Zamknij

Powstanie nowy wyciąg narciarski na Nosalu. Inwestycja ma być gotowa na sezon zimowy 2023/24

14.02.2022 15:43

Tatrzański Park Narodowy wybuduje nowy wyciąg narciarski na górze Nosal koło Zakopanego – poinformował dyrektor TPN Szymon Ziobrowski. Ta historyczna trasa, na której niegdyś były rozgrywane zawody o randze międzynarodowej, została zamknięta w 2009 r. Władze parku chcą przywrócić starą trasę i wytyczyć nową. Jest szansa, że inwestycja będzie gotowa na sezon zimowy 2023/24. 

Wyciąg narciarski
fot. Shutterstock/Zdj. ilustracyjne

Stara trasa narciarska na Nosalu oraz wybudowana jeszcze w latach 60. XX wieku kolejka zostały zamknięte 13 lat temu. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego chcą przywrócić historyczną trasę, a dodatkowo wytyczyć nowy odcinek.

Inwestycja ma zostać sfinansowana z budżetu państwa. Już ogłoszono przetarg na opracowanie decyzji środowiskowej, a kolejnym krokiem będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. 

Nosal. Powstanie nowy wyciąg narciarski

Dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Szymon Ziobrowski zapewnił, że prace inwestycyjne mogą ruszyć już w przyszłym roku. Szacunkowy koszt nowego wyciągu narciarskiego na Nosalu to  30 mln zł.

W planach są dwie trasy zjazdowe. Wyciąg w połowie swojego przebiegu będzie miał stację wysiadkową, gdzie narciarze będą mogli wysiąść i zjechać na dół lub wjechać na sam szczyt. Głównym celem tego przedsięwzięcia ma być rozwój polskiego narciarstwa alpejskiego.

– Wkraczamy w nową erę, jeżeli chodzi o rewitalizację stoku narciarskiego na Nosalu. W 2020 roku został zmieniony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu. Otrzymaliśmy zgodę Rady Naukowej TPN na zlokalizowanie tam nowego wyciągu narciarskiego i wytyczenie nowej trasy. Udało nam się już opracować koncepcję, w ramach której to przedsięwzięcie będzie realizowane i co najważniejsze, udało nam się uzyskać akceptację właścicieli terenów położonych pod Nosalem, bo nowa infrastruktura narciarska będzie również obejmowała działki prywatne siedmiu właściciel – powiedział podczas konferencji prasowej Ziobrowski. 

Dyrektor TPN uważa, że jest szansa na powstanie wyciągu już na sezon zimowy 2023/24. Jak dodał, to "przedsięwzięcie przyczyni się do wzmocnienia Zakopanego jako zimowej stolicy Polski".

Zgodnie z zaleceniem Rady Naukowej TPN inwestorem wyciągu na Nosalu będzie Tatrzański Park Narodowy, który ma zadbać o ochronę przyrody w tym miejscu.

Planowane trasy narciarskie będą oświetlone i sztucznie dośnieżane. Wytycznie nowej trasy będzie wymagało wycinki około hektara lasu na zboczu Nosala w kierunku Jaszczurówki. W planach jest wybudowanie wyciągu krzesełkowego dwu lub czteroosobowego. Trasa będzie spełniała wymogi Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) -  będzie można organizować tam zawody o randze międzynarodowej, łącznie z Pucharem Świata.

– Zdecydowane pierwszeństwo do trenowania na Nosalu będzie miała nasza kadra, jak i wszystkie kluby sportowe, które obecnie mają duże problemy jeżeli chodzi o przeprowadzenie treningów – zapowiedział dyrektor TPN.

Nosal ma dobre położenie, jeżeli chodzi o organizację treningów, z uwagi na bliskość Zakopanego. Ponadto, Szkoła Mistrzostwa Sportowego mieści się kilkaset metrów od Nosala. 

loader

Źródło: PAP (Szymon Bafia)