Zamknij
Kolej nad Soliną
  • PKL_Solina (5)
  • PKL_Solina (10)
  • PKL_Solina (8)
  • 3 Zobacz
fot. PKL Materiały prasowe

Długo wyczekiwana atrakcja w Polsce – kolej widokowa nad Soliną – zostanie otwarta już w lipcu. Każdy, kto będzie chciał odkryć Jezioro Solińskie i Bieszczady z innej perspektywy, już niebawem będzie mógł rezerwować bilety na niezapomnianą podróż kolejką linową. Ceny atrakcji w ośrodku PKL właśnie zostały opublikowane. 

Oferta turystyczna w Polsce wzbogacona zostaje o nową i wyjątkową atrakcję. Jeśli planujecie swój wypoczynek i szukacie ciekawych miejsc w kraju, Bieszczady są zawsze dobrym pomysłem. Miejsce to warto zobaczyć nie tylko ze względu na niepowtarzalną przyrodę, ale również na unikatową atrakcję turystyczną, która pozwoli górskie krajobrazy z zupełnie nowej perspektywy – z wysokości wagonika kolei linowej PKL, która powstała nad zaporą w Solinie.

Kolej nad Soliną. Otwarcie już w lipcu

Bieszczady, Jezioro Solińskie oraz zapora ze względu na swój charakter – połączenie natury z techniką – przyciągają od lat wielu turystów. Polskie Koleje Linowe właśnie w tej wyjątkowej lokalizacji stworzyły atrakcyjną ofertę turystyczną, która pozwoli zobaczyć bieszczadzkie krajobrazy z kolei gondolowej i wieży widokowej.

– Prace nad budową nowego ośrodka turystycznego Grupy PKL i PFR trwały ponad rok. Obecnie jesteśmy na ich końcowym etapie i już w lipcu osoby odwiedzające Solinę oraz Bieszczady będą mogły skorzystać z nowej atrakcji. Podróż koleją widokową PKL będzie wyjątkowym sposobem na podziwianie panoramy Bieszczadów. Widoki na krajobrazy i przyrodę, zarówno z wagonika, jak i wieży na szczycie Góry Jawor, są wręcz niezwykłe – mówi Daniel Pitrus, prezes zarządu PKL.

Po okresie testowym kolej linowa przeszła wszystkie niezbędne inspekcje zakończone badaniem i odbiorem przez Transportowy Dozór Techniczny (TDT), co oznacza, że już lipcu ośrodek powita pierwszych turystów.

Czym będzie wyróżniać się nowa atrakcja? Na ponad 1,5-kilometrowej trasie kolei widokowej, przebiegającej nad zaporą w Solinie, zamontowanych zostało 25 gondoli. Każdy z wagoników pomieści 8 osób. 

Wrażeń na wysokim poziomie nie zabraknie nie tylko ze względu na odległość wagonika od ziemi – znajduje się tutaj najwyższa podpora kolei linowej w Polsce oraz jedna z wyższych w Europie licząca 75 m – ale również za sprawą niesamowitych krajobrazów.

Stacja początkowa Plasza znajduje się przy solińskim deptaku, natomiast stacja końcowa kolejki usytuowana jest na górze Jawor. To tam powstała wieża widokowa oraz taras widokowy, z którego będzie można zobaczyć pokonaną trasę koleją linową, monumentalną zaporę, Jezioro Solińskie, Zalew Myczkowiecki, a także okoliczne miejscowości należące do Gminy Solina.

Przy górnej stacji kolei gondolowej na turystów czekają także inne atrakcje – w wieży Kawiarnia Widokowa powstał przeszklony chodnik, tzw. skywalk, którym można bezpiecznie zrobić krok poza zarys wieży widokowej i zrobić sobie spektakularne zdjęcie z krajobrazem. Ciekawym miejscem będzie też park Tajemnicza Solina, gdzie poznamu historię i legendy dawnych Bieszczad.

Kolej widokowa nad Soliną: jaki cennik?

Za bilet na podróż koleją widokową PKL Solina – ze stacji dolnej Plasza do stacji górnej na Górze Jawor (góra/dół) – zapłacimy w sklepie internetowym 32 zł (ulgowy) oraz 39 zł (normalny)

Po uruchomieniu sprzedaży, kupując bilety w sklepie internetowym na przejazd koleją widokową w ośrodku turystycznym PKL Solina, będzie można liczyć na ceny niższe o 10% od ceny biletów oferowanych w kasie.

W cenniku znajdziemy dodatkowe propozycje ze zniżką dla rodzin oraz preferencyjne propozycje cen atrakcji oferowanych w pakietach. PKL oferuje bilet rodzinny tzw. 2+1 na przejazd koleją (góra/dół) w cenie 99 zł oraz bilet rodzinny 2+2 w cenie 119 zł.

Wstęp na wieżę widokową, z której zobaczymy spektakularne widoki panoramy bieszczadzkiej i Jezioro Solińskie oraz odpoczniemy w Kawiarni Widokowej to koszt 10 zł (bilet ulgowy) i 15 zł (bilet normalny).

We wszystkich ośrodkach PKL dzieci do 4 roku życia korzystają z wszystkich usług bezpłatnie. Bilety ulgowe przysługują z kolei dzieciom do 16 roku życia, seniorom po 65 roku życia, studentom do 26 roku życia, osobom niepełnosprawnym oraz opiekunom grup. W ośrodku dodatkowo honorowana jest Karta Dużej Rodziny.

Źródło: PKL

loader