Zamknij

Narty biegowe w Polsce: dokąd warto się wybrać? Oto 8 najciekawszych tras

09.02.2022 15:59

Narty biegowe z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością w Polsce. Mogą być doskonałą alternatywą nie tylko dla szusowania po stoku, ale też biegania. Dokąd warto wybrać na biegówki? Oto 8 najciekawszych tras w naszym kraju. 

Narty biegowe w Polsce
fot. Shutterstock/Narty biegowe w Polsce

Kiedyś służyły głównie do przemieszczania się po terenie pokrytym śniegiem, dzisiaj traktowane są hobbistycznie. Królują na północy globu, ale coraz popularniejsze stają się również w środkowej części Europy, w tym także Polsce. Narty biegowe, potocznie zwane biegówkami, znajdują coraz większą liczbę fanów. Atutem tego sportu jest to, że do jazdy potrzebujemy jedynie śniegu. I to właściwie jedyne ograniczenie, bo trasy zostały wytyczone nie tylko w górach, ale też na nizinach, na mniej i bardziej zurbanizowanych terenach. Oto 8 najciekawszych tras na narty biegowe w Polsce

Narty biegowe z widokiem na Tatry

Niemal każdemu z zapalonych narciarzy i snowboardzistów znany jest kurort Kotelnica Białczańska mieszczący się w Białce Tatrzańskiej. To największy ośrodek narciarski na Podhalu, który oprócz stoków oferuje również dobrze przygotowane, malowniczo położone trasy biegowe. Można tu wybrać spośród czterech pętli - z każdej rozpościera widok na tatrzańskie szczyty.

Warto wziąć też pod uwagę trasy biegówkowe w okolicy Zakopanego – na przykład tę 4-kilometrową przebiegającą przez park Górna Rówień Krupowa. To jedyna trasa w samym sercu zimowej stolicy Tatr, skąd rozpościera się widok na Giewont. Lekko nachylony teren jest idealny dla początkujących.

Polana Jakuszycka: w stolicy nart biegowych

To miejsce nazywane przez Polaków stolicą nart biegowych. W Jakuszycach łączna długość tras do jazdy na biegówkach wynosi prawie 100 km – obejmuje również trasy posiadające homologację Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Stwarza to niepowtarzalną okazję do podziwiania urokliwej, pokrytej śniegiem (i to nie tylko zimą) krainy na polsko-czeskiej granicy.

Jedna z najłatwiejszych i najpopularniejszych tras w Jakuszycach prowadzi z Polany Jakuszyckiej do Schroniska Orle. Ma nieco ponad 10 km długości, a na jej pokonanie trzeba zarezerwować około 45 minut. Jeszcze krótsza (około 6 km) jest trasa z Polany Jakuszyckiej do Dolnego Duktu.

Biegówki w Górach Bystrzyckich

Na Dolnym Śląsku, na Ziemi Kłodzkiej, znajduje się stacja narciarstwa biegowego Spalona. Liczące prawie 40 km trasy charakteryzują się zróżnicowanym poziomem zaawansowania, przez co przyciągają zarówno narciarzy-amatorów, jak i profesjonalistów. Nieraz podczas jazdy można tu przekroczyć czeską granicę. Nie zabraknie też niesamowitych widoków po drodze. 

Góry Sowie: 5 ciekawych tras 

Dokąd jeszcze warto wybrać się na narty biegowe w Polsce? Pozostając w regionie dolnośląskim i udając się w kierunku Gór Sowich, napotkamy 5 tras o ciekawych nazwach – Niedźwiedź, Sowa, Lis, Nietoperz i 9 buków.

Najpopularniejszym miejscem startowym do jazdy na każdej z nich jest Przełęcz Jugowska, a wycieczkę można połączyć ze zwiedzaniem najciekawszych miejsc, takich jak Kozie Siodło, Schronisko Sowa czy Przełęcz Wilcza.

Z Obidowej na Turbacz: biegówki "śladami Olimpijczyków"

Niegdyś było to miejsce treningów Justyny Kowalczyk, a dzisiaj to 11-kilometrowa atrakcja dla doświadczonych narciarzy biegowych w pobliżu Nowego Targu. Trasa, często nazywana „trasą śladami olimpijczyków”, powstała w ramach polsko-słowackiej współpracy i prowadzi przez dolinę Lepietnicy, Gorzec, Solnisko, Rozdziele, Halę Turbacz do schroniska na Turbaczu. Wybierając się w to miejsce, warto pamiętać o 503 m przewyższenia, co może okazać się wyzwaniem dla początkujących narciarzy.

Narty biegowe w Puszczy Kampinoskiej

Biegówki nie muszą kojarzyć się tylko z górami. Na mieszkańców centralnej Polski czeka Puszcza Kampinoska, która kryje w sobie aż 300 km tras. Do dyspozycji amatorów śnieżnych szaleństw są wszystkie szlaki piesze na terenie kompleksu leśnego. Najbliższa wypożyczalnia sprzętu znajduje się w Laskach, a stamtąd wystarczy pokonać zaledwie 100 m i już można biegać na nartach.

Biegówki w Kartuzach na Kaszubach

Ski Arena Nordic to miejsce dla biegaczy, które mieści się w Kartuzach – malowniczym miasteczku na Kaszubach, 40 minut od Gdańska. To jedyny taki punkt na Pomorzu, a niedaleko można znaleźć wiele stoków narciarskich. Ski Arena Nordic to 6 różnych tras o łącznej długości 6 km – od łatwych w kolorze niebieskim, po trasę czarną, najtrudniejszą. Miejsce startowe znajduje się w lesie, za cmentarzem Bilowo, gdzie są szatnie oraz tablice informacyjne z planem i mapami.

Narty biegowe w Bieszczadach

Jadąc na południe Polski, dostaniemy się w okolice Bieszczadzkiego Parku Narodowego i wsi Wetlina. Właśnie tam ma początek pięć tras przeznaczonych do uprawiania narciarstwa biegowego (ich łączna długość to 20 km). Każda z tras – czerwona, zielona, żółta, pomarańczowa i niebieska – ma różny poziom zaawansowania, ale wszystkie gwarantują niezapomniane widoki po drodze.

Ale to nie koniec ciekawych punktów w okolicy Bieszczad. Urozmaicone trasy do narty biegowych wytyczono na górze Żuków, w niewielkiej wsi Ustjanowa Górna (w pobliżu Ustrzyk Dolnych). Trasy te są regularnie ratrakowane i posiadające homologację Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Niebieska przeznaczona jest na spokojną jazdę, a czerwona – do nieco bardziej wyczynowej.

Materiały prasowe Travelist