Zamknij

Opuszczony samolot nad jeziorem w Polsce. Historia tajemniczego wraku

03.11.2022 14:37

Polska może pochwalić się wieloma niezwykłymi atrakcjami turystycznymi. Jedną z nich jest opuszczony samolot pasażerski w miejscowości Stare Olesno w województwie opolskim. Położony na niewielkiej wyspie wrak wzbudza ogromną ciekawość wśród odwiedzających. Jaka jest historia tej tajemniczej maszyny?

Stare Olesno - wrak samolotu nad jeziorem
fot. YouTube/Screen/Z lądu, morza i powietrza

Opuszczony samolot nad jeziorem jest dla wielu osób dość zaskakującym widokiem. W minionym roku zdjęciem tajemniczego wraku w Starym Olesnie podzieliła się w mediach społecznościowych znana podróżniczka, Martyna Wojciechowska. Fotografia wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród internautów, którzy zaczęli szukać więcej informacji na temat tego miejsca. 

Skąd nad polskim jeziorem wziął się samolot pasażerski i czemu miała służyć ta maszyna? Odpowiadamy.

Tajemniczy wrak samolotu nad jeziorem w Polsce

Wrak samolotu ulokowany jest w miejscowości Stare Olesno, a dokładniej na niewielkiej wyspie na terenie ośrodka wypoczynkowego Anpol (przy ul. Kolejowej 2). Cały teren otoczony jest Borami Stobrawskimi. Na miejscu znajduje się pole kempingowe oraz trzy strzeżone plaże nad kąpieliskiem. Można tu nie tylko wypoczywać (dostępne jest pole namiotowe), ale też pływać kajakami i rowerami wodnymi. Przygotowano też plac zabaw dla dzieci, miejsca na ogniska i do grillowania oraz restaurację.

Opuszczona maszyna stała się tak naprawdę lokalną atrakcją. Dla wielu turystów jest to miejsce, w którym robią pamiątkowe zdjęcia, a następnie dzielą się nimi w sieci. Ten nietypowy widok wzbudza coraz większe zainteresowanie wśród odwiedzających. 

Wrak w Starym Olesnie to Antonow An-24, czyli wąskokadłubowy turbośmigłowy samolot. Maszyny tej serii były produkowane w latach 1959–1979 i latały w barwach PLL LOT oraz w Siłach Powietrznych Rzeczypospolitej Polskiej.

Nie były to jednak mocne i "pancerne" samoloty, o czym świadczy kilka katastrof lotniczych. Jedną z nich była ta, podczas której samolot tego typu (SP-LTF, należący do PLL LOT) rozbił się w 1969 na północnym stoku Policy, na terenie gminy Zawoja (zginęły wówczas 53 osoby). 

Z czasem, z uwagi na bezpieczeństwo, Polskie Linie Lotnicze wymieniły flotę na nowsze zachodnie konstrukcje. Samoloty serii An-24 zostały zastąpione włosko-francuskimi samolotami ATR.

Zobacz także: Zabytkowy zamek w Polsce wystawiony na sprzedaż. Cena zwala z nóg

Stare Olesno. Historia opuszczonego samolotu

Ten konkretny egzemplarz Antonowa An-24, który stanowi obecnie atrakcję turystyczną,  przywiózł w latach 90. do Starego Olesna z lotniska w Warszawie Andrzej Nowak, nieżyjący już współwłaściciel ośrodka wypoczynkowego Anpol.

Początkowo samolot został umieszczony w innym miejscu, jednak maszyna ulegała tam zniszczeniu. Jako ciekawostkę można podać, że pierwotnie maszyna ta miała pełnić funkcję restauracji. Ostatecznie stanęła na niewielkiej wyspie na jeziorze i stała się atrakcją kąpieliska.

Sam ośrodek wypoczynkowy Anpol, oprócz tego, że przyciąga wielbicieli wypoczynku nad wodą, słynie z organizowanych tam imprez plenerowych. Odbywa się tutaj między innymi zlot motocyklistów, a także koncerty i festiwale z różnymi gatunkami muzycznymi.

Źródło: RadioZET.pl

Jaworzno
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock