Zamknij

Turyści uszkodzili słynny zabytek w Rzymie. Szkody oszacowano na 25 tys. euro

14.06.2022 14:59

Dwoje Amerykanów uszkodziło jeden z najpopularniejszych zabytków Wiecznego Miasta - słynne Schody Hiszpańskie. Wyrządzone przez nich szkody oszacowano na 25 tys. euro, czyli ok. 116 tys. zł. Turyści zostali ukarani grzywnami i czasowym zakazem odwiedzania XVIII-wiecznego zabytku.

Turyści uszkodzili słynny zabytek w Rzymie. Szkody oszacowano na 25 tys. euro
fot. Dariusz ZAROD/East News

Schody Hiszpańskie zlokalizowane w Rzymie to zabytek, który cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Niestety - jak się okazuje - nie wszyscy odwiedzający tę atrakcją mają dobre zamiary. Zaledwie miesiąc temu głośno było o Saudyjczyku, który zjechał po schodach wynajętym, sportowym samochodem, powodując niemałe szkoły (m.in. pęknięcie dwóch stopni, odpryski i zarysowania). Teraz po raz kolejny ten XVIII-wieczny zabytek znalazł się na tapecie mediów. Tym razem za sprawą dwojga Amerykanów.

Zobacz także: Chorwacja ma ogromny problem. Ceny drastycznie rosną i brakuje pracowników w turystyce

Włochy. Turyści uszkodzili Schody Hiszpańskie. Szkody oszacowano na 25 tys. euro

Dwoje turystów w wieku 28 i 29 lat zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy policji w nocy z 2 na 3 czerwca około godziny 2:45 czasu lokalnego. Jak podaje portal edition.cnn.com, Amerykanie trzykrotnie zjechali po schodach hulajnogą elektryczną. Dodatkowo w pewnym momencie kobieta zrzuciła swój sprzęt na dół.

Do sieci trafiło zdjęcie, na którym widać, jak Amerykanka stojąca na jednym z górnych schodków puszcza hulajnogę. Niedaleko niej znajduje się natomiast jej towarzysz, który pędzi na swojej w dół. W oddali z kolei można dostrzec garstkę ludzi przypatrujących się poczynaniom turystów.

Zobacz także: Stany Zjednoczone znoszą obostrzenia. Wybrani będą mogli wjechać do USA bez testów na koronawirusa

Cudzoziemcy uszkodzili przedostatni stopień - został wyrwany 10-centymetrowy kawałek marmuru. Ich działania spowodowały również liczne zadrapania. Wyrządzone przed nich szkody oszacowano na 25 tys. euro, czyli ok. 116 tys. zł. Franco Pasqualetti, rzecznik Rady Miejskiej Rzymu, poinformował, że Amerykanie byli "całkowicie pijani".

Turystów ukarano grzywnami w wysokości 400 euro (ok. 1860 zł). Policja poinformowała również, że przyjezdni otrzymali czasowy zakaz odwiedzania Schodów Hiszpańskich oraz okolic zabytku - obowiązuje on ich przez sześć miesięcy.

Ponadto przeciwko Amerykance, która wydawała się celowo zrzucić hulajnogę ze schodów, złożono bardziej formalną skargę za zniszczenie pomnika. Portal nytimes.com zauważa, że przestępstwo to podlega karze pozbawienia wolności do 1 roku lub grzywnie w wysokości co najmniej 2000 euro.

Przypomnijmy, że w 2019 roku władze Rzymu zadecydowały, że odtąd turyści nie będą mogli siadać na Schodach Hiszpańskich. Kara za złamanie tego przepisu wynosi od 250 do 400 euro.

loader

RadioZET.pl/edition.cnn.com/nytimes.com