Zamknij

To miasto będzie hitem wśród Polaków w sylwestra. "W większości sprzedane noclegi"

25.10.2022 10:41

Okres sylwestrowy w Zakopanem cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród Polaków, którzy chcą powitać 2023 rok pod Giewontem. Pojawiające się oferty zakopiańskich hoteli są szybko rezerwowane, ale wiele obiektów wstrzymało się z publikacją swoich propozycji – przyznał Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Zakopane, Krupówki
fot. Pawel Murzyn/East News

Wielu Polaków już zastanawia się, jak spędzi tegorocznego sylwestra. Część osób spędzi go w domu, inni już teraz planują wyjazd. Okazuje się, że największym zainteresowaniem wśród turystów cieszy się Zakopane. Chociaż ten kierunek nie jest dużym zaskoczeniem, to w obecnych, dość niepewnych czasach tak ogromna popularność wyjazdami do zimowej stolicy Polski nie wydaje się oczywista. W większości zakopiańskie noclegi są już wyprzedane. 

Sylwester 2022/23. Zakopane hitem wśród turystów

Z uwagi na szalejącą inflację i rosnące koszty energii wielu polskich hotelarzy obawia się o zbliżający się okres świąteczno-noworoczny. Okazuje się jednak, że pomimo tych niepewnych czasów, zimowa stolica Tatr niezmiennie cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Pojawiające się oferty hotelowe bardzo szybko znikają. 

Właściciele hoteli czy pensjonatów, którzy wcześniej wystawili swoje oferty na sylwestra, już w zdecydowanej większości sprzedali te terminy. Dużo obiektów jednak wstrzymywało się z publikacją ofert na okres świąteczno-noworoczny z dwóch powodów. Po pierwsze nie były jeszcze znane koszty operacyjne obiektów na ten okres – chodzi o koszty energii, ceny i dostępności opału. Druga grupa hotelarzy wstrzymywała się z ofertami sylwestrowymi, czekając, jakie ceny zaproponują inni – powiedział PAP Karol Wagner z TIG.

Wagner dodał, że od połowy października kolejne obiekty spod Tatr decydują się na publikację swoich ofert na okres świąteczno-noworoczny i są one szybko rezerwowane. 

Ceny za ten okres są wyższe o około 20 proc. w stosunku do roku ubiegłego, co w całości nie odzwierciedla wzrastających kosztów utrzymania obiektów, które wzrosły szacunkowo o około 30 proc. rok do roku.

– Finalnie koszty nie są przenoszone w całości na turystów, a hotelarze minimalizują swoją marżę, ważąc możliwości zakupowe Polaków – wyjaśnił Wagner.

W hotelach w Zakopanem na okres sylwestrowy można wynająć dwuosobowy pokój od około 700 zł wzwyż. U "gaździny" na obrzeżach Zakopanego pokój w tym terminie można wynająć od 100 zł za osobę.

Źródło: PAP (Szymon Bafia)

loader