Zamknij

Droga do Morskiego Oka zamknięta na weekend. TPN apeluje do turystów o ostrożność

11.02.2022 16:17

Tatrzański Park Narodowy poinformował, że droga do Morskiego Oka będzie zamknięta przez weekend (12-13 lutego). Decyzja ta została podjęła na wniosek ratowników TOPR, którzy ocenili, że nadal istnieje ryzyko zejścia lawiny śnieżnej bezpośrednio na popularny szlak. W poniedziałek, po zbadaniu zagrożenia lawinowego w tej części Tatr, mają zostać podjęte dalsze decyzje.

Morskie Oko zamknięte
fot. Shutterstock

Od dłuższego czasu w Tatrach panują bardzo trudne warunki turystyczne. Obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego, a na zboczach gór zalega gruba warstwa śniegu. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego już wcześniej przypominały, że poruszanie się w takich warunkach w wyższych partiach Tatr wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz posiadania odpowiedniego sprzętu.

W związku z wyjątkowo niebezpieczną sytuacją lawinową, podjęto decyzję o zamknięciu przez weekend popularnej drogi do Morskiego Oka.

Droga do Morskiego Oka zamknięta przez weekend

Przypomnijmy, że 3 lutego z uwagi na duże zagrożenie lawinowe i po samoistnym zejściu potężnej lawiny z Marchwicznego Żlebu do Morskiego Oka, popularny szlak nad Morskie Oko został zamknięty dla turystów.

Niedostępne są także szlaki Doliny Pięciu Stawów Polskich, Doliny Roztoki oraz odcinek niebieskiego szlaku z Palenicy Białczańskiej do Rusinowej Polany. Okazuje się, że przez najbliższy weekend (12-13 lutego) droga nad popularne tatrzańskie jezioro również będzie zamknięta.

 – W poniedziałek po zbadaniu zagrożenia lawinowego przez ratowników TOPR będą podjęte dalsze decyzje – zapowiedział w piątek dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) Szymon Ziobrowski. – Ratownicy muszą jeszcze dokonać oglądu sytuacji i jeżeli śnieg będzie stabilny, to szlak do Morskiego Oka [po weekendzie] zostanie otwarty – dodał.

Jednocześnie władze Tatrzańskiego Parku Narodowego podkreślają, że warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są trudne. 

– Pokrywa śnieżna jest mocno zróżnicowana. Szlaki pokryte są grubą warstwą śniegu – powyżej górnej granicy lasu są one w wielu miejscach nieprzetarte i nie widać ich przebiegu. Śnieg jest z reguły twardy i zmrożony, w miejscach nasłonecznionych, po południu robi się grząski i mokry – podał w komunikacie TPN.

loader

Źródło: Szymon Bafia (PAP), TPN