Zamknij

Kaplica Czaszek w Kudowie Czermnej. To jedyne takie miejsce w Polsce i jedno z trzech w Europie

02.12.2022 15:12

W miejscowości Kudowa-Zdrój w dzielnicy Czermna mieści się Kaplica Czaszek. Znajduje się w niej kilkadziesiąt tysięcy szczątków ludzkich. To jedyny tego typu obiekt w Polsce i jeden z trzech w Europie. Jaka jest historia tego niezwykłego zabytku?

Kaplica Czaszek
fot. WOJCIECH FRANUS/REPORTER/EASTNEWS

Kudowa-Zdrój położona jest w woj. dolnośląskim. W tym niewielkim miasteczku, liczącym ok. 10 tys. mieszkańców, znajduje się wiele zabytków. Wśród nich wymienić można m.in. kościół parafialny pw. św. Katarzyny z 1679 roku, dzwonnicę z 1730 r. czy park zdrojowy z drugiej połowy XVIII-XX w. W Kudowie-Zdrojuj, a dokładniej w dzielnicy Czermna, znajduje się też groźnie brzmiąca Kaplica Czaszek. Co warto wiedzieć o tej słynnej atrakcji?

Zobacz także: Kotlina Kłodzka: atrakcje turystyczne. 9 miejsc, które warto zobaczyć na ziemi kłodzkiej

Historia Kaplicy Czaszek i ciekawostki

W 1776 r. pochodzący z Czech ksiądz Wacław Tomaszek w skarpie koło dzwonnicy w pobliżu kościoła w Czermnej odnalazł ludzkie szczątki. Szybko okazało się, że jest ich bardzo dużo. Prawdopodobnie były to czaszki i kości ofiar licznych konfliktów zbrojnych, do których doszło na tamtejszym terenie (m.in. wojna trzydziestoletnia) oraz szerzących się po nich epidemiach.

Ksiądz Tomaszek postanowił wydobyć wszystkie szczątki i stworzyć kaplicę. Jej budowa trwała do 1784 r. W kolejnych latach ksiądz z pomocą grabarza Langera zbierał kości poległych, dezynfekował je, impregnował, a następnie transportował do budynku. Prace nad urządzaniem kaplicy zostały zakończone dopiero w 1804 r. Niedługo później ksiądz Wacław Tomaszek zmarł.

Obecnie w tym wyjątkowym miejscu znajduje się ok. 3 tys. czaszek i ludzkich kości. Wyłożono nimi ściany i sufit kaplicy. Dodatkowo ok. 20-30 tys. szczątków ludzkich znajduje się w krypcie pod podłogą. Zgodnie z ostatnią wolą księdza i grabarza, ich szczątki również spoczęły w Kaplicy Czaszek.

Co ciekawe, raz w roku o północy z 14 na 15 sierpnia w Kaplicy Czaszek odprawiana jest msza św. w intencji wszystkich poległych, których szczątki spoczywają w tym miejscu. 

W centralnej części kaplicy znajduje się też niewielki ołtarz, na którym stoi krzyż i kilka czaszek. Na ścianach zaś, pomiędzy szczątkami, umiejscowione zostały dwie rzeźby aniołów. Przy jednym, który trzyma trąbkę, widnieje napis: "Powstańcie z martwych". Natomiast przy drugim aniele z wagą jest napis: "Pójdźcie pod sąd". Przed wejściem do kaplicy stoi pomnik, na którym napisane jest następuje zdanie: "Ofiarom wojen ku upamiętnieniu, a żywym ku przestrodze 1914".

Kaplica Czaszek - godziny otwarcia

Kaplica Czaszek w Czermnej otwarta jest codziennie od wtorku do niedzieli. W maju oraz w czerwcu zabytek można zwiedzać w godzinach 9.00-17.00. Od lipca do września obiekt czynny jest od 9.30 do 17.00, zaś w październiku od 10.00 do 17.00. W kolejnych miesiącach (od listopada do kwietnia) Kaplicę Czaszek można odwiedzać w godzinach 10.00-16.00. Ostatnie wejście do obiektu jest na 15 minut przed zamknięciem.

Zobacz także: "Polskie Stonehenge", czyli kamienne kręgi w Węsiorach. Niektórzy twierdzą, że to miejsce ma niezwykłą moc

Kaplica Czaszek w Czermnej: ceny biletów

Wiele osób szuka też w sieci informacji na temat tego, ile kosztuje zwiedzanie Kaplicy Czaszek. Za bilet normalny trzeba zapłacić 8 zł, a za ulgowy dwa razy mniej, czyli 4 zł. Z kolei emeryci i renciści za wejściówkę zapłacą dokładnie 6 zł.

Zwiedzających prosi się o pełne szacunku zachowanie i stosowny strój.

Zobacz także: Opuszczony samolot nad jeziorem w Polsce. Historia tajemniczego wraku

loader

RadioZET.pl/kudowa.pl/kudowa.com