Zamknij

Bukowina Tatrzańska – co warto zobaczyć? Najciekawsze atrakcje turystyczne

07.12.2022
Aktualizacja: 07.12.2022 14:37

Bukowina Tatrzańska to urokliwa podhalańska miejscowość oraz popularny kierunek urlopowy wśród Polaków. Turyści przyjeżdżają tu chętnie zarówno latem, jak i zimą. Na miejsce przyciąga bliskość Tatr, wiele możliwości aktywnego spędzania czasu, w tym między innymi górskich wędrówek, ale też szansa na wypoczynek w termach. Odkrywamy największe atrakcje Bukowiny Tatrzańskiej.

Bukowina Tatrzańska - atrakcje turystyczne
fot. Shutterstock

Bukowina Tatrzańska to podhalańska miejscowość położona na wysokości od 860 do ponad 1000 m n.p.m. Znajduje się w odległości 16 km od stolicy Tatr, Zakopanego i zaledwie 6 km od Białki Tatrzańskiej. Bukowina ma około 3000 mieszkańców, a cała gmina – o tej samej nazwie – ponad cztery razy więcej.

Ta niegdyś rolniczo-pasterska wieś, obecnie jest dużym ośrodkiem turystyczno-wypoczynkowym. Znajduje się tu rozbudowana baza noclegowa, stacja sportów zimowych i małe wyciągi. Turyści przyjeżdżają do Bukowiny Tatrzańskiej przez cały rok, aby chodzić po górach, uprawiać sporty, obserwować piękną przyrodę i po prostu odpoczywać.

Zobacz także: Zakopane: co warto zwiedzić? 10 największych atrakcji miasta

Co warto zobaczyć w Bukowinie Tatrzańskiej?

W miejscowości znajduje się szereg drewnianych pensjonatów z okresu międzywojennego, wybudowanych w stylu zakopiańskim. Dom Ludow(Bukowiańskie Centrum Kultury) to jedna z największych w Polsce budowli drewnianych. Dziś jest zabytkiem, a jednocześnie doskonale funkcjonującą siedzibą różnych instytucji. Jest tutaj centrum kultury, biblioteka, działa teatr oraz szkoła ginących zawodów. Organizowane są tutaj różne festiwale, konkursy i imprezy artystyczne. Głównym zadaniem Domu Ludowego jest pielęgnowanie i rozwój podhalańskiej kultury.

Bukowina Tatrzańska - Dom Ludowy
fot. Shutterstock

Ciekawym miejscem w okolicy Bukowiny Tatrzańskiej jest również Zagroda Sołtysów w Jurgowie (około 5 km od centrum Bukowiny). Budowla ta powstała w 1861 roku, a w 1982 roku została zakupiona przez Muzeum Tatrzańskie z przeznaczeniem na etnologiczną ekspozycję. Jest to przykład gospodarstwa z przełomu XIX i XX wieku. Zagrodę stanowi ciąg pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych pod jednym dachem. Można tu zobaczyć przedmioty codziennego użytku oraz regionalne stroje z minionych wieków.

Dla miłośników aktywnego spędzania czasu warto polecić Górski Ośrodek Jeździecki w Bukowinie Tatrzańskiej. Znajduje się u stóp Tatr, w otoczeniu lasu i zieleni, co stanowi ogromną zaletę tego miejsca. Nauka jazdy konnej jest tutaj prowadzona zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych w jeździe konnej osób. W ośrodku organizowane są również rajdy konne, co stanowi ciekawą opcję na zwiedzanie Podhala.

Traktując Bukowinę Tatrzańską jako bazę wypadową, warto zorganizować wycieczki do pobliskich miejsc – Zakopanego, Morskiego Oka czy Białki Tatrzańskiej.

Numerem jeden wśród atrakcji w okolicy jest bez wątpienia Morskie Oko, czyli najchętniej odwiedzane i zarazem jedno z najpiękniejszych jezior w Tatrach. Krystalicznie czysta woda, malownicza przyroda i otaczające je górskie szczyty tworzą urzekającą, pocztówkową wręcz scenerię. Urok temu miejscu może jednak odebrać ogromna liczba turystów – trasa nad Morskie Oko, z Palenicy Białczańskiej, jest jedną z najpopularniejszych w Tatrach.

