Zamknij

Wieża Eiffla stanęła już w Polsce. To pomysł mieszkańców miasta

18.08.2022 15:25

Polska ma już własną wieżę Eiffla. Nietypowy projekt powstał w Rybniku, na środku ronda Niedobczyce-Paryż. 15-metrowa replika francuskiego symbolu była pomysłem mieszkańców.

Wieża Eiffla w Polsce, Rybnik
fot. Shutterstock/Facebook

Oryginalna wieża Eiffla w Paryżu ma 300 metrów wysokości. Ta w Rybniku jest znacznie mniejsza, ale też może stać się jednym z symboli miasta. O powstaniu tej nietypowej instalacji zadecydowali mieszkańcy miasta w ramach Budżetu Obywatelskiego. Realizacja projektu kosztowała łącznie 159 tys. złotych. 

Rybnik. 15-metrowa replika wieży Eiffla

Polska wieża Eiffla stanęła w Niedobczycach, przy ul. Wodzisławskiej, pośrodku ronda Niedobczyce-Paryż. Lokalizacja i wybór "atrakcji" nie są przypadkowe – mieszkańcy tę dzielnicę miasta nazywają bowiem "rybnickim  Paryżem".

Konstrukcja, która jest miniaturą słynnego paryskiego obiektu, wznosi się na wysokość 15 metrów i waży łącznie prawie osiem ton. Jednocześnie składa się z ok. trzech tys. elementów stalowych i 700 łączników śrubowych. Do wylania jej fundamentu potrzebne były 62 metry sześcienne betonu, o łącznym ciężarze 127 ton. Prace na rondzie, takie jak montaż oświetlenia wieży i nasadzenie zieleni, mają potrwać do września.

Na profilu facebookowym Miasta Rybnik pojawiły się już zdjęcia śląskiej wieży Eiffla.

Pod postem pojawiły się różne komentarze. Część osób jest zachwyconych nowym projektem.

 "Super pomysł i realizacja", "Rybnik ma najciekawsze ronda!", "Widziałam rano. Cudna. Przypuszczam, że nocą będzie podświetlona", "Wow, jestem pod wrażeniem" – piszą internauci.

Pojawia się też sporo negatywnych opinii. Wiele osób uważa, że to niepotrzebne wydawanie pieniędzy. 

"Zbędny wydatek, "Dramat', "Wieś tańczy i śpiewa", "Dla mnie to bez sensu', "To chyba ma przyciągnąć tych żuli spod Wieży Eiffla we Francji do Rybnika" – żartują komentujący. 

To nie będzie pierwsze rondo w Rybniku ze specjalną instalacją. W dzielnicy nazywanej "Meksykiem" znajdują się dwa ocynkowane kaktusy. W innym miejscu można zobaczyć ścigających się żużlowców czy kolarzy symbolizujących wyścig Tour de Rybnik.

Źródło: Rybnik.eu - Miasto Rybnik

loader
Jaworzno
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock