Zamknij

Wielka Rafa Koralowa regularnie blaknie. UNESCO chce ją wpisać na Listę Dziedzictwa Zagrożonego

30.11.2022 10:26

Wielka Rafa Koralowa znika w zastraszającym tempie. We wtorek Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) oceniła, że formacja powinna trafić na Listę Dziedzictwa Zagrożonego. Propozycja ta w niektórych kręgach budzi jednak wątpliwości.

Wielka Rafa Koralowa regularnie blaknie. UNESCO chce ją wpisać na Listę Dziedzictwa Zagrożonego
fot. Shutterstock

Wielka Rafa Koralowa położona wzdłuż północno-wschodnich wybrzeży Australii to największa tego typu formacja na świecie. Rozciąga się na przestrzeni aż 2300 km. Niestety zanieczyszczenia emitowane przez ludzi oraz zmiany klimatu (m.in. wzrost temperatury wody) wpływają na nią bardzo negatywnie. Wielka Rafa Koralowa znika w zastraszającym tempie.

Formacja ta regularnie blaknie. Jak podała agencja Reutera, zdarzyło się to cztery razy w ciągu siedmiu ostatnich lat. Do tego zjawiska dochodzi, gdy woda za bardzo się nagrzewa, powodując, że koralowce wydalają kolorowe algi żyjące w ich tkankach i stają się białe. Koralowce mogą przetrwać blaknięcie, jednak może ono spowodować zahamowanie ich wzrostu i wpłynąć na rozmnażanie.

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) chce chronić Wielką Rafę Koralową. Jak oceniła we wtorek, formacja powinna trafić na Listę Dziedzictwa Zagrożonego. Australia jednak nie jest przekonana, co do tego pomysłu.

UNESCO chce wpisać Wielką Rafę Koralową na Listę Dziedzictwa Zagrożonego

W raporcie sporządzonym przez naukowców UNESCO, którzy badali rafę koralową w marcu br., stwierdzono, że jej ratowanie wymaga obecnie nadzwyczajnych starań. Spodziewano się, że wyniki pracy badaczy zostaną ogłoszone przed spotkaniem komitetu UNESCO w czerwcu, które miało się odbyć w Rosji, jednak zostało ono przełożone z powodu jej inwazji na Ukrainę. Na razie nie określono daty kolejnego zebrania.

Australia od lat lobbuje za niewpisywaniem rafy na Listę Dziedzictwa Zagrożonego, ponieważ może to doprowadzić do utraty przez rafę statusu dziedzictwa naturalnego, pozbawiając ją częściowo atrakcyjności w oczach turystów - skomentował Reuters. W zeszłym roku Canberra uniknęła zmiany statusu rafy po intensywnym lobbingu poprzedniego rządu, po czym UNESCO uznało, że decyzja w tej sprawie zostanie podjęta w 2022 r.

Zobacz także: Koniec trybu samolotowego podczas lotów. To będzie rewolucja w lotnictwie

Australijska minister środowiska Tanya Plibersek stwierdziła, że w przeszłości UNESCO wymieniało rafę wśród kandydatów do wpisania na listę zagrożonych obiektów, bo próbowało skłonić Australię do większych inwestycji i działań na rzecz ratowania rafy. Plibersek oświadczyła, że po zmianie rządu takie działania zostały podjęte.

Organizacja non profit Great Barrier Reef Foundation przekazała, że jest świadoma zagrożeń wskazanych przez UNESCO, ale zalecenie, aby dodać rafę na Listę Dziedzictwa Zagrożonego jest przedwczesne.

Wielka Rafa Koralowa to cud, stoją przed nią pewne wyzwania, ale zdecydowanie nie trzyma się jeszcze resztkami sił - skomentowała dyrektor organizacji Anna Marsden.

A wy co o tym sądzicie?

loader

RadioZET.pl/PAP