Zamknij

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Historia i ciekawostki o słynnym zabytku w Polsce

02.12.2022
Aktualizacja: 02.12.2022 15:43

Pałac Kultury i Nauki to symbol Warszawy i drugi najwyższy budynek w Polsce (ma 237 metrów wysokości). Charakterystyczny wieżowiec w centrum miasta jest dziełem socrealizmu – był  swoistym „darem” Związku Radzieckiego dla Polski. Dzisiaj to siedziba wielu instytucji, a także znana atrakcja turystyczna stolicy. Jaka jest historia PKiN w Warszawie i co można tam zwiedzić?

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie
fot. Shutterstock

Pałac Kultury i Nauki znajduje się w samym centrum Warszawy, przy placu Defilad 1. Główne wejście do tego budynku znajduje się od strony ulicy Marszałkowskiej. Z Dworca Centralnego można tam dotrzeć pieszo w zaledwie 5 minut. W pobliżu znajdują się też stacje metra „Centrum” oraz „Świętokrzyska”, skąd można równie szybko dotrzeć pod słynny budynek. PKiN nie da się przeoczyć.

Choć obiekt ten jest niekwestionowanym symbolem Warszawy, od lat wzbudza sporo kontrowersji. Jaka jest historia Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, co można tam zwiedzić i ile kosztują bilety na taras widokowy? Odpowiadamy.

Zobacz także: Warszawa – co zobaczyć w stolicy? 10 najciekawszych zabytków i atrakcji turystycznych

Historia Pałacu Kultury i Nauki: "dar" od Stalina

Słynny Pałac Kultury i Nauki ma burzliwą historię, która od samego początku wywoływała liczne sprzeciwy. Do tej pory pojawiają się głosy, że budowla ta powinna zostać zburzona.

Pomysłodawcą PKiN był Józef Stalin. Według jednej z legend radziecki dyktator dał do wyboru ówczesnemu prezydentowi komunistycznej Polski, Bolesławowi Bierutowi, trzy opcje do wyboru. Jako „prezent” od Związku Radzieckiego Polacy mogli otrzymać nowe osiedle w Warszawie, metro albo wieżowiec. Bierut uznał, że przyjmie nowy budynek. Chociaż sam Stalin nie dożył "odsłonięcia" tego obiektu, wybudowany wieżowiec pierwotnie nazwano na jego cześć.

Budowa Pałacu Kultury i Nauki rozpoczęła się 1 maja 1952. Do Warszawy przyjechały wówczas setki robotników z ZSRR. Architektem budowli był Lew Rudniew. Po ponad trzech latach – dokładnie 22 lipca 1955 – udało się ukończyć ten potężny obiekt i oddać go do użytku. Podobno do powstania PKiN zużyto ponad 40 mln cegieł i 26 tys. ton stali. Szacuje się, że pierwszego dnia po otwarciu PKiN odwiedziło 20 tys. osób.

Początkowo budynek był niemal śnieżnobiałego koloru, jednak od tamtej pory mocno poszarzał. Po pewnym czasie zniknęły z pałacu wszelkie wzmianki na temat Stalina, a oprócz oficjalnych wydarzeń, budynek promował kulturę i sztukę. Dziś jest siedzibą Urzędu Miasta, a także innych instytucji publicznych. W 2007 r. Pałac Kultury i Nauki wpisano do rejestru zabytków.

Atrakcje PKiN w Warszawie. Co można zwiedzić?

Pałac liczy 42 piętra, w tym dwa podziemne, i ponad 3200 pomieszczeń o łącznej powierzchni wynoszącej 123 tys. m kw. Ten rozległy obiekt jest siedzibą wielu instytucji i firm. Znajdziemy tu m.in. kino, teatry (Teatr 6. piętro czy Teatr Dramatyczny), muzea (m.in. Muzeum Techniki), restauracje czy placówkę uczelni wyższej.

Na terenie PKiN jest też basen (należy do Pałacu Młodzieży), który kilka lat temu przeszedł pierwszą modernizację od czasu otwarcia.

Pałac Kultury i Nauki
fot. Shutterstock

Nie każdy wie, że istnieje także możliwość zobaczenia podziemi Pałacu Kultury i Nauki (za pośrednictwem firm wycieczkowych, z wcześniejszą rezerwacją). Podziemia zwiedzane są w kaskach ochronnych. Różnica wysokości pomiędzy najniższym a najwyższym punktem trasy zwiedzania wynosi 125 metrów.

Pałac Kultury i Nauki – taras widokowy [BILETY]

Jedną z największych atrakcji Pałacu Kultury i Nauki jest dla turystów taras widokowy znajdujący się na 30. piętrze budowli (na wysokości 114 metrów). Z tego miejsca można podziwiać niezwykłą panoramę Warszawy.

Taras widokowy PKiN jest otwarty przez cały rok, 7 dni w tygodniu, w godzinach od 10 do 20. Atrakcja jest niedostępna jedynie w dniach 24 i 25 grudnia. Z kolei w sylwestra i 1 stycznia ma nieco inne godziny otwarcia – 31 grudnia taras udostępniono w godz. 10-17, a pierwszego dnia nowego roku w godz. 12-20. 

Zdarza się, że panoramę Warszawy z tarasu można zobaczyć także późnymi wieczorami. Np. w walentynki jest to możliwe od 20-22.

Ile kosztują bilety na taras widokowy PKiN? Bilet normalny to koszt 25 złotych, a ulgowy – 20 zł. Z Kartą Warszawiaka wejście na taras kosztuje 22 zł, a z Kartą Dużej Rodziny – 12 zł za osobę. Bilety można kupić na miejscu, a także przez internet na stronie Pałacu Kultury i Nauki.

Ciekawostki o Pałacu Kultury i Nauki [WYSOKOŚĆ]

  1. Pałac, ze względu na swój skrót PKiN, jest potocznie nazywany przez mieszkańców „Pekinem”.
  2. Kosztem zbudowania wielkiego pałacu w centrum stolicy  konieczne było zburzenie ok. 180 przedwojennych kamienic i zlikwidowanie sześciu ulic.
  3. Przy budowie brało udział ok. 3,5 tys. robotników radzieckich, którzy mieszkali w specjalnie dla nich wybudowanym osiedlu. W czasie prac śmierć poniosło 16 robotników.
  4. Pałac Kultury i Nauki, mierzący 237 metrów w chwili zakończenia budowy, był drugim co do wielkości budynkiem w Europie (obecnie jest na 19. pozycji) tuż za Moskiewskim Uniwersytetem Państwowym. Wśród polskich wieżowców dominował przez ponad sześć dekad. Wszystko zmieniło się w 2021 roku, gdy wzniesiono Varso Tower. Nowy biurowiec jest wyższy od symbolu Warszawy o 73 metry – jego całkowita wysokość wynosi 310 metrów.
  5. Zdobiący 40. piętro budynku Zegar Milenijny został odsłonięty 31 grudnia 2000 r. Średnica każdej z czterech tarcz tego zegara ma 6 metrów, co czyni go trzecim pod względem wielkości czasomierzem w Europie.
  6. W lutym 2007 roku PKiN został wpisany do rejestru zabytków. Decyzja ta wywołała sporo kontrowersji. Z prośbą o interwencję zwrócono się m.in. do Lecha Kaczyńskiego, który w latach 2002-2005 był prezydentem Warszawy. W skierowanym do niego liście argumentowano, że Pałac Kultury i Nauki jest symbolem zniewolenia Polski przez imperium sowieckie. Liczne apele nie zmieniły jednak decyzji władz.

Źródło: RadioZET.pl