Zamknij

Ustka: co warto zobaczyć? Przedstawiamy najlepsze atrakcje turystyczne Ustki i jej okolic

20.08.2020 14:51

Ustka to urokliwy nadmorski kurort, który jest popularnym kierunkiem na wakacje. Przyciąga piaszczystą plażą co roku wyróżnianą „Błękitną Flagą”, piękną promenadą oraz ciekawymi atrakcjami turystycznymi. Nie można zapomnieć też o rozbudowanej bazie noclegowej i niezwykłym klimacie nadmorskiego miasteczka. Co warto zobaczyć w Ustce? Przedstawiamy praktyczny przewodnik po tym wyjątkowym mieście i jego okolicach.

Ustka
fot. Shutterstock

Ustka to 16-tysięczny, tętniący życiem kurort położony na Wybrzeżu Słowińskim, u ujścia rzeki Słupi do Morza Bałtyckiego (w województwie pomorskim). Ustka jest miastem portowym, a zarazem uzdrowiskiem z dwoma letnimi kąpieliskami morskimi.

Każdego roku to niezwykłe miejsce odwiedzają prawdziwe tłumy turystów. Nie ma się zresztą co dziwić. Oprócz przepięknych krajobrazów Ustka oferuje też wiele atrakcji, zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych. Warto więc tu przyjechać nie tylko w wakacje, ale też zimą. Poniżej znajdziecie najważniejsze informacje o Ustce.

Historia Ustki. Od wioski rybackiej do kurortu turystycznego

Ustka przez lata była zapomnianą rybacką przystanią. Od 1878 roku, kiedy doprowadzono tu linię kolejową, miejscowość zaczęła się rozwijać. Od tego czasu walory miejscowości odkrywało coraz więcej turystów. Na początku XX wieku, jeszcze przed I wojną światową, Ustka zyskała miano doskonałego uzdrowiska – leczono tu m.in. choroby dróg oddechowych, układu krążenia czy choroby nerwowe. Powstał tu nawet zakład przyrodoleczniczy, dający możliwość korzystania z kąpieli solankowych, borowinowych i inhalacji. W 1922 roku miastu nadano nazwę urzędową Bałtyckie Uzdrowisko Ustka – wtedy też powstało wiele pensjonatów, willi czy lokali gastronomicznych. Tradycje uzdrowiskowe miasto kultywuje do dzisiaj, starając się utrzymać pozycję ważnego ośrodka leczniczego w Polsce. Prawa miejskie Ustka otrzymała w połowie lat 30. XX wieku.

W czasie II wojny światowej Adolf Hitler chciał przekształcić Ustkę w twierdzę wojenną i najnowocześniejszy port Trzeciej Rzeszy. Projekt nie został jednak zrealizowany. Część hitlerowskich budowli przetrwała jednak do dziś – to między innymi bunkry Bluchera (obecnie interaktywne muzeum) czy fragment niedokończonego falochronu (tzw. trzecie molo), który miał wchodzić w morze na niemal 1700 metrów, ale nie został ukończony.

Zobacz także: Planujesz wakacje nad morzem? Oto 8 najlepszych kurortów nad Bałtykiem

Ustka: plaże i niezwykła promenada

Plaże Ustki uznawane są za jedne z najpiękniejszych na polskim wybrzeżu. Szczególnie popularna wśród turystów jest Plaża Wschodnia. Jest szeroka, piaszczysta i otoczona lasami sosnowymi. Od 2011 roku regularnie otrzymuje też certyfikat ''Błękitnej Flagi'' przyznawany plażom i kąpieliskom spełniającym najwyższe standardy czystości i bezpieczeństwa. Plaża ta wyróżnia się też łagodnym wejściem do wody, przez co jest bezpieczna dla najmłodszych.

Plaża Ustka
fot. Shutterstock

Wzdłuż wybrzeża ciągnie się promenada (otwarta w 1875 roku) nazywana czasem Nadmorskim Parkiem Spacerowym. To miejsce od rana do wieczora tętni życiem – przy deptaku działają liczne restauracje, hotele, smażalnie ryb czy sklepiki z pamiątkami. Podobno sam Otto von Bismarck, odpoczywając w Ustce, przesiadywał przy jednym ze stolików przy promenadzie.

Plaża Zachodnia Ustki nie ma rozbudowanego zaplecza turystycznego, ale zapewnia bardzo dobre warunki do plażowania. Chociaż ta część wybrzeża jest szeroka i piaszczysta, trzeba się przygotować na strome wejście do morza. Z Plaży Wschodniej na Zachodnią można się dostać obrotową kładką nad kanałem portowym. Łączna długość plaż znajdujących się w granicach administracyjnych Ustki wynosi cztery kilometry. 

