Zamknij

Popularny szlak w Tatrach zostanie zamknięty. Możliwe wejście tylko od strony słowackiej

07.09.2022 11:01

Tatrzański Park Narodowy poinformował, że szlak prowadzący na Rysy zostanie zamknięty w czwartek 8 września. Tego dnia wejście na najwyższy szczyt Polski będzie możliwe wyłącznie od strony słowackiej. 

Szlak na Rysy
fot. Shutterstock

Turyści planujący jutro wyprawę w Tatry muszą przygotować się na utrudnienia. Na 8 września zaplanowano remont popularnej trasy na Rysy – w czwartek częściowo zostaną wymienione na niej sztuczne ułatwienia. Szlak będzie zamknięty w obu kierunkach na odcinku Czarny Staw po Rysami – Rysy. 

Zamknięty szlak na Rysy. Utrudnienia 8 września

Jak informuje Tatrzański Park Narodowy (TPN), planowana jest wymiana części łańcuchów ułatwiających wejście na najwyższy szczyt w Polsce, czyli Rysy (2499 m n.p.m.). W związku z tym szlak czerwony na odcinku Czarny Staw pod Rysami – Rysy będzie w tym dniu zamknięty w obu kierunkach.

W związku z remontem turyści wybierający się w czwartek na Rysy, będą mogli wejść na szczyt tylko od strony słowackiej. Powrót także będzie możliwy jedynie w kierunku południowym.

Wejście na Rysy od słowackiej strony uważane jest za łatwiejsze, niż od strony Morskiego Oka. Od parkingów zlokalizowanych przy Szczyrbskim Jeziorze lub przy Dolinie Mięguszowieckiej, na Rysy prowadzą dwa szlaki – czerwony lub niebieski. Tymi szlakami należy dojść do Popradzkiego Jeziora i dalej przejść fragmentem niebieskiego szlaku. Następnie trzeba przejść na szlak czerwony prowadzący na Przełęcz Waga i dalej na Rysy. Wejście na szczyt zajmuje około pięciu godzin.

Turyści planujący wędrówki po Tatrach powinni sprawdzić na stronie TPN aktualną listę zamkniętych szlaków. Obecnie z powodu remontu nawierzchni niedostępny jest szlak żółty na odcinku Dolina Pięciu Stawów – Szpiglasowa Przełęcz. Co więcej, do odwołania zamknięta będzie Jaskinia Mroźna w Dolinie Kościeliskiej.

Źródło: PAP (Szymon Bafia)

loader