Zamknij

Jesień w górach. 5 najciekawszych szlaków górskich w Polsce [ZDJĘCIA]

30.09.2022 13:41

W polskich górach wytyczono wiele niezwykłych szlaków turystycznych. Każda z tras nich jest inna, ale łączy je jedno – niezapomniane widoki. Gdzie wybrać się podczas tegorocznej jesieni w góry? Oto 5 niezwykłych propozycji na aktywny i niezapominany weekend w Polsce.

Czerwony Wierchy, Tatry
fot. Shutterstock

Polskie góry oferują turystom wiele szlaków pieszych. Można wybierać sposób łatwych tras dla początkujących oraz tych trudniejszych przeznaczonych dla doświadczonych osób. I chociaż górskie wędrówki świetnie sprawdzają się przez większą część roku, to jesienią krajobrazy nabierają naprawdę wyjątkowych barw. Zbocza wzniesień i gór mienią różnymi kolorami, lasy przybierają odcienie żółci, czerwieni i zieleni, co tworzy wyjątkowy górski pejzaż.

Redakcja Magazynu Travelist wybrała 5 najpiękniejszych tras turystycznych, które świetnie sprawdzą się na jesienny urlop w górach.

Karkonosze – z Karpacza przez Samotnię i Strzechę Akademicką na Śnieżkę

Do Śnieżki (1602 m n.p.m.) prowadzi kilka tras. Najbardziej widowiskowa zaczyna się przy przeniesionym z Norwegii kościele Wang. Stąd też turystów prowadzi niebieski szlak – najpierw w stronę Polany, a stamtąd dalej w kierunku najwyższego szczytu Sudetów. Po drodze mija się trzy wyjątkowe schroniska – Samotnię, Strzechę Akademicką i Dom Śląski. Pierwsze z wymienionych ze schronisk nie bez powodu cieszy się opinią najpiękniej położonego w polskich górach – ulokowane nad Małym Stawem zachwyca o każdej porze roku.

Śnieżka - jesień w górach
fot. Shutterstock

Po około 4-godzinnej wędrówce na górze czeka nie lada nagroda – widok na górskie krajobrazy, który przy dobrej pogodzie może sięgać nawet do 200 km. Na szczycie znajduje się także jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w całym kraju, czyli Obserwatorium Meteorologiczne, a tuż obok XVII-wieczna kaplica pod wezwaniem Św. Wawrzyńca.

Tatry Zachodnie – grzbietem Czerwonych Wierchów

Czerwone Wierchy to jeden z najchętniej odwiedzanych szlaków w polskich Tatrach. Nic dziwnego – to nie tylko bajeczne widoki na polską i słowacką stronę gór, ale też możliwość zdobycia aż czterech dwutysięczników w trakcie jednej wędrówki.

Czerwone Wierchy
fot. Shutterstock

Najłatwiejszy (niewymagający dodatkowego sprzętu i dużego doświadczenia), ale i najdłuższy wariant tej trasy zaczyna się od wjazdu kolejką na szczyt Kasprowego Wierchu. Stamtąd granią można wyruszyć prosto w kierunku Kopy Kondrackiej. Dalej czerwony szlak prowadzi turystów przez Małołączniak, Krzesanicę aż do Ciemniaka. Można stąd zejść prosto do wyjścia z Doliny Kościeliskiej lub ruszyć do schroniska na Hali Ornak.

Góry Stołowe – z Karłowa na Szczeliniec Wielki

W Górach Stołowych jest ukryte miejsce, którym zachwycał się sam Goethe. Szczeliniec Wielki – bo o nim mowa – co roku przyciąga tysiące turystów. Z położonego u jego podnóży Karłowa na szczyt prowadzi raptem 665 schodów. Na górze stworzono szeroki taras widokowy, skąd najlepiej podziwiać panoramę Sudetów.

Szczeliniec Wielki
fot. Shutterstock

Na szczyt możemy również wejść szlakiem z Radkowa przez Wodospady Pośny i wieś Pasterkę. Niedaleko Szczelińca Wielkiego znajduje się Szczeliniec Mały – wznosi się na wysokość 895 m n.p.m.

Beskid Żywiecki – z Przełęczy Krowiarki na Babią Górę

Diablak, Diabelski Szczyt, Kapryśnica, Królowa Beskidów – pod tymi nazwami kryje się Babia Góra (1725 m n.p.m.), szczyt zaliczany do Korony Gór Polski. Podobno na żadnym innym polskim szczycie pogoda nie zmienia się równie szybko, a osoby, które zdobywają go przy pełnym słońcu, sami nazywają siebie szczęśliwcami. Ubranie przeciwdeszczowe na górską wędrówką są zdecydowanie wskazane.

Beskid Żywiecki
fot. Shutterstock

Na wierzchołek, z którego widać ponoć aż 400 różnych szczytów, można się dostać różnymi drogami. Osoby lubiące wyzwania mogą wybrać się na niego przez tzw. Perć Akademików – szlak z klamrami i łańcuchami w pakiecie. Łatwiejszy wariant prowadzi prosto z Przełęczy Krowiarki.

Góry Świętokrzyskie – z Nowej Słupi do Świętej Katarzyny

Góry Świętokrzyskie, chociaż są najniższe w Polsce, przyciągają i zachwycają sporą liczbą tajemniczych zakątków, legend i podań. Podczas 6-godzinnej wycieczki można podążać ich śladami, odwiedzając kamienny posąg pielgrzyma, czyli miejsce kultu dawnych Słowian czy też skalne rumowiska – podobno punkt spotkań wszystkich wiedźm z okolicy. Warto odwiedzić też położony na Świętym Krzyżu zespół klasztorny z XII wieku.

Łysica, Góry Świętokrzyskie
fot. Shutterstock

Jednocześnie, zdobywając Łysicę, czyli najniższy szczyt w Koronie Gór Polski, można poszukać pozostałości zaczarowanego zamku. Oprócz tego, w czasie wycieczki po rejonie Gór Świętokrzyskich, warto odwiedzić Jaskinię Raj z unikatowymi naciekami oraz Rezerwat krajobrazowy „Karczówka”.