Zamknij

Wracają bezpośrednie pociągi pod Tatry. Będą kursowały także w ferie

06.12.2022 13:42

Już niedługo zostaną wznowione bezpośrednie połączenia kolejowe na remontowanej trasie Kraków – Zakopane – informuje PKP PLK S.A. Pociągi pod Tatry zgodnie z zapowiedziami mają jeździć od okresu świątecznego do końca ferii. Później rozpocznie się kolejny etap pac na trasie.

Wracają bezpośrednie pociągi pod Tatry. Będą kursowały także w ferie
fot. Shutterstock

Spółka Polskie Linie Kolejowe S.A. przygotowuje rozwiązania pozwalające na przywrócenie połączeń pociągów na popularnej trasie z Krakowa do stolicy Tatr. To dobra wiadomość dla pasażerów, którzy w okresie świątecznym oraz ferii zimowych planują podróż do Zakopanego

Zobacz także: Panoramiczny wagon pojawi się w Polsce. Ta atrakcja przyciągnie tłumy pasażerów

Wracają połączenia Kraków-Zakopane. Pierwsze pociągi ruszą przed świętami

– Prace na kolejowej zakopiance prowadzone są zgodnie z harmonogramem. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A łączą realizację inwestycji na jednotorowej trasie do Zakopanego z zapewnieniem bezpośrednich połączeń koleją w sezonie letnim i zimowym. Dzięki temu podróżni mogą korzystać z dotychczasowych efektów prac i coraz lepszej komunikacji pociągiem pod Tatry – powiedziała PAP Szlachta.

Obecnie na odcinkach między Suchą Beskidzką a Chabówką i Zakopanem jest realizowany kolejny etap prac, których efektem będzie skrócenie czasy podróży na trasie Kraków – Zakopane do dwóch godzin. Podczas tego etapu m.in. przebudowano stacje w Osielcu, Chabówce oraz przystanki osobowe w Skawie i Szaflarach. Na odcinku Szaflary – Biały Dunajec powstało nowe torowisko. Roboty trwają także na stacji końcowej w Zakopanem, gdzie powstaje centrum komunikacyjne.

Wcześniej, bo przed wakacjami, na trasie kolejowej do stolicy Tatr przebudowano 21 stacji i przystanków między Skawiną a Zakopanem oraz zmodernizowano 125 przejazdów kolejowo-drogowych. Od marca 2023 r. planowana jest kolejna faza robót na trasie Sucha Beskidzka – Chabówka – Zakopane.

– Z każdym etapem inwestycji, dzięki przebudowie torów, sieci trakcyjnej, przepustów oraz przejazdów kolejowo-drogowych i urządzeń sterowania ruchem, poprawia się sprawność kolejowej zakopianki, wzrasta poziom bezpieczeństwa w komunikacji kolejowej i drogowej – dodała Szlachta.

Modernizacja kolejowej zakopianki, prowadzona jest w ramach projektu "Prace na liniach kolejowych 97,98,99 na odcinku Skawina – Sucha Beskidzka – Chabówka – Zakopane".

Zakopane najpopularniejszym kierunkiem na Boże Narodzenie

Przywrócenie bezpośredniego połączenia z Krakowa do Zakopanego planowane jest w okresie wzmożonego ruchu, czyli tuż przed Bożym Narodzeniem. Okazuje się, że zimowa stolica Polski jest najpopularniejszym kierunkiem wyjazdowym na święta wśród Polaków. Tak pokazują dane opublikowane przez portal Nocowanie.pl.

Okazuje się, że aż 25 proc. osób wybiera się w okresie świątecznym do Zakopanego. Dalej na liście jest Karpacz (blisko 12 proc.), a podium zamyka Szklarska Poręba (6 proc.). 

Wśród województw największą popularnością cieszy się małopolskie, którego dotyczy nieco ponad połowa wyszukiwań w serwisie Nocowanie.pl.

Źródło: PAP (Szymon Bafia)

loader