Zamknij

Te kurorty narciarskie Polacy wybierają najczęściej. TOP 10 kierunków na ferie zimowe

21.01.2022 15:57
Narty w Białce Tatrzańskiej
fot. Michal Adamowski/Reporter/East News

Tegoroczny sezon zimowy jest już w pełni, a Polacy coraz chętniej spędzają urlop na stokach narciarskich. Według danych Google, chociaż dużą popularnością cieszą się polskie miejscowości takie jak Zakopane czy Karpacz, to największe zainteresowanie turystów wzbudzają Włoch. Które stoki i kurorty najczęściej w tym sezonie wybierają Polacy?  

Ferie zimowe 2022 wystartowały w kilku województwach w Polsce. Część osób planuje spędzić zimową przerwę w kraju, a inni za granicą, odwiedzając popularne ośrodki narciarskie.

Z analizy trendów w wyszukiwarce (przygotowanej przez Google) wynika, że pomimo wciąż panującej pandemii wiele osób postanowiło nie rezygnować z tegorocznych wyjazdów, również w trakcie świątecznej przerwy i ferii zimowych. Listy topowych polskich miast wyszukiwanych zimą przez turystów, a także krajów i stoków zagranicznych, pokazują, które miejsca użytkownicy najczęściej sprawdzają w tym sezonie. Zebrane dane pochodzą z okresu od 12 listopada 2021 roku do 12 stycznia 2022 roku i dotyczą najczęściej wyszukiwanych haseł związanych z nartami i feriami zimowymi. Jakie miejsce na urlop najchętniej wybierają Polacy?

Narty 2022 w Polsce. Najpopularniejsze kurorty w kraju

Najczęściej wyszukiwaną przez Polaków miejscowością wśród polskich kurortów zimowych było Zakopane. Na podium znalazły się również Karpacz (2. miejsce) i Szklarska Poręba (3. miejsce). Wśród najbardziej popularnych haseł pojawiły się także Białka Tatrzańska oraz Krynica-Zdrój. 

TOP 10 ośrodków narciarskich w Polsce [LISTA]

 1. Zakopane
 2. Karpacz
 3. Szklarska Poręba
 4. Białka Tatrzańska
 5. Krynica Zdrój
 6. Szczyrk
 7. Wisła
 8. Zieleniec
 9. Czarna Góra
 10. Tylicz

Narty 2022 za granicą. Które ośrodki wybierają Polacy?

W tym roku, według danych Google, nastąpił także wzrost zainteresowania Polaków kierunkami zagranicznymi w porównaniu z rokiem poprzednim. Wśród najczęściej wyszukiwanych kierunków narciarskich wygrywa włoska Val di Sole, a zaraz za nią uplasował się słowacki ośrodek Chopok/Jasna. Trzecie miejsce to ponownie Włochy i tym razem Livigno.

Polacy interesowali się też wyjazdem na narty do Francji – tutaj powodzeniem cieszył się francuski ośrodek Les Trois Vallées. Rzadziej wyszukiwanymi hasłami (ale nadal w top 10) były stoki: Tatranská Lomnica (Słowacja), Zell am See (Austria), Bukovel (Ukraina) oraz Janske Lazne (Czechy).

– Polacy szukali w tym okresie w Google szczególnie ośrodków narciarskich w Alpach, a najchętniej tych we Włoszech: Val di Sole oraz Livigno, które znajdują się na szczycie listy – tłumaczy Jacek Bisiński z Google. – To jednak austriackie stacje zajmują aż 6 z 10 topowych pozycji na liście. Wśród nich znajdują się między innymi: Zell am See, Ischgl czy Zillertal Arena (...) Podsumowując, w tym sezonie Polacy najczęściej wyszukiwali w Google ośrodków narciarskich we Włoszech (aż 41,2 proc.). Trochę mniejszym, choć nadal bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się Austria (29,2 proc.) i Francja (13,2 proc.) – dodaje.

Z danych eSky.pl wynika z kolei, że w tym roku coraz więcej Polaków zdecydowało się na dotarcie do kurortów narciarskich drogą lotniczą. Liczba rezerwacji do miast położonych w małej odległości od najpopularniejszych kurortów w wyszukiwarce Google zwiększyła się o 32 proc. w porównaniu do ubiegłego roku.

– Linie lotnicze dostrzegły, że klienci są coraz bardziej chętni do "latania" na narty i wprowadziły różnorodne promocje cenowe na bagaż niestandardowy. Jednym z takich przykładów jest polski narodowy przewoźnik, który na wybranych trasach do Włoch czy Szwajcarii obniżył cenę na sprzęt narciarski do symbolicznej złotówki – komentuje Deniz Rymkiewicz, rzecznik prasowy eSky.pl.

TOP 10 kurortów narciarskich za granicą [LISTA]

 1. Val di Sole
 2. Chopok/Jasna
 3. Livigno
 4. Les Trois Vallées
 5. Tatranska Lomnica
 6. Zell am See
 7. Bukovel
 8. Janske Lazne
 9. Val di Fassa
 10. Ischgl

TOP 10 kurortów narciarskich w Alpach [LISTA]

 1. Val di Sole
 2. Livigno
 3. Les Trois Vallées
 4. Zell am See
 5. Sella Ronda
 6. Ischgl
 7. Zillertal Arena
 8. Schladming
 9. Solden
 10. Kitzbuhel

Narty w Gruzji nowym trendem

Google przeanalizował również które hasła, związane z feriami zimowymi zyskiwały, a które straciły na popularności w tym sezonie. Szczególną uwagę przyciąga hasło „narty Gruzja”, które w wyszukiwarce Google zyskało na popularności o 189 proc. w okresie od listopada 2021 do stycznia 2022 w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku.

– Wzrost zainteresowania Gruzją jako kierunkiem narciarskim ma również swoje odzwierciedlenie w wyszukiwaniu lotów do tego kraju. W analizowanym okresie wyszukiwania biletów do tej destynacji wzrosły o 194 proc. rok do roku, a najpopularniejszym lotniskiem jest Tbilisi – dodaje Antoni Andruszkiewicz z Google.

Innymi szybko rosnącymi na popularności hasłami były: „narty Włochy” (wzrost o 72 proc.), „narty Francja” (wzrost o 57 proc.) oraz „narty Austria” (wzrost o 26 proc. rok do roku). Zdecydowanie mniejszym zainteresowaniem wśród Polaków cieszyła się w tym sezonie Szwajcaria - hasło „narty Szwajcaria” było wyszukiwane rzadziej aż o 75 proc. Podobnego spadku doświadczyło zainteresowanie hasłami „narty Słowacja”, „narty Czechy” czy „narty Ukraina” (spadek popularności o odpowiednio 23 proc., 19 proc. i 9 proc.).

Źródło: Materiały prasowe ESky.pl