Zobacz także: Najpiękniejsze plaże w Polsce. 10 miejsc, które warto odwiedzić

Ustka i okolice - najlepsze atrakcje turystyczne

Port morski Ustka. To najbardziej pocztówkowe miejsce w całym mieście. Port był sercem dawnej wioski rybackiej już w średniowieczu – tereny wokół niego zabudowywano od połowy XIV wieku. Na szczególną uwagę zasługuje obiekt z czerwonej cegły (przy obecnej ulicy Zaruskiego). To jeden z najstarszych spichlerzy portowych – służył do przechowywania ziarna wywożonego statkami m.in. do krajów skandynawskich i angielskich. Ciekawie prezentuje się też secesyjny budynek z wieżyczkami (z przełomu XIX i XX w.) – dziś znajduje się tu siedziba urzędu celnego.

Latarnia morska jest jedną z najbardziej znanych atrakcji miasta. Charakterystyczna budowla z czerwonej cegły wznosi się na wysokość ponad 20 metrów. Warto wspiąć się na punkt widokowy latarni i stamtąd podziwiać niezwykłe widoki na Ustkę i sporą część wybrzeża.

Syrenka Ustecka to charakterystyczny pomnik wznoszący się tuż przy wejściu do portu, w pobliżu latarni morskiej. Wpatrzona w morze syrenka jest chętnie fotografowanym punktem w mieście i bardzo często pojawia się pocztówkach z tego miejsca. Rzeźba, autorstwa Michała Rosy, została uroczyście odsłonięta w 2010 roku.

„Domki w kratę”. Ślady dawnej Ustki widać w odnowionych domkach rybackich i kamieniczkach z przełomu XIX/XX wieku. Obecnie białe domy w czarną kratę są charakterystycznym elementem centrum miasta. Ci, którym szczególnie przypadnie do gustu ta atrakcja, powinni wybrać się do wsi Swołowo (19 km od Ustki). Znajduje się tam prawie 100 oryginalnych, zrekonstruowanych budynków mających niemal 150 lat.

Odnowione domki rybackie Ustka
fot.

Ławeczka Ireny Kwiatkowskiej to ciekawy pomnik położony przy promenadzie w Parku Uzdrowiskowym. Ławeczka jest swoistym hołdem oddanym znanej aktorce, która wielokrotnie spędzała wakacje właśnie w Ustce. 

Muzeum Chleba. Na poddaszu starej piekarni stworzono unikalną placówkę kulturalną, w której można podziwiać sprzęt piekarniczy jeszcze z XVII wieku – maszynę do wyrabiania chleba, mieszadła czy gofrownice z początku XX wieku.

Zobacz także: Krynica Morska: wakacje na zdrowie. Odkrywamy największe atrakcje miasta

Kościół Najświętszego Zbawiciela w Ustce. Ta neogotycka budowla powstała pierwotnie w 1885 roku na pustej wydmie, za wsią (dziś wznosi się niemal w centrum miasta). Poświęcona została jako świątynia protestancka, ale od zakończenia II wojny światowej należy już do kościoła katolickiego. Część obecnego wyposażenia została przeniesiona ze starego kościoła pw. św. Mikołaja.

Bunkry Bluchera. To pozostałości niemieckich bunkrów z okresu II wojny światowej (znajdują się przy zachodnim falochronie portowym). We wnętrzu stworzono interaktywne muzeum, w którym można zobaczyć zdjęcia, filmy i usłyszeć nagrania z początków wojny.

Pogoda w Ustce. Kiedy warto jechać?

Wakacje nad polskim morzem warto zaplanować od czerwca do września. W tym okresie występują nawet 30-stopniowe upały – nieco ochłody przynosi wiejący od morza silny wiatr. W najcieplejszych miesiącach roku woda w Bałtyku ma maksymalną temperaturę 16-17°C. W szczycie sezonu oprócz plażowiczów Ustkę chętnie odwiedzają windsurferzy i kitesurferzy – na tutejszych plażach panują bardzo dobre warunki do uprawianych tych sportów wodnych.

Ustka jest też dobrym miejscem na jesienne, a nawet zimowe wypady weekendowe – nie tylko ze względu na wysoką zawartość jodu w powietrzu, ale też zdecydowanie mniejszą liczbą turystów.  

loader

RadioZET.pl