Oceń
Nurkowanie w turkusowej wodzie na Śląsku, odkrywanie tajemnicy znikającego kościoła w Trzęsaczu czy przejazd kolejką nad zaporą w Solinie – niesamowitych miejsc do odkrycia kryje się w Polsce naprawdę wiele. Część atrakcji jest dobrze znana turystom, inne są nieco zapomniane i pomijane, chociaż z pewnością warte uwagi. Oto 6 miejsc, które warto odwiedzić w Polsce w 2022 roku.
W dobie pandemii i wielu ograniczeń w zagranicznych podróżach wiele osób decyduje się spędzić urlop w Polsce. Jest to więc doskonały moment, aby odkryć prawdziwe piękno i bogactwo naszego kraju.
W Polsce znajdziemy nie tylko zatłoczone plaże, tłumnie odwiedzane szlaki górskie czy tętniące życiem rynki miast. Można tu również odnaleźć mniej rozsławione miejsca, które swoją urodą niczym nie ustępują tym najbardziej popularnym atrakcjom. Portal Travelist wskazał 6 miejsc, które warto zobaczyć w 2022 roku.
Te zakątki i atrakcje są gotową listą podróżniczą podczas planowania weekendu w Polsce.

Zamek Czocha – ulubiona twierdza filmowców
Jest na Dolnym Śląsku miejsce, które swoją tajemniczością oczarowało już niejednego filmowca. Mowa o Zamku Czocha położonym w dolinie rzeki Kwisy w urokliwym miasteczku Leśna. Początki tej budowli sięgają XIII wieku, kiedy to z inicjatywy czeskiego króla Wacława I Przemyślidy została wzniesiona jako twierdza obronna. Po wielu historycznych wydarzeniach zamek został zakupiony przez Ernsta Gütschowa – drezdeńskiego producenta cygar – i zmodernizowany przez cenionego niemieckiego architekta Bodo Ebhardta.
Unikatową wartość tego obiektu dostrzegł m.in. reżyser polskiego„Wiedźmina” w 2001 roku. Ponadto mury zamku można zobaczyć w filmach „Dywersant”, „Gdzie jest generał”, „Dwa światy” czy też w serialu „Tajemnica twierdzy szyfrów”.
Zamek Czocha o każdej porze roku jest licznie odwiedzany przez turystów, którzy mają możliwość zwiedzenia obiektu zarówno w ciągu dnia, jak i nocą. W zabytkowej budowli można nie tylko zjeść, ale też przenocować, skorzystać ze SPA, a nawet zorganizować wesele.

Zamek Ogrodzieniec – tam, gdzie bywał Wiedźmin
Pozostając w temacie zamków i filmów, warto odwiedzić niezwykłe miejsce, które cały świat mógł oglądać w 2021 roku na platformie Netflix. Chodzi o zamek Ogrodzieniec, w którym były kręcone sceny do serialu „Wiedźmin”. Wiele osób spodziewa się, że ta imponująca twierdza w 2022 roku stanie się celem podróży fanów filmu i przeżyje prawdziwe odrodzenie.
Ruiny zamku Ogrodzieniec uchodzą za najokazalszy ze wszystkich obiektów na Szlaku Orlich Gniazd i uznawane są za swoistą wizytówkę Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Budowla usytuowana jest na Górze Zamkowej wznoszącej się na wysokość 515,5 metrów n.p.m.

Trzęsacz – tajemnica kościoła znikającego w Bałtyku
W nadchodzącym sezonie warto również wybrać się do nadmorskiej miejscowości Trzęsacz, by zobaczyć zabytkowy kościół… którego już właściwie nie ma. Jak to możliwe? Fale morskie co roku zabierają skrawek brzegu, na którym obecnie zostały już tylko ruiny zbudowanej na przełomie XIV i XV wieku gotyckiej budowli.
Niegdyś kościół w Trzęsaczu od Bałtyku dzieliły niemal dwa kilometry. Efekt abrazji (czyli ścierania podłoża skalnego) próbowano zatrzymać po raz pierwszy, gdy odległość od brzegu wynosiła 58 m – podjęto wiele prób, jednak nie przyniosły one oczekiwanych skutków. Ostatnią mszę w Trzęsaczu odprawiono 2 marca 1874 roku, następnie przewieziono wyposażenie świątyni do pobliskich miasteczek.
Jeśli 2022 rok ma być ostatnim momentem na zobaczenie tych historycznych ruin, to z pewnością warto rozważyć urlop nad Bałtykiem. Planując wypoczynek w tej miejscowości, nie sposób nie zajrzeć też do Multimedialnego Muzeum Trzęsacza. Wyprawę można urozmaicić kursem wąskotorową kolejką, co pozwoli na zwiedzanie malowniczej okolicy Wybrzeża Rewalskiego.
ZOBACZ TAKŻE: Wakacje nad Morzem Bałtyckim: gdzie planować urlop? 8 najlepszych kurortów w Polsce

