Zamknij

"Polskie Stonehenge", czyli kamienne kręgi w Węsiorach. Niektórzy twierdzą, że to miejsce ma niezwykłą moc

21.11.2022 15:13

Kamienne kręgi w Węsiorach to wyjątkowe miejsce na północy kraju, które owiane jest wieloma legendami. Niektórzy twierdzą, że "polskie Stonehenge" ma niezwykłą energię i można tu obserwować zjawiska paranormalne. A jaka jest prawda?

"Polskie Stonehenge", czyli Kamienne kręgi w Węsiorach. Niektórzy twierdzą, że to miejsce ma niezwykłą moc
fot. GERARD/REPORTER/EASTNEWS

Stonehenge to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Anglii. Co roku ta niezwykła atrakcja przyciąga prawdziwe tłumy turystów. Mało kto wie, ale tajemnicze kamienne kręgi znajdziemy też w naszym kraju. Tzw. polski Stonehenge położony jest w Węsiorach w Szwajcarii Kaszubskiej.

"Polskie Stonehenge", czyli kamienne kręgi w Węsiorach 

Węsiory to niewielka wieś położona w województwie pomorskim, w gminie Sulęczyno. Według dostępnych danych zamieszkuje ją niecałe 1000 osób. O miejscu tym zrobiło się głośno głównie za sprawą znajdujących się nieopodal kamiennych kręgów. Zaledwie 1,5 km od Węsiorów, na północnym brzegu Jeziora Długiego, położony jest tzw. polski Stonehenge. I choć kamienie nie mają tak imponujących rozmiarów, jak te w Anglii, to i tak robią niemałe wrażenie.

Jak czytamy na portalu szwajcariakaszubska.com, w Węsiorach znajdziemy 20 kurhanów, ponad 140 grobów oraz 4 kamienne kręgi - obwód najbardziej okazałego wynosi 26 metrów. W dobrym stanie zachowały się jednak tylko 3 kręgi; czwarty został częściowo zniszczony.

Zobacz także: Najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce. 8 miast, które warto odwiedzić

Jak podaje Wirtualna Polska Turystyka, zespół Katedry Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego zbadał kamienne kręgi w latach 50. XX wieku. Wówczas rozkopano, a następnie zrekonstruowano 16 kurhanów, czyli mogił w formie kopca. Badacze wzięli pod lupę również trzy kamienne kręgi. W sumie odkryto 110 grobowców, a w nich doskonale zachowane ozdoby i biżuterię. Znalezione przedmioty można obecnie oglądać w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku.

Prawdopodobnie konstrukcja powstała ok. 2 tysięcy lat temu i została zbudowana przez Gotów, jedno z największych plemion wschodniogermańskich, którzy swego czasu zamieszkiwali dzisiejsze Pomorze. Mieli tam grzebać zmarłych od ok. 70-80 r. n.e. do przełomu II i III wieku. Kiedy Goci wyruszyli w dalszą drogę, pozostawili po sobie właśnie cmentarzyska. Obecnie można je znaleźć nie tylko niedaleko Węsiorów, ale także Brąchnówki czy Grzybnicy.

Niektórzy twierdzą, że to miejsce ma niezwykłą moc

Istnieją różne teorie dotyczące przeznaczenia tego miejsca. Niektórzy twierdzą, że odbywały się tam zebrania plemiennej starszyzny. Mieli oni chłonąć energię zmarłych przodków i podejmować decyzję, co do przyszłości plemienia, a także odprawiać zabiegi magiczne. Część osób uważa natomiast, że było to obserwatorium astronomiczne.

Nie brakuje też głosów, że kamienne kręgi powstały na długo przed Gotami. Niektórzy nawet uważają, że zbudowali je przybysze z odległej galaktyki. Co więcej, członkowie Stowarzyszenia Badań Kamiennych Kręgów, twierdzą, że wielokrotnie obserwowali tu na niebie różne zjawiska paranormalne. Część osób uważa też, że miejsce to ma niezwykłą energię. Niedaleko kręgów wisi nawet kartka z ostrzeżeniem. Jest na niej napisane, żeby pod żadnym pozorem nie zabierać stamtąd żadnych kamieni, ponieważ może się to bardzo źle skończyć. 

Zobacz także: Polskie miasto docenione przez brytyjski portal. Jest idealne na jesienno-zimowy wyjazd

Warto też wspomnieć, że od 15 września 1958 r. teren, na którym znajdują się kamienne kręgi, stanowi prawnie chroniony rezerwat przyrody. Stworzono go zarówno dla zachowania tego wyjątkowego obiektu, jak i w celu ochrony kilkudziesięciu gatunków porostów, które odkryto na ponad 300 gałęziach.

loader

RadioZET.pl/turystyka.wp.pl/szwajcariakaszubska.com/podroze.gazeta.pl