Zamknij

Długi weekend sierpniowy. Gdzie Polacy najchętniej planują urlop i ile zapłacą za wyjazd?

21.07.2022 13:48

Długi weekend sierpniowy zbliża się wielkimi krokami. Jeden dodatkowy dzień wolny od pracy, w tym przypadku 15 sierpnia, jest dla wielu Polaków doskonałą okazją na zorganizowanie sobie urlopu. Okazuje się, że spora część osób planuje urlop w kraju i, co nie jest zaskoczeniem, wybiera nadmorskie kurorty. Gdzie można spodziewać się największej liczby turystów i ile trzeba zapłacić za wyjazd w okresie długiego weekendu w sierpniu? 

Plaża Międzyzdroje
fot. Shutterstock

Długi weekend sierpniowy 2022 to doskonała okazja, aby wypocząć. Część osób decyduje się w tym terminie na wyjazd za granicę, inni organizują sobie pobyt w Polsce. Jak co roku, w "sierpniówkę" należy spodziewać się tłumu turystów w najbardziej popularnych miejscowościach nad morzem i w górach. Ci, którzy szukają raczej spokoju i kameralnej atmosfery, muszą postawić na mniej oblegane zakątki w naszym kraju. Wirtualna Polska, powołując się na dane z portalu Nocowanie.pl, wskazała najchętniej wybierane miejscówki na zbliżający się weekend sierpniowy.

Długi weekend sierpniowy. Gdzie będzie najwięcej Polaków?

Jeśli chodzi o najpopularniejsze kierunki na wypoczynek w Polsce, to czołowe miejscówki pozostają bez zmian. 

– Jak na wakacje przystało, przeważają tu przede wszystkim miejscowości nadmorskie – z Władysławowem, Kołobrzegiem, Międzyzdrojami, Łebą i Sarbinowem na czele – powiedział cytowany przez Wirtualną Polskę Karol Wiak z Nocowanie.pl. – Trzy dni to również dobra okazja, by wyruszyć na weekend w góry. Oprócz Zakopanego i Karpacza, które są oblegane przy każdej możliwej okazji, tłumów możemy spodziewać się w Bieszczadach, Pieninach czy w miejscowościach Beskidu Śląskiego – dodał.

Oto lista 10 najchętniej wybieranych miejscowości w Polsce na długi weekend sierpniowy. Dane pochodzą z portalu Nocowanie.pl z dnia 20 lipca 2022 r.

  1. Władysławowo
  2. Łeba
  3. Krynica Morska
  4. Zakopane
  5. Karpacz
  6. Kołobrzeg
  7. Międzyzdroje
  8. Pobierowo
  9. Okuninka nad Jeziorem Białym
  10. Gdańsk

Ceny noclegów w górę i mniej rezerwacji

Okazuje się, że w tegorocznym sezonie wakacyjnym branża turystyczna mocno odczuwa skutki inflacji. Coraz więcej osób, z uwagi na rosnące ceny i koszty życia, rezygnuje z wyjazdów urlopowych. Jak podaje Nocowanie.pl, zainteresowanie wyjazdami sierpniowymi jest obecnie około 50 proc. mniejsze niż w tym samym momencie w zeszłym roku.

Podwyżka cen mocno dotknęła również samą branżę noclegową – podczas weekendu sierpniowego nad morzem trzeba zapłacić nawet 100-120 zł od osoby za dobę. Podobnie wygląda sytuacja w popularnych regionach górskich.

Portal Nocowanie.pl szacuje, że obecnie średni koszt noclegów za osobę jest co najmniej o kilkanaście procent wyższy niż rok temu. Częstą reakcją na wzrost kosztów wakacji jest również skrócenie planowanego urlopu lub nawet całkowita rezygnacja z wyjazdu.

Źródło: Wirtualna Polska