Zamknij

Wilno - atrakcje turystyczne i najciekawsze miejsca. Podpowiadamy, co warto zobaczyć w stolicy Litwy w weekend

06.12.2022 15:00

Wilno nazywa się czasem „miastem świątyń”. Wszystko dlatego, że znajdziemy tu niemal 40 zabytkowych kościołów. Stolica Litwy oferuje jednak coś więcej: artystyczną dzielnicę Zarzecze, niezwykłe krajobrazy roztaczające się z Góry Giedymina i wileński deptak Pilies. Przedstawiamy największe atrakcje miasta i najciekawsze miejsca, które warto zobaczyć w Wilnie.

Wilno
fot. Shutterstock

Wilno to niezwykła stolicy Litwy położona nad rzeką Wilią – skąd też wzięła się nazwa miasta. Wilno jest historycznie mocno związane z Polską. Do 1795 było stolicą Wielkiego Księstwa Litewskiego w Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a w latach 1922–1939 znajdowało się w granicach II RP. Do dziś można na miejscu podziwiać mieszankę różnych stylów architektonicznych Europy – zabytkowe budowle reprezentują styl gotycki, renesansowy oraz klasycystyczny.

Bliskość Wilna od Polski sprawia, że to coraz popularniejszy kierunek na krótki wypad. Szczególnie że można tam bardzo łatwo dojechać, nie tylko samolotem, ale też autobusem lub pociągiem. Nic więc dziwnego, że na urlop w tym miejscu decyduje się wielu mieszkańców naszego kraju. Podpowiadamy więc, co warto zwiedzić w Wilnie w jeden dzień lub w weekend.

1. Starówka Wilna

Wileńskie Stare Miasto jest największym tego typu obszarem w Środkowej Europie – około 360 hektarów powierzchni. Na spacer po tutejszej starówce można poświęcić nawet cały dzień. Na miejscu znajduje się bowiem wiele zabytkowych obiektów, z czego do najokazalszych należy bez wątpienia gotycki Kościół św. Anny przy ulicy Maironio, pobliski Kościół św. Franciszka i św. Bernardyna oraz kaplica w Ostrej Bramie ze słynnym obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej.

Wilno - kościół św. Anny
fot. Shutterstock

Na starówce Wilna uwagę zwraca również ratusz miejski – początkowo był to obiekt gotycki, jednak kilkakrotne przebudowy nadały mu kształt klasycystyczny. Obszar Starego Miasta w Wilnie trafił w 1994 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zobacz także: Kowno na weekend. Co zobaczyć i jakie atrakcje zwiedzić w pięknym mieście na Litwie?

2. Ostra Brama

Ostra Brama w Wilnie, będąca częścią Starego Miasta, to pozostałość po dawnych murach obronnych wzniesionych na początku wieku XVI. Z zewnątrz nie prezentuje się może zbyt okazale, ale od wewnętrznej strony bramy zadziwia kaplica z dwumetrowym obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej.

W 1927 roku w Wilnie uroczyście koronowano obraz Matki Boskiej – w uroczystości wzięli udział m.in. marszałek Józef Piłsudski czy ówczesny prezydent, Ignacy Mościcki. Ostra Brama stała się miejscem pielgrzymek z różnych zakątków Polski i Litwy.

3. Ulica Pilies: wileński deptak

Ulica Zamkowa (Pilies) to niezwykle różnorodna architektonicznie trasa i najbardziej reprezentacyjna ulica w stolicy Litwy. „Wileński deptak” – tak niektórzy mówią o tym miejscu. Niemal na każdym straganie można tu kupić wyroby z bursztynu, nazywanego złotem Litwy. Nie brakuje też lokalnych restauracji z litewską kuchnią. Obowiązkowo trzeba spróbować cepeliny (duże ziemniaczane pyzy z mięsem polane skwarkami), a oprócz tego smażony chleb z czosnkiem. Do picia kwas chlebowy i mocne ciemne piwo. Ulica Pilies wychodzi wprost na olbrzymi plac Katedralny. Nad nim wznosi się słynna już Góra Giedymina z basztą będącą pozostałością po zamku.

