Zamknij

Ukraina zachęca turystów do odwiedzin Buczy i Irpienia. "To kraj odważnych ludzi"

20.01.2023 12:53

W tegorocznych międzynarodowych targach turystycznych Fitur 2023 w Madrycie bierze udział również Ukraina. Przedstawiciele tego kraju zachęcają zagranicznych turystów do odwiedzin między innymi Buczy i Irpienia w celu upamiętnienie tragicznych wydarzeń. Kraj szuka wsparcia międzynarodowego, które pomoże odbudować dziedzictwo kulturowe po zakończeniu wojny.

Ukraina, Odessa
fot. Oleksandr Gimanov/AFP/East News

Przypomnijmy, że w listopadzie minionego roku prezes Państwowej Agencji Turystyki i Rozwoju Ukrainy Mariana Oleskiw mówiła o planach na powojenne czasy. Jak wspomniała, chcą przekształcić niektóre miejsca, rozsławione na świecie przez tragiczne wydarzenia, w cele turystyczne. Ma to z jednej strony pomóc w odbudowie turystyki, a z drugiej – uchronić te miejsca i ich historię przed zapomnieniem. 

Teraz przedstawiciele Ukrainy zachęcają na tegorocznych międzynarodowych targach turystycznych do odwiedzenia ich kraju.

Ukraina. Zachęcają turystów do odwiedzin Buczy i Irpienia

Stoisko dla Ukrainy zostało udostępnione bezpłatnie ze względu na krytyczną sytuację kraju ogarniętego wojną. Motto programu instytucjonalnego Kijowa to: "Poznaj Ukrainę". Na blacie skromnego stoiska leżą ulotki i naklejki z napisami:

Ukraina jest krajem odważnych ludzi". "Przyjedź do Ukrainy, tu jest tyle do zrobienia.

Pomimo niepewności i możliwości utrwalenia się konfliktu, który może trwać latami, kraj przygotowuje się do odbudowy, w tym do szybkiego rozwoju turystyki na mniej dotkniętych wojną terenach. Ukraińska Państwowa Agencja Rozwoju Turystyki poinformowała w komunikacie, że "inicjatywa ma na celu uwidocznienie obecnej sytuacji w turystyce ukraińskiej, w obszarze dziedzictwa kulturowego, infrastruktury i handlu".

Chcemy przyciągnąć turystów zagranicznych, zachęcić ich, by odwiedzili nasz kraj po wojnie i sami zobaczyli jej skutki 

– powiedziała przewodnicząca organizacji Mariana Oleskiv, która stoi na czele ukraińskiej delegacji na Fitur, cytowana przez "El Mundo".

Zobacz także: Stworzono mapę najbardziej niebezpiecznych krajów dla turystów. Tam lepiej nie planować podróży

Agencja nawiązała współpracę z miejscowościami Bucza i Irpin, gdzie zginęły setki cywilów. "Turystyka do tych miejsc – symboli konfliktu i okrucieństw miałaby na celu upamiętnienie tragicznych wydarzeń" – powiedziała Oleskiv.

Delegacja ukraińska zwróciła uwagę, że pomimo skomplikowanej sytuacji na froncie, w wielu innych regionach kraju infrastruktura turystyczna nadal funkcjonuje, a ludzie „żyją swoim życiem, pracują, chodzą do restauracji i teatrów”.

Stoisko Ukrainy kontrastuje z bogatymi ekspozycjami innych krajów, w których firmy sektora turystycznego po dwóch latach ograniczeń odnotowują ożywienie, a dane branżowe nawet przekraczają te sprzed pandemii.

W targach Fitur 2023 bierze udział 8500 firm, 755 wystawców z ponad 130 krajów i 90 oficjalnych przedstawicielstw międzynarodowych.

Źródło: PAP (Grażyna Opińska)

loader