Zamknij

Jakie wakacyjne miejscowości są najpopularniejsze w Polsce w 2022 roku? Nowy sondaż IBRiS

23.08.2022 11:22

Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS zapytał w sierpniu 2022 roku Polaków o to, z jakimi miejscowościami oraz regionami w Polsce kojarzą im się wakacje. Wyniki badania są jednoznaczne. Które wakacyjne miasta są najpopularniejsze? Sprawdźcie.

Kołobrzeg
fot. Shutterstock

Niektórym Polakom wakacje jednoznacznie kojarzą się z Morzem Bałtyckim, białym drobnym piaskiem i wypoczywaniem w słońcu w gronie rodziny lub znajomych. Inni z kolei nie wyobrażają sobie urlopu bez górskich wędrówek po tatrzańskich szlakach. Są jednak również tacy, którzy czerwiec, lipiec i sierpień spędzają na łódce na mazurskich jeziorach.

Które rejony i miejscowości najbardziej kojarzą się Polakom z wakacjami? Odpowiedź na to pytanie znalazł Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS. Jednostka przeprowadziła sondaż na potrzeby projektu "Horyzont IBRiS", w ramach którego co roku przez dwa dni przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, administracji, nauki i biznesu rozmawiają na ważne tematy społeczne i ekonomiczne.

Sondaż IBRiS: najpopularniejsze wakacyjne miejscowości i rejony w Polsce

IBRiS planuje rozpocząć cykliczne, doroczne wydarzenie pod nazwą "Horyzont IBRiS". Pierwsza edycja odbywa się pod hasłem "Zielony Ład". Całe przedsięwzięcie ma polegać na tym, że przez dwa dni przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, administracji, nauki i biznesu będą rozmawiać o tematach, które są społecznie i ekonomicznie najważniejsze. Przy okazji tegorocznej edycji jednostka postanowiła zapytać Polaków o to, z jakimi regionami, a także miejscowościami kojarzą im się wakacje. Wyniki badania są jednoznaczne.

Z sondażu przeprowadzonego na początku sierpnia 2022 roku wynika, że Polacy chętniej na wakacje wybierają się nad morze - 67 proc. osób twierdzi, że to najbardziej wakacyjny obszar. Z kolei góry wybiera nieco ponad 16 proc. Najpopularniejszym wakacyjnym rejonem jest województwo pomorskie - aż 19 proc. deklaruje, że z właśnie z nim kojarzy im się urlop. 16 proc. respondentów myśli w ten sposób o woj. zachodniopomorskim, a 10,3 proc. o warmińsko-mazurskim.

A jakie miejscowości są wg Polaków najbardziej wakacyjne? Odpowiedzi mogą was zaskoczyć. Na szczycie listy uplasował się Kołobrzeg - 19 proc. osób wymienia go jako wakacyjną miejscowość. Drugi na liście jest Sopot - 17,1 proc., a czołówkę zamyka stolica Tatr, Zakopane - 14,7 proc.

Zobaczcie, jak przedstawia się cała lista:

 • Kołobrzeg - 19%
 • Sopot - 17,1%
 • Zakopane - 14,7%
 • Międzyzdroje - 11,2%
 • gm. Władysławowo - 9,7%
 • Gdańsk - 7,3%
 • Łeba - 6%
 • Półwysep Helski - 3,5%
 • Ustka - 3,4%
 • Mielno - 3,2%
 • Ustronie Morskie - 2,7%
 • Gdynia - 2,2%.

W sondażu IBRiS padły również pytania o to, jakie marki kojarzą się polskim turystom z wakacjami. Tutaj naturalnie padły odpowiedzi dotyczące firm, które kojarzą nam się z podróżami i noclegami. Respondenci wymieniali bowiem najczęściej Booking.com - 53,1 proc., Google Maps - 20,6 proc., a także Trivago - 15,9 proc.

Podczas podróży korzystamy też ze stacji benzynowych, na których nie tylko tankujemy, ale też robimy tu podstawowe zakupy. Polakom najbardziej wakacje kojarzą się z Orlenem - 52,5 proc., BP - 12,4 proc., a pierwszą trójkę zamyka Shell - 11,6 proc. Z kolei jeśli chodzi o restauracje, z których korzystamy podczas urlopów lub wycieczek, tutaj niekwestionowany prym wiedzie McDonald's - 36,6 proc. W czołówce wymieniane są też KFC - 12,6 proc. oraz Stop Cafe - 6,4 proc.

A wam, z jakimi miejscowościami kojarzą się wakacje?

Źródło: Sondaż IBRiS dla "Horyzont IBRiS"

loader
Kraków - Wawel
10 Zobacz galerię
fot. Shutterstock