Zamknij

Popularny szlak w Tatrach zamknięty. TPN podał alternatywną trasę dla turystów

23.05.2022 12:38
Wiktorówki - szlak w Tatrach
fot. Marek Lasyk/Reporter/East News

Turyści planujący wyprawę po Tatrach muszą przygotować się na utrudnienia. Od poniedziałku 23 maja zostaje zamknięty do odwołania niebieski szlak turystyczny na odcinku Zazadnia-Wiktorówki – poinformował Tatrzański Park Narodowy.

To już kolejne w ostatnim czasie zmiany na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. W połowie maja informowaliśmy, że po niemal miesiącu zamknięcia ponownie otwarto popularny zielony szlak turystyczny na Kasprowy Wierch (prowadzący z Kuźnic przez Myślenickie Turnie).

Podczas gdy jedne trasy są otwierane, inne są zamykane. Tak też jest w przypadku szlaku na Wiktorówki, który jest obecnie niedostępny. 

Tatry. Popularny szlak na Wiktorówki zamknięty

Jak poinformował Tatrzański Park Narodowy, od 23 maja zostanie zamknięty – do odwołania – niebieski szlak turystyczny na odcinku Zazadnia-Wiktorówki.

Zaznaczono przy tym, że turyści nie będą mogli poruszać się tym popularnym szlakiem, prowadzącym do Sanktuarium Maryjnego i na Rusinową Polanę, w dni powszednie, czyli od poniedziałku do piątku. W soboty i niedziele trasa nadal będzie dostępna

TPN podał jednocześnie alternatywną trasę dla tych, którzy będą chcieli w tygodniu dotrzeć do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr na Wiktorówkach. Dostępny jest zielony szlak z Wierchu Porońca przez Rusinową Polanę.

Powodem czasowego zamknięcia szlaku niebieskiego są prace ziemne prowadzone wzdłuż tego traktu.

Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach

To popularny cel pielgrzymek turystów w Tatrach. Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach, inaczej Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr, znajduje się na wysokości około 1200 m n.p.m. w bezpośrednim sąsiedztwie Rusinowej Polany.

Historię pielgrzymowania na Wiktorówki rozpoczyna rok 1910. Pierwsze wyprawy w to miejsce związane były najprawdopodobniej z prośbami o dobrą pogodę. Z czasem Wiktorówki stały się miejscem szczególnie ważnym nie tylko dla górali, ale także dla turystów i taterników. Sanktuarium i polanę wielokrotnie odwiedzał kardynał Karol Wojtyła.

Na skałach wokół kaplicy umieszczono wiele tablic pamiątkowych poświęconych osobom, które zginęły w górach. 

Źródło: PAP (Szymon Bafia), Wikipedia