Zamknij

Polacy coraz częściej rezygnują z wyjazdów wakacyjnych. Wszystko przez rosnące ceny

31.05.2022 13:22

Zainteresowanie wyjazdami w okresie letnim jest w tym roku o 21 proc. mniejsze niż rok temu – wynika z danych serwisu turystycznego. Zmieniają się też trendy turystyczne Polaków – zdecydowanie częściej planujemy wakacje rodzinne z dziećmi niż we dwójkę. Na podstawie już opłaconych zaliczek wyliczono, że średni koszt wakacyjnego wyjazdu polskich turystów wyniesie 2104 zł.

Władysławowo
fot. Shutterstock

Wakacje 2022 roku upłyną pod znakiem wysokich cen produktów, rosnących rat kredytowych i wyższych kosztów życia. Okazuje się, że Polacy w warunkach rekordowo wysokiej inflacji często rezygnują z wyjazdów wakacyjnych. W porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego o 21 proc. spadła liczba osób szukających noclegów w najpopularniejszych regionach w naszym kraju. Gdzie Polacy obecnie najchętniej planują urlop?

Wakacje 2022. 21 proc. mniej Polaków planuje wyjazd

Według danych Nocowanie.pl turyści najchętniej wybierają wypoczynek nad morzem – w sumie 73 proc. zapytań dotyczy województw pomorskiego i zachodniopomorskiego.

Zainteresowanie miastami jest niewielkie – w najpopularniejszej Łebie zakwaterowania na wakacje szuka 4 proc. turystów. Drugie miejsce zajmują ex aequo Sarbinowo i Władysławowo. Wśród 20 najczęściej wyszukiwanych miejscowości tylko dwie nie są nadmorskie – Zakopane (3 proc. zapytań) i Karpacz (1,5 proc. zapytań).

Co czwarta osoba szuka zakwaterowania dla dwojga dorosłych z dwojgiem dzieci. 16 proc. poszukuje noclegu dla dwojga dorosłych z jednym dzieckiem, taki sam odsetek – dla dwojga dorosłych.

– Widać wyraźne odwrócenie trendu – wyjazdami na majówkę i długi weekend czerwcowy zainteresowane były przede wszystkim pary dorosłych, zakwaterowania dla dorosłych z dziećmi szukało kilkanaście procent użytkowników. Być może rodzice, w obliczu inflacji, rosnących kosztów życia i wysokich cen, woleli oszczędzić pieniądze na jeden dłuższy, wspólny wyjazd dla całej rodziny. Część turystów w tym niepewnym momencie czeka też zapewne z decyzją o wyjeździe do ostatniej chwili. W dodatku polskie obiekty, zmagające się z wysokimi kosztami np. energii i presją płacową, muszą rywalizować z tanimi ofertami wyjazdów zagranicznych – skomentował Tomasz Zaniewski z Nocowanie.pl.

W porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego o 21 proc. spadła liczba osób szukających noclegów na wakacje.

ZOBACZ TAKŻE: Wybrano najczystsze i najbezpieczniejsze plaże w Polsce. Te 41 miejsc otrzymało Błękitną Flagę

Najchętniej planujemy wyjazdy na lipiec

Prawie jedna trzecia turystów szuka zakwaterowania na wyjazd 7-dniowy, a 13 proc. na wyjazd 6-dniowy. Zaledwie 4,5 proc. chce wyjechać na pełne dwa tygodnie, a 0,1 proc. na trzy tygodnie. W stosunku do ubiegłego roku o 16 proc. wzrosła liczba osób, które mają zamiar wyjechać jeszcze w czerwcu.

Jak podano, obecnie najwięcej zapytań dotyczy wyjazdów w lipcu, choć jest ich o 13 proc. mniej niż rok temu. Według szacunków na podstawie już opłaconych zaliczek średni koszt wakacyjnego wyjazdu wyniesie 2104 zł, a koszt dla jednej osoby za dobę – 111 zł.

Jeśli chodzi o rodzaj zakwaterowania, to w okresie wakacyjnym największym zainteresowaniem cieszą się domki, których dotyczy prawie 40 proc. wszystkich zapytań. Najpopularniejsze w czasie majówki i długiego weekendu czerwcowego kwatery i pokoje tym razem znalazły się na drugim miejscu – dotyczy ich prawie jedna trzecia zapytań. W trzeciej kolejności Polacy szukają apartamentów (13 proc. zapytań), a w czwartej noclegu w pensjonacie (7,5 proc. zapytań). 1,5 proc. turystów chciałoby zamieszkać w gospodarstwie agroturystycznym, a mniej niż 1 proc. w hotelu.

Źródło: PAP (Karolina Mózgowiec)

Kaszuby
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock/ na zdj. Kaszuby