Zamknij

W Beskidzie Śląskim na niebie widoczne było halo. Turystom udało się uchwycić to zjawisko na zdjęciu

19.07.2022 09:18

Na facebookowym profilu Polskich Łowców Burz pojawiła się niezwykła fotografia, która została zrobiona w ostatnich dniach w Beskidzie Śląskim. Widocznu tu był bowiem efekt halo. Na czym polega i jak wygląda? Zobaczcie.

Beskid Śląski
fot. Shutterstock

Polskie góry cieszą się zainteresowaniem turystów o każdej porze roku. Jednak lato pod tym względem jest szczególne. To właśnie wtedy całe rodziny wybierają się na szlaki, aby móc spędzić czas aktywnie, a do tego popodziwiać niezwykłe widoki. Podczas takich wycieczek można natknąć się czasem na unikatowe zjawiska.

Jednego z nich doświadczyli turyści przebywający w ostatnich dniach w Beskidzie Śląskim. Ich oczom ukazał się efekt halo. Zdjęcie tego fenomenu udostępnili na swojej facebookowej grupie Polscy Łowcy Burz.

W Beskidzie Śląskim widoczny był efekt halo. Turystom udało się uchwycić to zjawisko na zdjęciu

Beskid Śląski to malownicze pasmo górskie, które stanowi część Beskidów Zachodnich. Jego najwyższymi szczytami po stronie polskiej są: Skrzyczne (1257 m n.p.m) oraz Barania Góra (1221 m n.p.m). Ale to niejedyne wierzchołki, po których wędrują tysiące ludzi.

Dużym zainteresowaniem cieszy się też Klimczok - szczyt położony w północno-wschodniej części Pasma Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim. Ma wysokość 1117 m n.p.m. i prowadzą do niego ciekawe szlaki. Ostatnio też w rejonie tego wierzchołka udało się zobaczyć niezwykłe zjawisko optyczne, jakim jest halo.

Halo to nic innego jak ciekawe zjawisko optyczne zachodzące w atmosferze obserwowane wokół tarczy Słońca lub Księżyca. Jest to biały lub zawierający kolorowy pierścień widoczny wokół naszej gwiazdy centralnej lub też wokół naturalnego satelity Ziemi. Fenomen ten wywoływany jest przez załamanie światła na kryształach lodu i odbicie wewnątrz kryształów lodu znajdujących się w chmurach pierzastych piętra wysokiego lub we mgle lodowej.

Taki fenomen jest czasami widywany w górach, ale też w innych częściach Polski, i robi ogromne wrażenie. Halo w rejonie Klimczoka widniało na niebie tuż nad znajdującym się tutaj schroniskiem.

Zdjęcie zamieszczone w sieci przez Polskich Łowców Burz przypadło do gustu internautom. Obserwatorzy sami też zaczęli dzielić się zdjęciami tego fenomenu.

Cudo, pierwszy raz widziałam.

 

Piękne zjawisko.

 

Wielkie mi halo - piszą w komentarzach.

A wy mieliście okazję zobaczyć coś takiego w rzeczywistości?

Źródło: Polscy Łowcy Burz

loader