Zamknij

To najpopularniejszy kierunek na Boże Narodzenie. Tam Polacy najchętniej spędzają święta

29.11.2022 14:11

Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Większość Polaków spędzi święta w domu, ale są też tacy, którzy w tym okresie wyjeżdżają. Okazuje się, że największą popularnością wśród polskich miejscowości cieszy się zimowa stolica Tatr, Zakopane. Spędzanie świąt z rodziną poza domem cieszy się coraz większym zainteresowaniem – podaje portal Nocowanie.pl. 

Zakopane
fot. Pawel Murzyn/East News

Okres świąteczno-noworoczny to popularny czas wyjazdów, nie tylko do rodziny, ale również z rodzinami. Jak wynika z danych Nocowanie.pl, polskiego serwisu turystycznego, Polacy chętnie wyjeżdżają na Boże Narodzenie z dziećmi. W sumie ponad połowę wszystkich wyszukiwań noclegów w tym terminie stanowią te dla grup od jednego do dziewięciorga dorosłych podróżujących z od jednego do dziewięciorga dzieci. Najpopularniejszy kierunek na święta nie zmienia się od lat.

Zobacz także: Najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce. 8 miast, które warto odwiedzić

Zakopane najpopularniejszym kierunkiem na święta

Zimowe wyjazdy kojarzą się z górami, co potwierdzają dane z Nocowanie.pl – wśród dwudziestu najchętniej wybieranych na świąteczny wyjazd miejscowości znalazła się tylko jedna nadmorska, na dalekim miejscu, Kołobrzeg.

Spośród wymienionych wyżej grup dorosłych z dziećmi aż 25 proc. wybiera się do Zakopanego, blisko 12 proc. do Karpacza, a nieco ponad 6 proc. do Szklarskiej Poręby.

Wśród województw największą popularnością cieszy się małopolskie, którego dotyczy nieco ponad połowa wyszukiwań, na drugim miejscu znalazło się dolnośląskie (1/4 wyszukiwań), a dalej śląskie (10 proc.), podkarpackie (4,5 proc.) i zachodniopomorskie (4 proc.).

Polacy wybierają domki i wille

Najwięcej, bo blisko 70 proc. osób spędzających rodzinne święta poza domem planuje rozpocząć pobyt 23 grudnia, ale niemal 1/4 poszukuje zakwaterowania dopiero od 24 grudnia. Dominują krótkie wyjazdy, na cztery dni, w dalszej kolejności popularne są wyjazdy trzy- i pięciodniowe. Tylko nieco ponad 5 proc. z omawianych grup turystów ma zamiar wydłużyć pobyt do Sylwestra.

Na wakacje czy długie weekendy Polacy najchętniej wybierają zakwaterowanie w kwaterach i pokojach, ale, jak wynika z danych, rodzinne Boże Narodzenie wolą świętować w domkach i willach – tego rodzaju zakwaterowania poszukuje blisko 40 proc. wyjeżdżających z dziećmi. Kwatery i pokoje wybiera nieco ponad ¼, całkiem popularne są również apartamenty (14 proc. z omawianej grupy), pensjonaty (11,5 proc.).

– Spędzanie świąt z rodziną poza domem spotyka się z coraz większym uznaniem. Zamiast zajmować się gotowaniem i sprzątaniem oraz robieniem niezbędnych zakupów w pośpiechu coraz więcej osób woli po prostu wyjechać w miejsce, gdzie można spodziewać się śniegu, a przygotowaniami do świąt zajmie się obsługa, właściciel obiektu lub skorzystamy z lokalnej pysznej gastronomii. Oprócz tego w coraz większej liczbie polskich miast odbywają się bardzo malownicze i klimatyczne jarmarki bożonarodzeniowe – np. w Zakopanem w tym roku pojawi się po raz pierwszy [...] Według wstępnych prognoz pogody na koniec grudnia w tym roku możemy mieć nadzieję na zimową i śnieżną aurę, co może stanowić dodatkową zachętę do wyjazdu – mówi Tomasz Zaniewski, CFO Nocowanie.pl.

Źródło: Materiały prasowe Nocowanie.pl

loader