Zamknij

Plaża w Gdyni Orłowie zostanie odbudowana. Znamy termin rozpoczęcia prac

21.04.2022 09:53
Plaża w Orłowie, Gdynia
fot. Przemek Swiderski/Reporter/East News

Plaża w Gdyni Orłowie została zniszczona na początku roku przez sztormy. Na szczęście popularny wśród turystów odcinek polskiego wybrzeża uda się uratować. Urząd Morski w Gdyni przekazał, że już w czerwcu tego roku rozpocznie się odbudowa plaży w Orłowie. W przyszłości planowana jest również budowa progów podwodnych, mających za zadanie częściowe wygaszania energii, z jaką fale uderzają o brzeg.

Już na początku lutego informowaliśmy, że plaża w Orłowie niemal całkowicie zniknęła. Podniesiony poziom wód, sztormowe tygodnie i niemal nieprzerwany wiatr od morza sprawiły, że ze znanej plaży, na południe od molo, niewiele pozostało. W sezonie letnim rozpoczną się prace mające na celu odbudowę popularnego odcinka w Gdyni.

Plaża w Orłowie zostanie odbudowana

Refulacja plaży w Orłowie rozpocznie się w czerwcu i – jak przekazała rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska – "nie jest wykluczone, że jeśli zdarzy się niekorzystna pogoda, mogą one zahaczyć również o kilka dni lipca".

– Do odbudowania mamy kilometrowy fragment plaży, od orłowskiego molo do Sceny Letniej Teatru Miejskiego. Zapewne będzie tak, że na czas zasilania plaży dany jej fragment będzie zamknięty. Robimy to w porozumieniu z Urzędem Miasta i zaczniemy od fragmentu plaży, gdzie ustawiona jest scena teatralna – tłumaczy w rozmowie z PAP zastępca dyrektora UM w Gdyni Anna Stelmaszyk-Świerczyńska.

Do refulacji, czyli prac, które mają na celu poszerzanie oraz ochronę plaży orłowskiej zostanie wykorzystany piasek pochodzący z dna Bałtyku, z realizowanego od kilku miesięcy przez UM w Gdyni pogłębiania toru podejściowego wewnętrznego w Porcie Północnym (część projektu modernizacji układu falochronów w Porcie Północnym w Gdańsku).

Jak poinformowała Magdalena Kierzkowska, wykonawca już prowadzi prace czerpalne i ściąga namuły, które nie nadają się do odłożenia na plaży. Są one wywożone na klapowisko. – Po ściągnięciu warstwy namułów (...) rozpocznie się wydobycie piasku, który zostanie wykorzystany przy refulacjach zaplanowanych w ramach projektu modernizacji układu falochronów w Porcie Północnym – wyjaśniła.

W pracach zostaną wykorzystane pogłębiarki nasiębierne i rurociągi, którymi piasek będzie transportowany na brzeg morski i odpowiednio formowany.

– Będziemy mieli do dyspozycji ponad 2 mln m3 piasku, nadającego się do wbudowania w brzeg morski, z czego ok. 250 tys. m3 planujemy odłożyć właśnie w Orłowie. Będzie to największa refulacja w historii Orłowa – tłumaczyła Kierzkowska.

ZOBACZ TAKŻE: Najpiękniejsze plaże w Polsce. TOP 10 miejsc, które warto odwiedzić [LISTA]

Popularna plaża zniszczona przez sztormy

Orłowska plaża została zniszczona na skutek sztormów, które przeszły przez północną część Polski na przełomie stycznia i lutego br.

Przed sztormami fragment orłowskiej plaży miał kilkanaście metrów szerokości, po sztormach – kilkanaście centymetrów. Jak przekazał wówczas UM w Gdyni na odcinku 300 m od mola w Orłowie w kierunku Sopotu "plaża zniknęła, a na pozostałych 200 m zostało jej ok. 50 proc.".

Po kilku tygodniach plaża wróciła do stanu sprzed sztormów. "W tej chwili sytuacja wygląda inaczej. Obniżenie stanu wód Zatoki Gdańskiej spowodowało, że plaża ma ok. 20 m szerokości w najwęższych miejscach" – tłumaczyła Kierzkowska.

Prace refulacyjne będą kosztowały ok. 4,5 mln zł i stanowią jeden z elementów inwestycji pogłębiania toru podejściowego wewnętrznego w Porcie Północnym. Całkowity koszt tego projektu to 795 mln zł, w tym 85 proc. dofinansowania unijnego. Urząd zapewnia, że przez cały rok prowadzi działania, mające na celu ochronę brzegu przed sztormami. Głównym ich celem jest zapobieganie zniszczeniom i podtopieniom terenów zurbanizowanych.

Zastępca dyrektora poinformowała, że w celu zwiększenia "żywotności" plaży w Orłowie w przyszłości planowana jest budowa progów podwodnych, mających za zadanie częściowe wygaszania energii, z jaką fale uderzają o brzeg. Warte ok. 15 – 20 mln zł prace planowane są na lata 2023-2024.

Źródło: PAP (Piotr Mirowicz)