Zamknij

Kolejka gondolowa nad Soliną. Cennik i dodatkowe atrakcje nad Jeziorem Solińskim

09.08.2022
Aktualizacja: 10.08.2022 13:35

Kolejka gondolowa nad Soliną została otwarta 1 lipca. Od tego czasu cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Nowa widokowa kolej linowa daje niepowtarzalną okazję, aby podziwiać Jezioro Solińskie i bieszczadzkie krajobrazy z zupełnie innej perspektywy. Ile kosztują bilety za przejazd i jakie inne atrakcje czekają na miejscu?

Solina - kolejka linowa
fot. Marek Dybas/Reporter/East News

Bieszczady, Jezioro Solińskie oraz zapora nad Soliną ze względu na swój charakter – połączenie natury z techniką – przyciągają od lat wielu turystów. Polskie Koleje Linowe właśnie w tej wyjątkowej lokalizacji stworzyły atrakcyjną ofertę turystyczną, która pozwoli zobaczyć zapierające dech w piersiach krajobrazy z kolei gondolowej i wieży widokowej.

Solina. Kolej gondolowa, wieża widokowa i "skywalk"

Na ponad 1,5-kilometrowej trasie kolei widokowej, przebiegającej nad zaporą w Solinie, zamontowanych zostało 25 gondoli. Każdy z wagoników pomieści 8 osób. 

Podróż zaczyna się ze stacji początkowej Plasza przy solińskim deptaku. Stacja końcowa usytuowana jest na górze Jawor.

W najwyższym miejscu gondole znajdują się na wysokości ponad stu metrów nad ziemią. Wagoniki osiągają prędkość do sześciu kilometrów na godzinę, na stacjach zwalniają niemal do zera, by wypuścić pasażerów i przyjąć na pokład nowych.

Dodatkową atrakcją ośrodka PKL jest znajdująca się w pierwszej stacji wystawa dotycząca kolei widokowej, jej technologii, ilości podpór i ich wysokości, a także o historii zapory w Solinie, która jest działającą elektrownią wodną.

Tuż obok końcowej stacji na górze Jawor osoby odwiedzające Solinę mogą wejść na 55-metrową wieżę widokową oraz taras widokowy. Z tego miejsca roztaczają się piękne widoki na połoniny i doliny. Krajobrazy można obserwować z różnych stron, a to wszystko dzięki widokowemu tarasowi 360 stopni. 

Ale to nie koniec atrakcji. W wieży Kawiarnia Widokowa powstał przeszklony chodnik, tzw. skywalk, którym można bezpiecznie zrobić krok poza zarys wieży widokowej i zrobić sobie spektakularne zdjęcie z krajobrazem.

Park tematyczna tajemnicza Solina

Kolejką linową dotrzemy też do parku tematyczny Tajemnicza Solina, który rozpościera się u zbocza góry Jawor, tuż obok Karczmy Jawor. Turyści na powierzchni ponad 4,6 hektara mogą w ciekawy sposób spędzi czas wolny.

–  Park Tajemnicza Solina przeniesie naszych gości w baśniową krainę i pozwali odkryć niezwykłe legendy tego regionu. Jest to miejsce, które stanowi syntezę naszych artystycznych inspiracji oraz pomysłów zaczerpniętych z bieszczadzkich podań. W tym miejscu połączyliśmy naturę, nowoczesne technologie oraz unikatową scenografię tak, by nasi turyści mogli stać się uczestnikami bieszczadzkiej legendy – wyjaśnił Patryk Białokozowicz z zarządu PKL.

To właśnie w nowym parku tematycznym można przenieść się do świata pełnego tajemniczości i magii, zamieszkiwanego przez legendarne postacie Biesów i Czadów. Na miejscu na stałe działa grupa animatorów, która przez zabawę i edukację będzie przybliżać dzieciom zarówno legendy, baśnie, jak i historię całego regionu. 

Po aktywnie spędzonym dniu można odwiedzić Bistro Czadowe Gary oraz Karczmy Jawor, gdzie serwowane są specjały kuchni regionalnej. Wnętrze karczmy nawiązuje do bieszczadzkiej tradycji i architektury. 

Solina. Kolejka linowa: ceny biletów

Bilety na kolejkę gondolową nad Soliną, jak również na wieżę widokową czy "skywalk", najlepiej kupować online - są tańsze niż te kupione w kasie.

Kolej gondolowa nad Soliną – cennik:

 • Bilet w dwie strony (góra/dół) – w sklepie internetowym kosztuje 32 zł (ulgowy) oraz 39 zł (normalny); w kasie – 35 zł (normalny) i 45 zł (ulgowy).
 • Bilet w jedną stronę – w sklepie internetowym kosztuje 26 zł (ulgowy) oraz 32 zł (normalny); w kasie – 29 zł (normalny)  i 35 zł (ulgowy).
 • Bilet rodzinny 2+1 – kosztuje 99 zł.
 • Bilet rodzinny 2+2 – kosztuje 119 zł (za kolejne dziecko trzeba dopłacić 25 zł).

Solina. Wieża widokowa – cennik:

 • Bilet ulgowy – 10 zł,
 • Bilet normalny – 15 zł.

Solina. Przeszklony chodnik "skywalk" – cennik:

 • Wejście na Sky Walk plus wykonanie pamiątkowego zdjęcia – 10 zł.

Pakiety kolejka linowa + park tematyczny – cennik:

 • Bilet ulgowy – 55 zł,
 • Bilet normalny – 69 zł,
 • Bilet rodzinny 2+1 – kosztuje 189 zł,
 • Bilet rodzinny 2+2 – kosztuje 219 zł.

Darmowe przejazdy koleją gondolową są dostępne dla dzieci do lat 4 (urodzonych po 01.01.2018 roku). 

Źródło: PKL

Jaworzno
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock