Zamknij

Gmina Zator wprowadza opłatę miejscową. Wizyta w Energylandii będzie droższa?

14.01.2022 12:18
Gmina Zator wprowadza opłatę miejscową. Wizyta w Energylandii będzie droższa?
fot. Artur BARBAROWSKI/East News

Gmina Zator, na której terenie znajduje się największy w Polsce park rozrywki Energylandia, postanowiła wprowadzić opłatę miejscową. "Podatek turystyczny" będzie pobierany od wszystkich, którzy zostaną tu dłużej niż na jedną dobę.

Zator to gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim. Według dostępnych danych zamieszkuje ją ok. 9300 osób. Na jej terenie znajduje się słynna Energylandia, która przyciąga prawdziwe tłumy. Tylko w 2021 roku największy park rozrywki w Polsce odwiedziło aż 1,8 mln turystów. Był on również największym realizatorem bonu turystycznego. Samorządowcy przyznają, że choć przyjeżdżające tam tłumy to dodatkowe pieniądze, to odwiedzający stwarzają też i "nieco kłopotów".

Zobacz także: Dokąd Polacy podróżowali w 2021 roku? Pandemia zatrzymała większość turystów w kraju [LISTA]

Gmina Zator wprowadza opłatę miejscową. Wizyta w Energylandii będzie droższa?

Jak podaje portal fly4free.pl, opłata miejscowa zacznie obowiązywać od 1 kwietnia 2022 roku. "Podatek turystyczny" będzie pobierany od wszystkich, którzy spędzą w gminie Zator dłużej niż jedną dobę. Kwota, którą trzeba uiścić, jest symboliczna i wynosi 2 zł.

Według wstępnych wyliczeń, dzięki wprowadzeniu dodatkowej opłaty w ciągu roku do budżetu gminy wpłynie około 200 tys. zł. 

"Liczba turystów, którzy u nas są, to też nieco kłopotów. Oczywiście są dodatkowe przychody dla gminy i ludzi, którzy otwierają tutaj działalność, ale są też dodatkowe śmieci w koszach, mieście, na trasach pieszych. To też inne wydatki na infrastrukturę: oświetlenie, upiększenie centrum miasta" - opowiada Mariusz Makuch, burmistrz Zatora w rozmowie z Radiem Kraków, cytowany przez portal fly4free.pl.

Energylandia to największy park rozrywki w Polsce; zajmuje powierzchnie ok. 43 ha. Park podzielony jest na kilka stref tematycznych, w których łącznie znajduje się ponad 100 atrakcji, m.in. kolejki górskie i karuzele. Energylandia cały czas jest rozbudowywana i powiększana o kolejne obszary.

RadioZET.pl/fly4free.pl