Zamknij

Warszawa – co zobaczyć w stolicy? 10 najciekawszych zabytków i atrakcji turystycznych

24.05.2021 15:07

Warszawa, jako największe miasto Polski, stanowi prawdziwe bogactwo zabytków, muzeów, zielonych parków oraz wydarzeń kulturalnych. Chociaż naszej stolicy brakuje jeszcze trochę do największych europejskich stolic, bez wątpienia ma jedyny w swoim rodzaju klimat i kryje wiele fantastycznych miejsc. Co warto zobaczyć w Warszawie? Przedstawiamy top 10 atrakcji turystycznych.

Warszawa - co zobaczyć w stolicy? 10 największych zabytków i atrakcji turystycznych Warszawy
fot. SHUTTERSTOCK

Długie i burzliwe dzieje Warszawy sprawiły, że miasto to jest zaskakująco niespójne: romantyczne zakątki sąsiadują ze szklanymi wieżowcami, a nowoczesne apartamentowce wyrastają obok szarych blokowisk. Choć dla wielu stolica Polski jest zbyt duża, zbyt tłoczna i zbyt „wyniosła”, ma wielu swoich prawdziwych miłośników. Zdecydowanie słusznie, miasto to może się bowiem pochwalić naprawdę wieloma przepięknymi miejscami, których nie znajdziemy w żadnym innym zakątku Polski. Odkrywamy największe zabytki i atrakcje turystyczne Warszawy.

1. Łazienki Królewskie

To jeden z najpiękniejszych kompleksów ogrodowych nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Warszawiacy to magiczne miejsce zawdzięczają Stanisławowi Augustowi, który w XVII wieku nabył od Stanisława Lubomirskiego podmiejski zwierzyniec, a następnie przekształcił go w letnią rezydencję. Obecnie na terenie Łazienek Królewskich (o łącznej powierzchni 80 hektarów) znajduje się szereg zabytków, m.in.: Pałac Myślewicki, Amfiteatr, Stara Pomarańczarnia czy Pałac na Wyspie zajmujący centralną część parku.

Pałac na Wodzie - Łazienki Królewskie
fot. Pixabay

Łazienki Królewskie tworzą kilometry alejek ciągnących się pośród zielonych drzew i krzewów. To idealne miejsce, aby uciec od gwaru miasta i odpocząć w otoczeniu natury. Park jest najchętniej odwiedzany w weekendy, szczególnie latem - wtedy możemy spotkać tam tłumy spacerowiczów.

Zobacz także

2. Stare Miasto Warszawy

Jedną z największych atrakcji Warszawy jest Stare Miasto. Starówka Warszawy, niemal całkowicie zniszczona w 1944 roku, powstała „z gruzów” w ciągu zaledwie 5 lat. To wszystko, co dzisiaj można zobaczyć na Starym Mieście – kolorowe kamieniczki, strzeliste wieże kościołów czy imponujący Zamek Królewski – jest efektem odbudowy i rekonstrukcji stolicy po II wojnie światowej. Zwiedzanie starówki zwykle rozpoczyna się od placu Zamkowego, na którym w centralnej części wznosi się kolumna Zygmunta III Wazy. Po wschodniej stronie uwagę zwraca monumentalny zamek.

Stare Miasto Warszawa
fot. Shutterstock

Nie można zapomnieć też o Rynku Starego Miasta ze słynnym już pomnikiem Syrenki. Urokliwe, pieczołowicie odrestaurowane kamieniczki dookoła przypominają miniaturowe miasteczko, które wyrosło w centrum nowoczesnej metropolii. Stara część miasta kończy się niejako na Barbakanie – potężnej budowli wzniesionej w XVI wieku jako umocnienie bramy Nowomiejskiej. Starówka ukazuje bardziej romantyczne oblicze Warszawy w porównaniu z nowoczesnym centrum przy ulicy Marszałkowskiej. Od 1980 roku Stare Miasto Warszawy figuruje na liście UNESCO.

Zobacz także

3. Pałac Kultury i Nauki

To tak naprawdę wizytówka stolicy i najwyższy budynek w Polsce (ma 237 m wysokości). Nic więc dziwnego, że tę największą atrakcję Warszawy rokrocznie odwiedzają setki turystów. Pałac Kultury i Nauki jest dziełem socrealizmu. Budowla, która powstawała w latach 1952-1955, była swoistym „darem” Związku Radzieckiego dla Polski.

Pałac Kultury i Nauki
fot. Flickr/Jorge Láscar

Na 38 piętrach obiektu znajduje się ponad 3000 sal, gabinetów i pokojów zajmowanych przez liczne instytucje i firmy – w tym m.in.: kina, teatry, muzea czy uczelnie wyższe. Na 30. piętrze (na wysokości 114 metrów) znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę całej stolicy.

4. Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji Warszawy. Miejsce to zostało otwarte w 2004 roku – w 60. rocznicę powstania – i od tej pory otrzymało szereg nagród. Muzeum dokumentuje bardzo ważną część historii przy pomocy nowatorskich technik audiowizualnych, w których wykorzystano ponad 1 tys. eksponatów i 1,5 tys. archiwalnych fotografii i filmów. Miejsce to w niepowtarzalny sposób oddziałuje na odwiedzających obrazem, światłem oraz dźwiękiem i pomaga zrozumieć trudną dla współczesnych historię.

ZOBACZ TAKŻE: Gdańsk: co warto zobaczyć? 6 największych atrakcji

5. Pałac w Wilanowie

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, jak brzmi pełna nazwa tego miejsca, to dawna letnia rezydencja króla Jana III Sobieskiego. Ten unikalny w skali kraju barokowy zespół pałacowo-ogrodowy stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Warszawy. Budowlę wraz z otaczającym go parkiem wzniesiono w XVII wieku – pomimo wojen i zaborów miejsce to zachowało swoją niezwykłą, oryginalną formę.

Pałac w Wilanowie
fot. Pixabay

W sezonie jesienno-zimowym ogród przy pałacu rozświetla się tysiącami kolorowych lampek, tworząc tzw. Królewski Ogród Światła w Wilanowie. To bez wątpienia jedna z najbardziej magicznych atrakcji w stolicy.

6. Centrum Nauki Kopernik

Centrum Nauki Kopernik to niezwykłe miejsce na mapie turystycznych atrakcji Warszawy. To swoiste muzeum, otwarte w 2010 roku, które łączy cechy tradycyjnej wystawy i laboratorium naukowego. Na odwiedzających czeka 6 interaktywnych wystaw stałych, wystawy czasowe, laboratoria edukacyjne i niezwykłe planetarium „Niebo Kopernika”, na którego ekranie, oprócz gwiazd, można obejrzeć filmy edukacyjne i popularnonaukowe. To idealne miejsce dla dorosłych i dzieci. Zwiedzający mogą poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń, a także uczestnicząc w warsztatach i pokazach naukowych.

Zobacz także: Toruń – atrakcje i zabytki. 10 najciekawszych miejsc, które warto zobaczyć

7. Zamek Królewski

Ta słynna atrakcja turystyczna w Warszawie widnieje na liście zabytków UNSECO. Zamek Królewski wzniesiono jako wczesnobarokową rezydencję króla Zygmunta III Wazy w latach 1598-1619. Dziś pełni funkcje muzealne i reprezentacyjne – pojawia się na wielu pocztówkach ze stolicy.

Zamek Królewski
fot. Pixabay

W Zamku Królewskim można zobaczyć m.in. bogato zdobione sale królewskie stworzone dla króla Stanisława Augusta Poniatowskiego czy sale sejmowe. Najpiękniej prezentuje się Sala Tronowa ozdobiona złotą dekoracją.

ZOBACZ TAKŻE: Jura Krakowsko-Częstochowska na weekend. Odkrywamy największe atrakcje 

8. Ogrody na dachu biblioteki

Ten zielony ogród na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie jest jednym z piękniejszych w Europie. Powstał na powierzchni 5 tys. km2 – cały teren zorganizowano tak, by tworzył labirynt ścieżek i pergoli. Efekt jest naprawdę imponujący.

Ogród na dachu biblioteki
fot. Shutterstock

W najwyższych partiach ogrodu znajduje się taras widokowy z przezroczystym podłożem, skąd można podziwiać nadwiślańską część Warszawy. Z kolei przez szklany dach można zajrzeć do wnętrza biblioteki. Miejsce to jest bardzo chętnie odwiedzane przez studentów i młodzież, szczególnie w cieplejszych miesiącach. Ogród otwarty jest w określonych godzinach (wstęp bezpłatny).

Zobacz także

9. Grób Nieznanego Żołnierza i Ogród Saski

To ważne historycznie miejsce znajduje się na placu Piłsudskiego, na zachód od Krakowskiego Przedmieścia. Grób Nieznanego Żołnierza jest utworzoną w 1925 roku symboliczną mogiłą wszystkich poległych w walce o wolność ojczyzny. Przed pomnikiem stale stoi straż honorowa – w dni świąt państwowych można zobaczyć uroczystą zmianę warty honorowej. Tłem Grobu Nieznanego Żołnierza jest Ogród Saski z ogromną fontanną, rzeźbami i stawem. To pierwszy publiczny park w Warszawie otwarty w pierwszej połowie XVIII wieku.

10. Park Fontann w Warszawie

Jeszcze inną atrakcją Warszawy jest Park Fontann, który tworzą cztery fontanny położone na Podzamczu (po raz pierwszy zostały uruchomione w 2011 roku). Podczas multimedialnych pokazów, które odbywają od maja do września, oświetlają je wielobarwne iluminacje. Niezwykłe widowiska „woda-światło-dźwięk” rozpoczynają się zwykle po godzinie 21.00 (w zależności od miesiąca) i trwają około pół godziny. Aby wzmocnić efekt, wykorzystuje się w nich m.in. lasery i reflektory LED. W każdym sezonie na wodnych ekranach Parku Fontann prezentowany jest nowy pokaz w formie animowanej opowieści.

loader

Przeczytaj także: