Zamknij

Atak zimy w Tatrach. Na szlakach pojawił się śnieg, trudne warunki w górach

07.11.2022 11:16

W Tatrach panują prawdziwie zimowe warunki. Na szlakach zalega kilkudziesięciocentymetrowa warstwa śniegu. Im wyżej, tym w górach więcej białego puchu. Na Kasprowym Wierchu czy Rysach temperatura oscyluje w granicach zera. Jednocześnie wieje silny, zimny wiatr i jest słaba widoczność. Władze TPN apelują do turystów o ostrożność. 

Hala Gąsienicowa pod śniegiem
fot. Shutterstock

Chociaż nie ma jeszcze kalendarzowej zimy, w Tatrach panują już warunki przypominające właśnie tę porę roku. Na szczytach w weekend przybyło od kilku do kilkudziesięciu centymetrów śniegu. Nocą w niektórych miejscach temperatura spadła nawet do -5 st. Celsjusza. Do sieci trafiły zdjęcia, które pokazują zimową aurę na tatrzańskich szlakach.

Zobacz także: Zamykają szlaki turystyczne w Tatrach. Turyści mogą zostać ukarani mandatami 

Tatrzańskie szlaki pod śniegiem

Na profilu "Tatromaniak" na Facebooku pojawiło się zdjęcie ukazujące szlak prowadzący na popularną wśród turystów Halę Gąsienicową w Tatrach. Jak widać na udostępnionych fotografiach, droga pokryta się warstwą świeżego białego puchu.

Chociaż polskie góry w zimowej odsłonie prezentują się naprawdę pięknie, to trzeba pamiętać o właściwym przygotowaniu się do wędrówki i zachowaniu ostrożności z uwagi na śliskie odcinki i słabszą widoczność. 

Okazuje się, że na poprawę pogody w Tatrach nie trzeba będzie czekać długo czekać. Według synoptyków do wtorku opady śniegu i deszczu ustaną, zrobi się też trochę cieplej. Nadal trzeba będzie jednak pamiętać o ciepłych kurtkach. 

Tatry. Trudne warunki w wyższych partiach gór

Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego przypominają w komunikacie, że w wyższych partiach Tatr panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki. Wieje tam silny wiatr, który utrudnia poruszanie się. Jednocześnie od wysokości około 1700 m n.p.m. zalega świeży śnieg.

Szlaki w wielu miejscach są oblodzone, zwłaszcza po stronie północnej i w miejscach zacienionych, gdzie utrzymują się również starsze płaty śniegu. Należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ jest ślisko, a poślizgnięcie się w stromym terenie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem z wysokości. "Poruszanie się w takich warunkach wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej i posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask) wraz z umiejętnością posługiwania się nim" – ostrzega TPN.

Trudne warunki dotyczą też niższych rejonów górskich. "Na niżej położonych szlakach jest mokro, ślisko i błotniście. Niski pułap chmur znacznie ogranicza widzialność i utrudnia orientowanie się w terenie" – dodają przyrodnicy z TPN.

Przypominamy też, że dni są coraz krótsze i ciemno robi się już przed godziną 16. Należy tak zaplanować wycieczkę, aby powrócić ze szlaku przed zmrokiem.

Źródło: TPN/Facebook

loader