Zamknij

Księżycowe halo na niebie nad Polską. W sieci pojawiły się zdjęcia

08.12.2022 10:30

Na niebie nad Polską można było zaobserwować niezwykłe zjawisko. Wokół księżyca pojawił się jasny, świetlisty okrąg, nazywany "efektem halo". Do sieci trafiły zdjęcia ukazujące ten tajemniczy spektakl na niebie. 

Księżycowe halo
fot. Shutterstock/Zdj. ilustracyjne

W Polsce co jakiś czas można podziwiać niezwykłe podniebne zjawiska. W minionym miesiącu informowaliśmy, że nad Bałtykiem ukazała się zorza polarna. Spektakularne zdjęcia ukazujące ten "festiwal kolorów" nad polskim morzem szybko obiegły sieć. 

Minionego wieczoru można było zaobserwować inne zjawisko – halo. Chociaż bez wątpienia nie jest barwne jak zorza, również robi ogromne wrażenie. 

Księżycowe halo na niebie nad Polską

Efekt halo, chociaż jest zjawiskiem dobrze znanym, nadal pojawia się  dość rzadko. W środę wieczorem, 7 grudnia, świadkami tego świetlnego spektaklu byli m.in. mieszkańcy Podkarpacia. W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia ukazujące to nocne widowisko na niebie. 

Na udostępnionych fotografiach można zobaczyć niezwykły efekt świetlistego pierścienia okalającego księżyc. 

Warto pamiętać, że halo to nie tylko nocne zjawiska. Można je zaobserwować również wokół słońca, gdy dni są bardzo mroźne. 

Gdy halo widoczne jest w ciągu dnia, warto podczas obserwacji tego zjawiska chronić oczy przed bezpośrednim patrzeniem na słońce. Trzeba również uważać w czasie robienia zdjęć. Jeżeli światło będzie zbyt długo padać na aparat, może uszkodzić jego światłoczułe elementy. 

Zobacz także: Malowniczy zachód Słońca nad Kasprowym Wierchem. Spektakularne zdjęcie podbija sieć

Efekt halo: co to za zjawisko?

Halo należy do zjawisk optycznych, które jest wyjątkowo piękne, ale też krótkotrwałe. To świetlisty (biały albo tęczowy) pierścień okalający słońce lub księżyc. Nazwa tego zjawiska wzięła się od greckiego słowa hálos, które oznacza tarczę słoneczną.

Halo powstaje w warunkach załamania światła w chmurze zawierającej kryształki lodu. Zjawisku mogą towarzyszyć pionowe słupy świetlne. 

Efekt halo może pojawiać się na niebie o każdej porze roku, choć największe prawdopodobieństwo ujrzenia go występuje zimą.

RadioZET.pl

loader