Zamknij

Niezwykłe zjawisko iryzacji chmur w Tatrach. Do sieci trafiły zachwycające zdjęcia

18.01.2022 12:24
Zjawisko iryzacji chmur w górach
fot. Shutterstock

Na facebookowej grupie "Aktualna sytuacja w Tatrach" pojawiły się niesamowite fotografie zjawiska iryzacji chmur. Zobaczcie, na jakie widoki natknęli się ostatnio turyści w górach i na czym polega fenomen, który ich spotkał.

W ostatnim czasie nad Polską można obserwować wiele ciekawych i jednocześnie niezwykle rzadkich zjawisk świetlnych. W miniony weekend (dokładnie w nocy z 14 na 15 stycznia) nad Bałtykiem pojawiła się bajkowa zorza polarna. Także w tych dniach na niebie można było dostrzec księżycowe halo.

Z kolei osoby przebywające w tym okresie w Tatrach w drodze na szczyty mogły zobaczyć fenomen o nazwie "iryzacja chmur". Zjawisko było doskonale widoczne nad niektórymi szczytami i udało się zrobić mu zdjęcia. To właśnie one trafiły na facebookową grupę "Aktualna sytuacja w Tatrach", która skupia miłośników chodzenia po górach. I wywołały zachwyt wśród internautów.

Niezwykłe zjawisko iryzacji chmur w Tatrach. Do sieci trafiły zachwycające zdjęcia

W Tatrach udało się ostatnio zaobserwować niezwykłe zjawisko iryzacji chmur. Tęczowanie - bo takim mianem też określany jest ten fenomen - mieli okazję podziwiać turyści wędrujący na Kończysty Wierch (2002 m n.p.m.) leżący w Tatrach Zachodnich.

Jeden z wędrowców uchwycił iryzację chmur na zdjęciu, a następnie zamieścił je w sieci. Swoje prace podesłał również na facebookowe grupy, które zrzeszają miłośników polskich wierzchołków, m.in. na "Tatromaniaków" i na "Aktualną sytuację w Tatrach".

Na fotografiach widać ośnieżone góry, nad którymi unoszą się niewielkie i delikatne obłoki w kolorach tęczy. Nic dziwnego, że ten widok wywołał furorę w internecie.

Nigdy czegoś takiego nie widziałam. Piękne.

 

Coś pięknego.

 

Wow - piszą obserwatorzy.

Iryzacja chmur - czym jest to zjawisko?

Iryzacja chmur, czyli inaczej tęczowanie to niezwykle rzadkie zjawisko optyczne, które można dostrzec na niebie. Polega ono na powstawaniu tęczowych barw w wyniku interferencji światła białego odbitego od przezroczystych lub półprzezroczystych ciał składających się z wielu warstw substancji o różnych własnościach optycznych. Występuje m.in. na powierzchni minerałów, macicy perłowej, plamach cieczy (np. benzyny), bańkach mydlanych, a czasem w atmosferze – na chmurach.

Nazwa tego fenomenu pochodzi z mitologii greckiej od imienia bogini Iris – posłanki bogów, będącej personifikacją tęczy.

Tęczowanie chmur jest zjawiskiem krótkotrwałym, dlatego też uchwycenie go na zdjęciach nie jest proste.

Źródło: Aktualna sytuacja w Tatrach/Facebook