Oceń
Zadar to drugie co do wielkości miasto w chorwackiej Dalmacji – regionu ciągnącego się wzdłuż wschodniego wybrzeżu Adriatyku. Miasto liczy sobie 3000 lat, a do 1918 roku było nawet stolicą całego regionu. Tu tutaj znajduje się port handlowy i rybacki, stocznia oraz lotnisko. Turystyka w Zadarze rozwija się od ponad stu lat. W 1899 powstało tu pierwsze biuro podróży Liburnija, istniejące nieprzerwanie do dziś.
Zobacz także: Urlop w Chorwacji jesienią. Które miejsca warto zobaczyć?
W 2016 roku Zadar został wyróżniony tytułem „Najlepszej Europejskiej Destynacji”. Dlaczego warto odwiedzić to chorwackie miasto? Przedstawiamy krótki przewodnik po Zadarze.
Zadar: stare miasto
Zwiedzanie atrakcji Zadaru warto rozpocząć od urokliwej starówki – położonej na półwyspie, otoczonej murami oraz wieżami. Stara część miasta przypomina swoją architekturą „mały Rzym” – pełna jest pięknych uliczek i zabytkowych kościołów. Nie brakuje tu zabytków z czasów antycznych, średniowiecza i renesansu, choć spora ich część została zniszczona w czasie II wojny światowej.
Symbolem Starego Miasta i jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów Zadaru jest kościół św. Donata z IX wieku, który sąsiaduje z katedrą św. Anastazji. Warto zobaczyć również pobliskie rzymskie ruiny forum z ok. I wieku p.n.e. Główną ulicą Zadaru jest Kalelarga, która stanowi towarzyskie centrum miasta, gdzie spotykają się mieszkańcy i turyści.
Organy morskie w Zadarze: melodia miasta
Wieczorem warto przespacerować się zadarską promenadą. W jej północno-zachodniej części zbudowano pierwsze na świecie morskie organy, które tworzą swoistą muzykę w wyniku przechodzenia morskich fal przez zanurzone w wodzie rury. Te niezwykłe organy, zbudowane w podwodnej części morskiego nadbrzeża w 2005 roku, stały się swoistą ikoną i jedną z największych atrakcji Zadaru. Ich twórcą jest Nikola Bašić.
Gdyby nie fale Adriatyku, trudno byłoby dostrzec, że opadające do wody schody mają taką magiczną moc. Połączenie niezwykłych widoków z wydobywającym się ze schodów hipnotyzującym dźwiękiem sprawia, że to miejsce wyjątkowe.
Zachody słońca w Zadarze – jedne z najpiękniejszych na świecie
O Zadarze mówi się, że jest stolicą najpiękniejszych zachodów słońca. Właśnie dlatego turystom odwiedzającym to miasto na długo zapada w pamięci widok ukrywającego się za horyzont słońca, które mieni się najróżniejszymi kolorami. Warto podziwiać ten krajobraz z nadbrzeża (przede wszystkim ze słynnych organów morskich) lub z perspektywy łodzi, w czasie wieczornego rejsu.
Zobacz także: Rovinj w Chorwacji: co warto zobaczyć? Najciekawsze atrakcje i plaże
Piękno tutejszych zachodów słońca docenił sam Alfred Hitchcock. Podczas swojego pobytu w Zadarze w 1964 roku powiedział: „Zadarski zachód słońca jest najpiękniejszy na świcie, piękniejszy jest niż oklaskiwany każdego wieczoru zachód w Key West na Florydzie”.
„Pozdrowienie słońca”: świetlny spektakl
Na krańcu słynnego bulwaru Riwa ustawiono instalację „Pozdrowienie słońca” (Pozdrav Suncu), której autorem jest Nikola Bašić. Konstrukcja ta imituje cały układ słoneczny, oczywiście w odpowiednich proporcjach. Odwiedzającym zapewnia zapierający dech w piersiach świetlny spektakl z prezentacją wszystkich planet Układu Słonecznego i ich orbity.
Instalację „Pozdrowienie słońca” tworzy 300 szklanych płyt, układających się w okręg o średnicy około 22 metrów. W ciągu dnia konstrukcja jest ogromną baterią słoneczną, która wieczorem tworzy niesamowitą grę świateł. To jedna z najpopularniejszych atrakcji Zadaru.
Zadar - najpiękniejsze plaże
W Zadarze znajdzie się też coś dla wielbicieli wypoczynku na słońcu. Na miejscu znajduje się kilka mniejszych, ukrytych plaż, ale turystów przyciąga przede wszystkim Ninska Laguna z piaszczystym odcinkiem wybrzeża ciągnącym się na długości 8 km. Morze jest tu płytkie i ciepłe, przez co doskonale sprawdza się wśród rodzin z dziećmi.
Popularnym miejscem jest również plaża Borik, która jest swoistym centrum rozrywkowo-plażowym Zadaru. Turyści wypoczywają też na innych plażach Zadaru, w tym m.in. Kolovare, Puntamika i Diklo.
Parki narodowe w okolicy Zadaru
Okolice miasta słyną z jezior, wodospadów, kanionów i jaskiń. Zadar jest bardzo dobrym punktem wypadowym do zwiedzania pobliskich atrakcji krajobrazowych, m.in. Parku Narodowego Paklenica, Kornati, Jezior Plitwickich, Wodospadów Krk czy pasma górskiego Velebit. Wystarczy 1-2 godziny jazdy samochodem lub krótki rejs statkiem i już jesteśmy na miejscu.
Region oferuje bogate i urozmaicone wybrzeże, przy którym znajduje się ponad 200 wysp i wysepek, zatok i cieśnin. Ta część Adriatyku wyróżnia się łagodnym klimatem oraz przepięknymi widokami.
Lotnisko w Zadarze - jak dojechać do centrum miasta?
Najszybciej do Zadaru z Polski można dotrzeć oczywiście samolotem. Do chorwackiego miasta rejsy oferują m.in. tanie linie lotnicze Ryanair. Przy odrobinie szczęścia, bilety na samolot można kupić nawet za kilkadziesiąt złotych w jedną stronę.
Lotnisko Zadar znajduje się we wsi Zamunik zlokalizowanej około 12 km od centrum miasta. Z portu do Zadaru najłatwiej dostać się specjalnym autobusem lotniskowym, który zawozi pasażerów do głównego dworca autobusowego. Tam można przesiąść się w kolejny środek transportu. Trasa zajmuje około 15-20 minut. Można też skorzystać z taksówki lub wypożyczyć samochód na lotnisku.
RadioZET.pl/getbybus.com
Oceń artykuł