Bukowina Tatrzańska – termy z widokiem na Tatry

Jedną z najbardziej znanych atrakcji Bukowiny Tatrzańskiej są Termy Bukovina położone na skraju Tatrzańskiego Parku Narodowego. To największy kompleks basenów geotermalnych w Polsce i jeden z najnowocześniejszych w Europie. Obiekt ten oferuje 20 basenów, których temperatura wody waha od 30–38 stopni Celsjusza.

Ogromną zaletą jest to, że znajdują się u podnóża Tatr – w czasie kąpieli w części zewnętrznej można podziwiać szczyty górskie. Taki widok, szczególnie w sezonie zimowym, jest naprawdę niezwykły.

Na kompleks term składają się też zjeżdżalnie (150 m), jacuzzi, masaże wodne oraz 12 rodzajów saun (m.in. fińskie, parowe, na podczerwień). Dostępne jest też ogromne centrum spa wraz z czterogwiazdkowym hotelem.

Trasy rowerowe w Bukowinie Tatrzańskiej – gdzie warto?

Ciekawą atrakcją w Bukowinie Tatrzańskiej może też być wycieczka rowerowa. Podhalańska miejscowość i jej okolice to atrakcyjny teren dla rowerzystów, którzy szukają pięknych krajobrazów po drodze. Do wyboru są trasy wymagające, z licznymi podjazdami, ale też te krótkie, łatwe, przeznaczone również dla rodzin z dziećmi.

Ciekawą propozycją dla tych drugich jest niespełna 3-kilometrowy odcinek Capówka–Stary Bór, który pozwoli obserwować piękną panoramę Tatr z dala od ruchu samochodowego. Z kolei trasa w pętli Zakopane–Bukowina Tatrzańska–Zakopane, mierząca niecałe 50 km, będzie wyzwaniem dla doświadczonych rowerzystów. Pięknych tras rowerowych są w Bukowinie Tatrzańskiej i okolicach setki.

Bukowina Tatrzańska – atrakcje zimą

Bukowina Tatrzańska jest dobrym miejscem dla miłośników zimowego szaleństwa. Oprócz jazdy na nartach czy snowboardzie rozrywką lubianą przez dzieci i dorosłych jest kulig oraz skutery śnieżne.

W Bukowinie znajduje się kilkadziesiąt wyciągów — talerzykowych, orczykowych i krzesełkowych. W ich sąsiedztwie funkcjonują wypożyczalnie sprzętu narciarskiego i snowboardowego. Na osoby, które chcą dopiero zacząć uprawiać sporty zimowe, czekają szkółki i instruktorzy.

Stacja Narciarska Rusiń-Ski to jeden z najpopularniejszych rodzinnych ośrodków narciarskich. Znajduje się na północnym zboczu Rusińskiego Wierchu (948 m n.p.m) i oferuje niezwykłe widoki na Tatry. Na miejscu dostępnych jest pięć tras zjazdowych oznaczonych kolorem niebieskim – są łatwe, szerokie i przygotowane z myślą dla początkujących i dzieci. Najdłuższa z tras ma 1,2 km długości, a najkrótsza – 120 metrów.

Olczań Ski Bukowina Tatrzańska – to kompleks 4 wyciągów narciarskich w centrum Bukowiny Tatrzańskiej, w skład którego wchodzą 3 wyciągi orczykowe oraz kolej krzesełkowa. Z myślą o wielbicielach zimowego szaleństwa udostępniono sztucznie naśnieżane i oświetlone trasy o łatwym i średnim stopniu trudności. Są doskonałe dla doświadczonych narciarzy, jak również początkujących i dzieci.

Bukowina i Białka narty
fot. Shutterstock

W pobliskiej Białce Tatrzańskiej funkcjonuje jeden z największych ośrodków narciarskich w Polsce – Kotelnica Białczańska. Kurort ten jest jednym z trzech sąsiadujących ze sobą ośrodków (pozostałe to Stacja Narciarska Kaniówka w Białce Tatrzańskie oraz Wyciągi Narciarskie Bania). Na miejscu znajdują się trasy zjazdowe (niebieskie i czerwone) o łącznej długości 14,2 km. Najdłuższy ze szlaków ma 1,9 km. Dostępne są też wyciągi narciarskie (7 krzesełkowych i 2 orczykowe) oraz 5 tras dla wielbicieli narciarstwa biegowego.