Zamknij

Koniec darmowych wycieczek do parków narodowych w Polsce. Ważne zmiany dla turystów

11.02.2022 14:54

Nowy projekt ustawy o parkach narodowych przewiduje, że za wstęp do wszystkich 23 takich obszarów w Polsce trzeba będzie zapłacić. Dodatkowe opłaty mogą być pobierane za fotografowanie i filmowanie. Co więcej, w parkach znajdujących się w górach do ceny biletu zostanie doliczone 15 proc. – podaje Prawo.pl. Te zmiany mogą być odczuwalne dla kieszeni turystów. 

Ojcowski Park Narodowy - turyści
fot. Shutterstock

Trwają prace nad projektem ustawy o parkach narodowych w Polsce. Zgodnie z nowymi przepisami za wejście na teren każdego takiego chronionego obszaru trzeba będzie zapłacić. Ze zwolnienia z opłat nie skorzystają już mieszkańcy gmin sąsiadujących z parkiem narodowym.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z 2013 r. bilety wstępu obowiązują obecnie w 11 parkach narodowych w Polsce: Babiogórskim, Biebrzańskim, Bieszczadzkim, Gorczańskim, Karkonoskim, Magurskim, Narwiańskim, Świętokrzyskim, Tatrzańskim, Wigierskim i Wolińskim.

W kolejnych pięciu parkach narodowych (Białowieskim, Poleskim, Roztoczańskim, Słowińskim i Bory Tucholskie) płatny jest wstęp na określone szlaki turystyczne, ścieżki przyrodnicze, trasy rowerowe lub do konkretnych obwodów ochronnych. Prawo.pl informuje, że opłata za jednorazowy wstęp nie może obecnie przekraczać kwoty 8 zł.

Parki narodowe w Polsce. Koniec z darmowym wstępem

Nowy projekt ustawy o parkach narodowych przewiduje, że maksymalna wysokość opłaty za wstęp do parku narodowego oraz znajdujących się na jego terenie obiektów będzie ustalona w rozporządzeniu ministra środowiska. Natomiast kara za brak biletu lub brak dokumentu uprawniającego do ulgi będzie wynosiła w pierwszym przypadku 50-krotność ceny biletu, w drugim 40-krotność.

Projekt zakłada także rezygnację ze zwolnienia z opłat za wstęp dla mieszkańców gmin sąsiadujących z parkiem narodowym, pozostawiając je tylko dla mieszkańców gmin położonych jego w granicach. Dotyczy to w szczególności Kampinoskiego Parku Narodowego, gdzie obecnie zwolnieniem objęci są mieszkańcy Warszawy, Wielkopolskiego PN – mieszkańcy Poznania czy Ojcowskiego Parku Narodowego – mieszkańcy Krakowa.

Co więcej, do ceny biletu wstępu do parku narodowego położonego w obszarach górskich będzie doliczana kwota w proponowanej wysokości 15 proc. ceny biletu – na rzecz organizacji ratownictwa górskiego jak GOPR czy TOPR, działających na jego terenie.

Dopłata za filmowanie i fotografowanie w parkach?

Prawo.pl informuje, że parki będą mogły pobierać także inne opłaty za udostępnianie swojego obszaru m.in. w celach filmowania i fotografowania, w szczególności w celach komercyjnych. W tym przypadku nie będzie urzędowo ustalonej maksymalnej stawki.

W opinii Radosława Ślusarczyka ze Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot opłata za wstęp do parków narodowych nie jest rzeczą złą, o ile cena biletu nie wytworzy bariery wykluczającej osoby o niskich dochodach.

– Dostęp do parków narodowych powinien być równy, bez względu na to, czy ktoś mieszka blisko, czy daleko od parku. Uważam, że wpływy z cen wstępu nie mogą stać się modelem biznesowym, z którego będzie utrzymywana na przykład administracja parków – zaznacza Radosław Ślusarczyk.

Ministerstwo Środowiska wskazuje, że aktualnie brakuje podstawy prawnej do ukarania osoby, która nie posiada ważnego biletu wstępu, tym samym trudne jest wyegzekwowanie tej należności.

loader

Źródło: PAP MediaRoom