Zamknij

Ta miejscowość stała się turystycznym hitem w Polsce. Wyprzedziła nawet Zakopane

07.11.2022 15:48

Karpacz stał się w listopadzie nową turystyczną stolicą Polski – tak wynika z danych portalu Nocowanie.pl. Położona w Karkonoszach miejscowość wyprzedziła pod względem popularności miejsc wypoczynku słynne, zwykle oblegane przez turystów miasto pod Tatrami, czyli Zakopane. 

Karpacz
fot. Shutterstock

Długi weekend listopadowy, który jest już coraz bliżej, to doskonała okazja, aby wypocząć. Część osób decyduje się w tym terminie na wyjazd za granicę, inni organizują sobie pobyt w Polsce. Największej liczby turystów można spodziewać się w popularnych miejscowościach w górach. Co dość zaskakujące obecnie liderem, jeśli chodzi o najchętniej wybierane miejsca na nocleg, nie jest Zakopane. Zimową stolicę Polski wyprzedził w ostatnim czasie Karpacz.

Karpacz nową "turystyczną stolicą Polski"

Według danych portalu turystycznego Nocowanie.pl, blisko 80 proc. osób planujących wyjazd na terenie Polski w dniach 11-13 listopada zamierza przeznaczyć na niego dwa dni.

W listopadzie zdecydowana większość wyjeżdżających, bo 61 proc., wybiera odpoczynek w górach. Widać jednak spore przetasowanie na liście miejscowości, w których najczęściej poszukują oni zakwaterowania. Okazuje się, że na początku tego miesiąca najpopularniejsze było Zakopane. Teraz jednak jego miejsce, przesuwając się z czwartego, zajął Karpacz.

Na trzeciej pozycji uplasowała się Szklarska Poręba. Z kolei czwarte miejsce zajmuje Gdańsk, który jeszcze na Wszystkich Świętych zajmował ósmą pozycję. Piątą najpopularniejszą miejscowością podczas najbliższego długiego weekendu jest Kraków.

Wzrosło przy tym zainteresowanie miejscowościami nadmorskimi. Wśród dwudziestu najczęściej wyszukiwanych, oprócz wspomnianego Gdańska, znalazły się również takie miasta jak Sopot, Międzyzdroje, Krynica Morska i Kołobrzeg.

Tomasz Zaniewski, dyrektor finansowy Nocowanie.pl, podkreślił, że turyści podczas wyboru noclegów kierują się w głównej mierze ceną i opinią innych. „Według naszych szacunków w ten długi weekend wyniesie ona średnio 65 zł za osobę na dobę” – powiedział Zaniewski.

Karpacz. Popularna górska miejscowość

Karpacz, położony u stóp Karkonoszy, od lat znajduje się w czołówce najpopularniejszych miejscowości górskich w Polsce. Odnajdą tu coś dla siebie zarówno miłośnicy zabytków kultury, jak i zwolennicy aktywnego spędzania czasu. Większość osób przyjeżdżających do Karpacza wybiera tę część kraju w związku ze sporą liczbą szlaków turystycznych. Jedną z najpopularniejszych tras jest ta prowadząca na Śnieżkę, czyli najwyższy punkt Karkonoszy i całych Sudetów. Przed taką wyprawą warto się jednak dobrze przygotować i zabrać odpowiednie ubrania, bo pogoda na szczycie potrafi być bardzo kapryśna.

Wielbiciele zwiedzania zabytków powinni koniecznie zobaczyć świątynię Wang, czyli perłę skandynawskiego budownictwa sakralnego położoną w sercu Karkonoszy. Świątynia została zbudowana w Norwegii, następnie trafiła do Szczecina, później Berlina, a na koniec właśnie do Karpacza. W samym centrum miasta znajdują się słynne Karkonoskie Tajemnice. To multimedialne muzeum, które przedstawia najciekawsze legendy i historie związane z Karkonoszami.

Źródło: RadioZET.pl/PAP (Piotr Doczekalski)

loader