Zamknij

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich całkowicie zasypane śniegiem. Do sieci trafiło zdjęcie

11.02.2022 14:32

W piątek sieć obiegło niezwykłe zdjęcie Tatr wykonane z lotu ptaka. Ujęto na nim schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich pod warstwą białego puchu. "Widok niesamowity" - komentują internauci.

Tatry. Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich całkowicie zasypane śniegiem
fot. SHUTTERSTOCK

Od dłuższego czasu w Tatrach panują bardzo trudne warunki turystyczne. Obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego, a na zboczach gór zalega gruba warstwa śniegu. Biały puch zasypał jednak nie tylko szlaki, ale również schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Z lotu ptaka budynek jest praktycznie niewidoczny. 

Tatry. Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich całkowicie zasypane śniegiem

Pod koniec stycznia głośno było o turystach, którzy utknęli w schronisku w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Wówczas ekstremalne warunki (bardzo intensywna śnieżyca i silny wiatr osiągający prędkość 100 km/h), uniemożliwiły wędrowcom zejście na dół. Choć od tego incydentu minęło już kilkanaście dni, budynek nadal zasypany jest śniegiem.

W piątek na stronie "Tatromaniak" na Facebooku pojawiło się zdjęcie schroniska wykonane ze śmigłowca TOPR. Z tej perspektywy jest praktycznie niewidoczne. Ujęcie to doskonale pokazuje siłę natury, potęgę przyrody i jej przewagę nad człowiekiem.

Autorem tej wyjątkowej fotografii jest Andrzej Mikler, przewodnik wysokogórski IVBV/UIAGM, zawodowy ratownik TOPR oraz instruktor narciarstwa.

Zobacz także: Tatry odwiedzane przez tłumy turystów. W minionym roku padł absolutny rekord

Post spotkał się z żywą reakcją internautów. Po kilku godzinach ma już ponad 6 tys. reakcji. Miłośnicy gór nie kryją swojego zachwytu. Część z nich przyznaje, że dopiero po czasie udało im się znaleźć schronisko.

Widok niesamowity.
 
Przepięknie!
 
Jakbym nie znała topografii, to bym nie zgadła gdzie jest - czytamy w komentarzach.

Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego przypominają, że poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. Konieczne jest także posiadania odpowiedniego sprzętu, tj. raki, czekan, kask, lawinowe ABC.

Warto także wspomnieć, że związku z wyjątkowo niebezpieczną sytuacją lawinową, została zamknięta dla ruchu turystycznego droga do Morskiego Oka od Palenicy Białczańskiej. Zamknięcie obejmuje również szlak do Doliny Pięciu Stawów oraz do schroniska w Dolinie Roztoki.

Zobacz także: Niezwykłe zjawisko iryzacji chmur w Tatrach. Do sieci trafiły zachwycające zdjęcia

loader

RadioZET.pl/tpn.pl/Facebook(Tatromaniak)