Zamknij

Krynica Zdrój: co warto zobaczyć? 8 największych atrakcji turystycznych miasta

31.08.2022 14:50

Krynica-Zdrój to miejscowość uzdrowiskowa położona w południowej Polsce. Mimo wielu atrakcji i wyjątkowych miejsc blisko przyrody wydaje się wciąż niedocenianym punktem na turystycznej mapie naszego kraju. Odkrywamy największe atrakcje Krynicy Zdroju.

Krynica Zdrój, Stary Dom Zdrojowy
fot. Shutterstock

Krynica Zdrój położona jest w Beskidzie Sądeckim, na terenie województwa małopolskiego. Miasto znajduje się na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego i stanowi świetną bazę wypadową w okoliczne góry.

Krynica Zdrój znana jest jako duży ośrodek lecznictwa uzdrowiskowego i sanatoryjnego. Na miejscu znajdują się liczne pijalnie i rozlewnie wód mineralnych oraz leczniczych. Miasto i jego okolice są jednak popularnym kierunkiem nie tylko wśród kuracjuszy, ale też turystów. Latem przyciągają parki, zabytki, deptak, a zimą – na trasy narciarskie na Jaworzynie Krynickiej – przyjeżdżają amatorzy białego szaleństwa. 

Deptak w Krynicy Zdroju

Deptak w Krynicy Zdroju to serce miasta i jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc przez turystów i kuracjuszy. Spacerując malowniczymi deptakami, można oglądać najpiękniejsze krynickie budynki, w tym m.in. Stare Łazienki Mineralne, Łazienki Borowinowe, Stary Dom Zdrojowy, Nowy Dom Zdrojowy, jak również pomniki czy zabytkowy Kościół Przemienienia Pańskiego i Matki Boskiej Częstochowskiej, który jest najstarszą świątynią w mieście.

Krynica Zdrój - deptak
fot. Shutterstock

To bez wątpienia jedno z najbardziej zatłoczonych miejsc w sezonie letnim, ale mimo wszystko warto je odwiedzić i odkryć jego niezwykły klimat. Cały deptak jest wyłączony z ruchu samochodowego.

Wieża widokowa w Krynicy Zdroju

Wieża i ścieżka w koronach drzew w Krynicy Zdroju powstała w 2019 roku i od tego czasu cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Ta unikalna drewniana konstrukcja ma 49,5 metra wysokości (to odpowiednik 17 pieter!) i wznosi się na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena (896 m n.p.m) pośród lasów pasma Jaworzyny Krynickiej. Do wieży prowadzi drewniana, łagodnie wznosząca się kładka o długości 1030 metrów, która biegnie w koronach drzew i wpiera się na 18 wieżach wsporczych i 87 słupach. Konstrukcja powstała wśród pięknego drzewostanu, na który składają się dorodne okazy buków, jodeł oraz świerków.

Krynica Zdrój - ścieżka w koronach drzew
fot. Shutterstock

Rozstawione na trasie interaktywne tablice informują o miejscowych gatunkach roślin i zwierząt oraz historii regionu. Dla dzieci dodatkową atrakcją jest 60-metrowa zjeżdżalnia. Zwiedzający mają też możliwość skorzystania z kolejki krzesełkowej.

Pijanie wód mineralnych w Krynicy Zdroju

O uzdrowiskowym charakterze Krynicy Zdroju przypominają liczne pijanie wód mineralnych. W centrum krynickiego deptaku, w wyremontowanym budynku pochodzącym z 1971 roku, znajduje się Pijalnia Główna. Serwowane są tam wody lecznicze (Słotwinka, Jan, Tadeusz, Zdrój Główny i Zuber) oraz naturalna woda mineralna Kryniczanka.

Warto odwiedzić też Stary Dom Zdrojowy, gdzie znajduje się Pijania Mieczysław oraz Pijalnię Wód Mineralnych Jan, która mieści się w zabytkowym, drewnianym budynku z lat 30. XX wieku. Popularnym punktem jest też Pijalnia Słotwinka na terenie Parku Słotwińskiego.

