Zamknij

Włoskie miasteczko poszukuje mieszkańców. Zapłaci 140 tys. zł chętnym do przeprowadzki

21.11.2022 11:05

Kolejna włoska miejscowość próbuje skusić nowe osoby do tego, żeby zamieszkały w jej progach. Władze miasta proponują dużą kwotę pieniędzy na start, aby zachęcić ludzi do osiedlenia się tutaj. Poznajcie szczegóły tej wyjątkowej oferty.

Miasteczko we Włoszech
fot. Shutterstock

Miasta we Włoszech prześcigają się w tworzeniu programów, które mają na celu zwabienie nowych mieszkańców. Projektom tym przyświeca jeden cel - w ten sposób chcą na nowo wprowadzić życie w swoje progi. Najczęściej sprzedają zrujnowane domy za 1 euro, ale też oferują ludziom duży zastrzyk gotówki, aby się przenieśli w dane miejsce.

Tę ostatnią propozycję przygotowało dla chętnych ostatnio miasteczko Presicce, które znajduje się w słonecznej Apulii. Urzędnicy twierdzą, że zapłacą ludziom nawet 30 tys. euro (ok. 140 tys. zł) za zakup pustego mieszkania i osiedlenie się w nim.

Włoskie miasto oferuje 140 tys. zł nowym mieszkańcom. Zapłaci, żebyś się tu przeprowadził

Władze Presicce mają nadzieję, że zachęta pieniężna tchnie nowe życie w ich wyludniające się miasto, w którym każdego roku przychodzi na świat mniej dzieci. Warto dodać, że oferuje nowym mieszkańcom dużą kwotę na start, a do tego proponuje im dostępne w mieście domy za ok. 25 tys. euro. Są to nieruchomości, które zostały opuszczone przez swoich pierwotnych właścicieli, a urzędnicy chcą dać im nowe życie.

W historycznym centrum miasta wybudowanym przed 1991 rokiem jest wiele pustych domów, w których chcielibyśmy zobaczyć nowych mieszkańców. które chcielibyśmy ponownie zobaczyć z nowymi mieszkańcami. Szkoda patrzeć, jak nasze stare dzielnice, pełne historii, wspaniałej architektury i sztuki, powoli pustoszeją - powiedział CNN miejscowy radny Alfredo Palese.

Niewątpliwym bonusem tego projektu jest niezwykła lokalizacja. Miasteczko znajduje się w magicznej Apulii (na "obcasie włoskiego buta"), otoczone jest piękną przyrodą obszaru Salento, a w pobliżu są malownicze plaże i turkusowa ciepła woda.

Nowi obywatele otrzymają do 30 tys. euro (ok. 140 tys. zł) za przeprowadzkę i kupno jednego z tutejszych mieszkań.

Całkowite finansowanie zostanie podzielone na dwie części: częściowo zostanie przeznaczone na zakup starego domu, a częściowo na jego odnowienie, jeśli zajdzie taka potrzeba - dodają urzędnicy.

Historia Presicce sięga średniowiecza. Zyskało ono reputację "miasta zielonego złota", dzięki bujnym gajom oliwnym, z których pozyskuje się najwyższej jakości oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia. Prócz tego zasłynęło ono z doskonałego wina, serów i handlu bydłem.

Wielu miejscowych mieszkało tu pod ziemią, kopiąc jaskinie w skalistym terenie Presicce. Pod głównymi placami i bogatymi barokowymi pałacami znajduje się sieć 23 tajnych komnat i młynów oliwnych, w których rolnicy, znani jako trappettari, spędzali miesiące w okresie żniw, tłocząc oliwki w kamiennych młynach pchanych przez osły. Wiele zabytkowych budynków ma prywatny dostęp do podziemnych komór, gdzie wciąż stoją masywne młyny. Atrakcją turystyczną są wycieczki z przewodnikiem po podziemnym mieście.

Źródło: CNN

loader