Zamknij

Polacy nie chcą spędzać świąt i sylwestra w domu. Zajętych jest prawie 90 proc. miejsc w hotelach

12.12.2022 12:40

Boże Narodzenie i sylwester zbliżają się wielkimi krokami. Część Polaków spędzi ten czas w domu, ale są też tacy, którzy w tym okresie wyjeżdżają. Okazuje się, że w 10 popularnych turystycznie miejscowościach na okres świąteczno-sylwestrowy zajętych jest około 87 proc. miejsc noclegowych. Turystów nie odstraszają wyższe niż w poprzednich latach ceny. 

Zakopane, Krupówki
fot. Pawel Murzyn/East News

Jak wynika z analizy HRE Investment, pomimo hamującej dynamiki sprzedaży detalicznej Polacy niekoniecznie oszczędzają na wyjazdach świąteczno-noworocznych. Ceny za nocleg w tym okresie nie zachęcają, jednak chętnych nie brakuje.

Zobacz także: To najpopularniejszy kierunek na Boże Narodzenie. Tam Polacy najchętniej spędzają święta 

Polacy chętnie wyjeżdżają na święta i sylwestra. Duża liczba rezerwacji

Na podstawie danych Booking.com wskazano, że w 10 lubianych przez turystów miejscowościach w hotelach i pensjonatach w okresie od 24 do 26 grudnia oraz od 31 grudnia do 2 stycznia wynajętych jest już średnio 87 proc. miejsc.

"Choć w niektórych kurortach turystycznych obłożenie jest obecnie mniejsze niż przed rokiem, to wszędzie przekracza 70 proc." – napisano w opracowaniu HRE Investment.

Zwrócono uwagę, że pomimo dwucyfrowej inflacji (17,5 proc. wg danych Eurostat), przeciętna cena ofertowa wzrosła o 4 proc. rok do roku. Według opinii ekspertów z HRE wynika to najpewniej z tego, że tegoroczna oferta jest mniej wykupiona niż rok temu i można znaleźć tańsze noclegi, które zaniżają średnią cenę.

Jednocześnie eksperci wskazali, że noclegi w popularnych kurortach nie są tanie, a średnie stawki w najpopularniejszych miejscowościach wynoszą ponad 500 złotych za dobę za dwie osoby. Spośród przebadanych miast, najdroższe oferty były w Zakopanem (średnio 608 złotych), Świnoujściu (548 złotych) oraz Krynicy-Zdrój (546 złotych).

Co ciekawe, zwrócono również uwagę, że noclegi w okresie sylwestra są droższe niż podczas Wigilii. W 10 najpopularniejszych kurortach, ceny są wyższe średnio o 46 proc. podczas Nowego Roku niż Bożego Narodzenia i zaczynają się od ponad 650 złotych. Zdaniem ekspertów, może to wynikać z większej popularności wyjazdów sylwestrowych. Wskazali, że na dwa tygodnie przed świętami w popularnych miejscowościach turystycznych było 18 proc. wolnych miejsc noclegowych, a na sylwestra jest ich o połowę mniej.

Źródło: PAP

loader