Park Gródek – nurkowanie na rajskiej wyspie na Śląsku
To rozsławione w ostatnich latach miejsce nazywane jest czasem „Polskimi Malediwami” lub „Śląską Chorwacją”. Zakątek ten znany jest z krajobrazu turkusowej wody, kładek i ozdobnej roślinności. Aż trudno uwierzyć, że w II połowie XX wieku była tu kopalnia dolomitów.
Z czasem teren ten przekształcono w Park Gródek – atrakcję turystyczną wypełnioną kilometrami ścieżek spacerowych, w której największy efekt wywierają na odwiedzających kładki prowadzące po tafli turkusowej wody, otoczone drewnianymi altankami. Można tu spacerować trasą przez teren arboretum (ogrodu wypełnionego kolekcją krzewów i drzew), docierając na górę, skąd widać cały okazały kompleks.
Park Gródek w Jaworznie to również świetne miejsce do nurkowania. Powstała tu baza Diving Marina „Koparki” i obecnie stanowi jedno z najpopularniejszych miejsc dla polskich nurków. Osobliwa nazwa pochodzi od zalanych w akwenie w latach 90. maszyn, które można podziwiać m.in. podczas profesjonalnego kursu pływania pod wodą.

Solina – kolejką nad malowniczą zaporą
Bieszczady to miejsce, którego nie trzeba szczególnie reklamować. To miejsce od lat fascynuje swoją niezwykłą przyrodą, ciekawą historią i dobrze przygotowanymi szlakami górskimi. W minionym roku Bieszczady odwiedziło ponad 400 tys. turystów, a mimo to wciąż uchodzą za miejsce tajemnicze, nieodkryte i dzikie. Jak nigdzie indziej w Polsce, można tu podziwiać w całej okazałości Drogę Mleczną za sprawą Parku Gwiezdnego Nieba. To jedno z 13. takich obszarów w Europie, które powstało, by propagować ochronę nocnego środowiska naturalnego.
Już latem 2022 w okolicy tego pasma górskiego zostanie otwarta nowa kolejka linowa, która pozwoli odwiedzającym na niezwykłą podróż nad zaporą w Solinie. Siedząc w niewielkiej gondoli, będzie można podziwiać przepiękne krajobrazy podczas 1,5-kilometrowej trasy.
Plany na rozbudowę tego miejsca są duże – ma tu także powstać wysoka na 50 metrów wieża widokowa oraz park tematyczny na zboczu góry Jawor. Okazją do obejrzenia Bieszczad z poziomu wody jest spływ pontonowy zwany „Przygodą na Sanie”.

Świnoujście – przeprawa pod rzeką między wyspami
Powodów, by wybrać się do Świnoujścia, jest jeszcze więcej, niż ten region liczy wysp! W 2022 roku koniecznie trzeba sprawdzić, czy tunel pod Świną faktycznie pozwoli zaoszczędzić obiecane kilkanaście minut podróży między wyspą Wolin a Uznam. Ta kosztująca ponad 912 mln zł inwestycja ma zostać udostępniona dla mieszkańców i turystów już jesienią tego roku.
Świnoujście warto również odwiedzić ze względu na najszerszą plażę w Polsce, perły architektury uzdrowiskowej, historyczne fortyfikacje, Stawę Młyny oraz urokliwe promenady.
Jest to też doskonały wybór dla miłośników aktywnego spędzania czasu – na miejscu wytyczono 140 kilometrów tras rowerowych, przygotowano wodne atrakcje i udostępniono nowoczesne obiekty sportowe.
Oceń artykuł