Zobacz także

4. Uniwersytet Wileński

Po lewej stronie ulicy Pilies wznoszą się zabudowania Uniwersytetu Wileńskiego. Na przestrzeni wieków obiekt ten pełnił funkcję najważniejszej placówki oświatowej Litwy, która wykształciła wiele sławnych na całym świecie osób. Na tej uczelni studiowali też m.in. Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Józef Ignacy Kraszewski, Czesław Miłosz. Nic dziwnego, że Polacy przyjeżdżający do Wilna dość łatwo zapominają, że są w stolicy Litwy.

Uniwersytet Wileński
fot. Shutterstock

Historia jednej z najstarszych uczelni w Europie sięga czasów średniowiecza. W 1570 roku powstało Kolegium Jezuickie, które król Stefan Batory w 1579 r. przekształcił w uniwersytet. Obecnie Uniwersytet Wileński znajduje się w rankingu najlepszych uczelni Litwy.

5. Góra Giedymina: początki stolicy Litwy

To jeden z najbardziej charakterystycznych punktów w Wilnie. Góra Giedymina, królująca nad placem Katedralnym, jest według legendy miejscem założenia miasta. To tutaj zlokalizowane są najstarsze budowle Wilna, wśród których wyróżnia się Baszta Giedymina lub też Zamek Górny. Z jego tarasu roztacza się niezwykła panorama najpiękniejszych punktów miasta i dzwonnic barokowych kościołów. U stóp góry znajduje się niewielki park.

Wznoszący się na wzgórzu zamek pochodzi z XIV wieku – do dziś zachowało się kilka budowli gotyckich oraz fragment muru obronnego okalającego zamek.

Zobacz także

6. Zarzecze: artystyczna dzielnica

Republiki Užupis, potocznie Zarzecze, to kolejny obowiązkowy punkt na turystycznej mapie Wilna. Ta niezwykle artystyczna dzielnica porównywana jest do paryskiego Montmartre’u czy rzymskiego Zatybrza. Jeszcze w czasach sowieckich Zarzecze było dzielnicą marginesu społecznego i należało do najbardziej niebezpiecznych w Wilnie. Z czasem do niewielkich, zaniedbanych domków zaczęli wprowadzać się liczni artyści. To właśnie oni nadali temu miejscu specyficzny charakter. Niemal na każdym kroku można zobaczyć ciekawe rzeźby i pomysłowe instalacje.

Zarzecze Wilno
fot. Shutterstock

Obecnie Zarzecze jest prestiżową i jedną z najdroższych dzielnic Wilna. Organizowane tu są liczne festiwale mody, koncerty, wystawy czy wieczory poetyckie. Na głównym placu wznosi się rzeźba Anioła, autorstwa rzeźbiarza Romasa Vilčiauskasa, która stała się swoistym symbolem dzielnicy.

Zobacz także

7. Kościół św. Piotra i Pawła

Ta świątynia uznawana jest za jeden z najcenniejszych zabytków wileńskiego baroku. W miejscu obecnej budowli wznosił się niegdyś drewniany kościółek, który był kilkakrotnie palony i odbudowywany. Współczesny Kościół św. Piotra i Pawła powstał w drugiej połowie XVII wieku.

O szczególnym miejscu świątyni w historii sztuki polskiej decyduje jednak nie jego architektura, ale przede wszystkim wystrój. Świątynia może poszczycić się blisko 2 tys. płaskorzeźb o tematyce biblijnej, mitologicznej i historycznej.

8. Góra Trzykrzyska

Charakterystycznym elementem w krajobrazie tej góry są trzy białe krzyże. Według legendy miały one upamiętniać męczeńską śmierć trzech franciszkanów. W roku 1950 pomnik z krzyżami został wysadzony w powietrze. Odbudowano go dopiero w roku 1989, według tego samego projektu, jako swoisty symbol litewskiej walki o niepodległość. Stojąc na tarasie widokowym Góry Trzech Krzyży, można podziwiać panoramę całego Wilna.

Góra Trzykrzyska
fot. Shutterstock

Zobacz także

Źródło: „Wilno. Barok z kamienia i obłoków”, Jadwiga Rogoża, Wydawnictwo Bezdroża 2009