Zamknij

Zadar w Chorwacji: atrakcje turystyczne i najpiękniejsze plaże. Podpowiadamy, co warto zobaczyć

19.01.2023 15:34

Zadar to prawdziwa perła Dalmacji. Najpiękniejsze zachody słońca w Chorwacji. Niesamowite organy morskie. Starówka przypominająca swoją architekturą „mały Rzym”. Do tego bliskość niezwykłych parków narodowych - Kornati, Krk czy Jeziora Plitwickie. Odkrywamy największe atrakcje Zadaru i podpowiadamy, co warto zobaczyć w tym niezwykłym mieście.

Zadar - Chorwacja
fot. Shutterstock

Zadar to drugie co do wielkości miasto w chorwackiej Dalmacji – regionu ciągnącego się wzdłuż wschodniego wybrzeżu Adriatyku. Miasto liczy sobie 3000 lat, a do 1918 roku było nawet stolicą całego regionu. Tu tutaj znajduje się port handlowy i rybacki, stocznia oraz lotnisko. Turystyka w Zadarze rozwija się od ponad stu lat. W 1899 powstało tu pierwsze biuro podróży Liburnija, istniejące nieprzerwanie do dziś. 

Zobacz także: Urlop w Chorwacji jesienią. Które miejsca warto zobaczyć?

W 2016 roku Zadar został wyróżniony tytułem „Najlepszej Europejskiej Destynacji”. Dlaczego warto odwiedzić to chorwackie miasto? Przedstawiamy krótki przewodnik po Zadarze.

Zadar: stare miasto

Zwiedzanie atrakcji Zadaru warto rozpocząć od urokliwej starówki – położonej na półwyspie, otoczonej murami oraz wieżami. Stara część miasta przypomina swoją architekturą „mały Rzym” – pełna jest pięknych uliczek i zabytkowych kościołów. Nie brakuje tu zabytków z czasów antycznych, średniowiecza i renesansu, choć spora ich część została zniszczona w czasie II wojny światowej.

Zadar
fot. Shutterstock

Symbolem Starego Miasta i jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów Zadaru jest kościół św. Donata z IX wieku, który sąsiaduje z katedrą św. Anastazji. Warto zobaczyć również pobliskie rzymskie ruiny forum z ok. I wieku p.n.e. Główną ulicą Zadaru jest Kalelarga, która stanowi towarzyskie centrum miasta, gdzie spotykają się mieszkańcy i turyści.

Organy morskie w Zadarze: melodia miasta

Wieczorem warto przespacerować się zadarską promenadą. W jej północno-zachodniej części zbudowano pierwsze na świecie morskie organy, które tworzą swoistą muzykę w wyniku przechodzenia morskich fal przez zanurzone w wodzie rury. Te niezwykłe organy, zbudowane w podwodnej części morskiego nadbrzeża w 2005 roku, stały się swoistą ikoną i jedną z największych atrakcji Zadaru. Ich twórcą jest Nikola Bašić.

Zadar organy morskie
fot. Shutterstock

Gdyby nie fale Adriatyku, trudno byłoby dostrzec, że opadające do wody schody mają taką magiczną moc. Połączenie niezwykłych widoków z wydobywającym się ze schodów hipnotyzującym dźwiękiem sprawia, że to miejsce wyjątkowe. 

Zachody słońca w Zadarze – jedne z najpiękniejszych na świecie

O Zadarze mówi się, że jest stolicą najpiękniejszych zachodów słońca. Właśnie dlatego turystom odwiedzającym to miasto na długo zapada w pamięci widok ukrywającego się za horyzont słońca, które mieni się najróżniejszymi kolorami. Warto podziwiać ten krajobraz z nadbrzeża (przede wszystkim ze słynnych organów morskich) lub z perspektywy łodzi, w czasie wieczornego rejsu.

Zobacz także: Rovinj w Chorwacji: co warto zobaczyć? Najciekawsze atrakcje i plaże

Zadar - zachód słońca
fot. Shutterstock

Piękno tutejszych zachodów słońca docenił sam Alfred Hitchcock. Podczas swojego pobytu w Zadarze w 1964 roku powiedział: „Zadarski zachód słońca jest najpiękniejszy na świcie, piękniejszy jest niż oklaskiwany każdego wieczoru zachód w Key West na Florydzie”.

„Pozdrowienie słońca”: świetlny spektakl

Na krańcu słynnego bulwaru Riwa ustawiono instalację „Pozdrowienie słońca” (Pozdrav Suncu), której autorem jest Nikola Bašić. Konstrukcja ta imituje cały układ słoneczny, oczywiście w odpowiednich proporcjach. Odwiedzającym zapewnia zapierający dech w piersiach świetlny spektakl z prezentacją wszystkich planet Układu Słonecznego i ich orbity.

Zadar - Pozdrowienie słońca
fot. Shutterstock

Instalację „Pozdrowienie słońca” tworzy 300 szklanych płyt, układających się w okręg o średnicy około 22 metrów. W ciągu dnia konstrukcja jest ogromną baterią słoneczną, która wieczorem tworzy niesamowitą grę świateł. To jedna z najpopularniejszych atrakcji Zadaru. 

Zadar - najpiękniejsze plaże

W Zadarze znajdzie się też coś dla wielbicieli wypoczynku na słońcu. Na miejscu znajduje się kilka mniejszych, ukrytych plaż, ale turystów przyciąga przede wszystkim Ninska Laguna z piaszczystym odcinkiem wybrzeża ciągnącym się na długości 8 km. Morze jest tu płytkie i ciepłe, przez co doskonale sprawdza się wśród rodzin z dziećmi.

Popularnym miejscem jest również plaża Borik, która jest swoistym centrum rozrywkowo-plażowym Zadaru. Turyści wypoczywają też na innych plażach Zadaru, w tym m.in. Kolovare, Puntamika i Diklo.

Parki narodowe w okolicy Zadaru

Okolice miasta słyną z jezior, wodospadów, kanionów i jaskiń. Zadar jest bardzo dobrym punktem wypadowym do zwiedzania pobliskich atrakcji krajobrazowych, m.in. Parku Narodowego Paklenica, Kornati, Jezior Plitwickich, Wodospadów Krk czy pasma górskiego Velebit. Wystarczy 1-2 godziny jazdy samochodem lub krótki rejs statkiem i już jesteśmy na miejscu.

Kornati
fot. Shutterstock/na zdj. Kornati

Region oferuje bogate i urozmaicone wybrzeże, przy którym znajduje się ponad 200 wysp i wysepek, zatok i cieśnin. Ta część Adriatyku wyróżnia się łagodnym klimatem oraz przepięknymi widokami.

Lotnisko w Zadarze - jak dojechać do centrum miasta?

Najszybciej do Zadaru z Polski można dotrzeć oczywiście samolotem. Do chorwackiego miasta rejsy oferują m.in. tanie linie lotnicze Ryanair. Przy odrobinie szczęścia, bilety na samolot można kupić nawet za kilkadziesiąt złotych w jedną stronę. 

Lotnisko Zadar znajduje się we wsi Zamunik zlokalizowanej około 12 km od centrum miasta. Z portu do Zadaru najłatwiej dostać się specjalnym autobusem lotniskowym, który zawozi pasażerów do głównego dworca autobusowego. Tam można przesiąść się w kolejny środek transportu. Trasa zajmuje około 15-20 minut. Można też skorzystać z taksówki lub wypożyczyć samochód na lotnisku. 

RadioZET.pl/getbybus.com