Zamknij

Konsulat ostrzega Polaków jadących na narty. "Grzywny, zatrzymanie prawa jazdy, areszt"

20.01.2023 09:20

Konsulat Generalny RP w Mediolanie wydał specjalny komunikat do Polaków podróżujących do Włoch na narty. W opublikowanej informacji przypominano o najważniejszych przepisach obowiązujących na stoku. Za ich nieprzestrzeganie grozi mandat, zatrzymanie prawa jazdy, a nawet areszt. O czym powinny pamiętać osoby planujące wyjazd narciarski?

Tłumy turystów na stoku we Włoszech
fot. Shutterstock/Zdj. ilustracyjne

Ferie zimowe rozpoczęły się już w pięciu województwach w Polsce. Część osób zdecydowała się spędzić urlop w kraju, inni decydują się na wyjazd za granicę. Ci, którzy wyjeżdżają do europejskich kurortów na narty, muszą pamiętać o obowiązujących zasadach. Polski konsulat opublikował na Twitterze specjalny komunikat skierowany do turystów.

Konsulat ostrzega polskich narciarzy we Włoszech

Konsulat Generalny RP w Mediolanie zaznaczył, że przed rokiem we Włoszech wszedł w życie dekret nakładający na narciarzy zjazdowych obowiązek posiadania polisy OC. Dotyczy to zarówno narciarzy, jak i snowboardzistów. Każdy musi mieć ważne ubezpieczenie, które pokrywać będzie odpowiedzialność cywilną za szkody i wypadki wyrządzone osobom trzecim.

Ponadto dekret nakłada na operatora tras zjazdowych obowiązek zapewnienia możliwości wykupienia ubezpieczenia w momencie, kiedy kupowany jest karnet narciarski — skipass. Jest ono wtedy ważne tak długo, jak skipass. Ubezpieczenie można wykupić samodzielnie, niezależnie od ofert proponowanych na stoku. Za brak ubezpieczenia grozi mandat w wysokości od 100 do 150 euro oraz odebranie skipassu.

Ale to nie wszystko. Jak czytamy w komunikacie, osoby poniżej 18. roku mają obowiązek noszenia kasku.

Obowiązuje też bezwzględny zakaz konsumpcji alkoholu na stokach narciarskich. Kontrole trzeźwości są regularnie prowadzone na trasach zjazdowych Każdemu, kto zostanie zatrzymany w stanie nietrzeźwym na stoku, grożą kary - od grzywny, zatrzymania prawa jazdy aż do aresztu, w zależności od powagi popełnionego czynu.

Zobacz także: Wydano ostrzeżenie dla turystów. Na szlakach w Tatrach panują bardzo trudne warunki

Narty we Włoszech. O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Na stronie gov.pl przypomniano, że podczas wjazdu do Włoch nie potrzebujemy już certyfikatu szczepienia czy negatywnego wyniku testu. Należy jednak mieć ze sobą dowód osobisty (aplikacja mObywatel nie jest akceptowana) lub paszport (dotyczy to również dzieci).

Przed podróżą warto odebrać ze swojego oddziału NFZ kartę EKUZ - pozwoli ona na uzyskanie bezpłatnej niezbędnej pomocy medycznej w nagłych sytuacjach.

Wszystkie obostrzenia zostały zniesione - w środkach transportu zbiorowego nie trzeba nosić już maseczek. W komunikacie przypomniano też, aby pilnować swoich rzeczy osobistych, ponieważ w miejscach turystycznych bardzo często zdarzają się kradzieże. 

Źródło: PAP/gov.pl

loader