Muzeum Nikifora Krynickiego w Willi Romanówka

Krynica Zdrój związana jest z postacią Nikifora Krynickiego, właściwie Epifaniusza Drowniaka, który urodził się w tym mieście. Ten łemkowski malarz, przedstawiciel prymitywizmu, pozostawił po sobie niezwykłą spuściznę, blisko 40 tys. dzieł. Ci, którzy chcieliby poznać twórczość tego artysty, powinni odwiedzić Muzeum Nikifora mieszczące się w zabytkowej Willi Romanówka. W obiekcie tym zgromadzono część dzieł tego malarza (reszta jest w Nowym Sączu), a także przedmioty osobiste, takie jak okulary, kredki czy farby. W muzeum wyświetlany jest także krótki film o Nikiforze.

Willa Romanówka, Muzeum Nikifora
fot. Shutterstock

Spacerując po mieście, a dokładniej po krynickim deptaku, można natrafić też na pomnik Nikifora- Łemka.

Kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką

Będąc w Krynicy Zdroju, obowiązkowo trzeba skorzystać z niezwykłej kolejki gondolowej, która pokonuje trasę o długości 2,2 km. W siedem minut można przemierzyć odcinek Czarny-Jaworzyna Krynicka. Trasa kolejki przebiega wzdłuż stoku góry, w otoczeniu niepowtarzalnych krajobrazów i przyrody Beskidu Sądeckiego.

Kolej gondolowa Jaworzyna Krynicka
fot. Shutterstock

W sezonie zimowym kolejka ta jest oblegana przez amatorów narciarstwa czy snowboardu. Jaworzyna Krynicka jest bowiem jednym z czołowych ośrodków narciarskich w Polsce. Na stokach wytyczonych jest 8 tras zjazdowych o łącznej długości ponad 8,3 km.

Zobacz także: Bielsko-Biała – atrakcje na weekend. 10 miejsc, które warto zobaczyć

Góra Parkowa i Park Zdrojowy w Krynicy Zdroju

To kolejna niezwykle popularna atrakcja w Krynicy Zdroju. W centrum miasta wznosi się Góra Parkowa (742 m. n.p.m.), do której można dotrzeć na dwa sposoby. Jednym z nich jest wjazd kolejką linowo-terenową (pochodzącą z 1937 roku) – jej dolna stacja znajduje się przy krynickim deptaku, niedaleko pomnika Nikifora – Łemka. Drugą z opcji jest dotarcie na górę pieszo – wędrówka powinna zająć około 45 minut.

Góra Parkowa - zjeżdżalnia
fot. Shutterstock

Na szczycie Góry Parkowej znajduje się punkt widokowy, oferujący piękne beskidzkie krajobrazy, restauracja oraz tzw. rajskie zjeżdżalnie. Na północnych i zachodnich stokach tej góry powstał Park Zdrojowy z licznymi ścieżkami spacerowymi i altankami, stawami i ścieżką zdrowia.

Szlak turystyczny na Górę Krzyżową

Osoby lubiące aktywnie spędzać czas, powinni wybrać się na wycieczkę żółtym szlakiem z Krynicy Zdroju na Górę Krzyżową (812 m n.p.m.). Trasa nie jest trudna, a jej przejście zajmuje w jedną stronę około godziny. Po drodze czekają piękne widoki na szczyty Beskidu Sądeckiego, w tym m.in. Górę Parkową (741 m n.p.m.), Huzary (864 m n.p.m.) oraz Jasiennik (765 m n.p.m.). Jest to również doskonały punkt widokowy na centrum Krynicy. W czasie powrotu, jeśli chcemy nieco zmienić otoczenie, można wybrać np. szlak zielony prowadzący do miasta. Opcją dla mniej aktywnych jest wjazd na Górę Krzyżową kolejką krzesełkową.

Krynicki Szlak Cerkwi Łemkowskich

Wielbiciele zwiedzania zabytkowych budowli z pewnością zainteresują się Krynickim Szlakiem Cerkwi Łemkowskich. Trasa ta obejmuje drewniane i murowane cerkwie łemkowskie położone na terenie gminy Krynica. W samej Krynicy Zdrój znajduje się cerkiew murowana prawosławna św. Włodzimierza Wielkiego oraz cerkiew greckokatolicka murowana Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Berest, Szlak Cerkwi Łemkowskich
fot. Shutterstock

Warto zwrócić też uwagę na inne zabytkowe budowle w sąsiednich miejscowościach, np. cerkiew drewnianą śś. Kosmy i Damiana w Bereście, cerkiew św. Michała Archanioła w Polanach czy cerkiew drewnianą św. Jana w Muszynce.

Kraków - Wawel
10 Zobacz galerię
fot. Shutterstock