Zamknij

Chorwacja zmienia walutę. Wprowadza euro zamiast kuny

01.06.2022 10:59
Chorwacja zmienia walutę. Wprowadza euro zamiast kuny
fot. SHUTTERSTOCK

Już niebawem turyści, którzy będą planować podróż do Chorwacji, zamiast w kuny będą musieli zaopatrzyć się w euro. W połowie maja tamtejszy parlament przegłosował zmianę waluty.

Chorwacja, leżąca na pograniczu Europy Środkowej i Południowej, to popularny kierunek wakacyjny. Rokrocznie w sezonie letnim przyjeżdżają tu prawdziwe tłumy turystów, również z Polski. Nie ma się zresztą co dziwić, bo Chorwacja to kraj pełen atrakcji. Dubrownik, Park Narodowy Krka, Split, Wyspa Mljet czy Rovinj to tylko część z nich.

Obecnie podróżni, którzy chcą odwiedzić to wyjątkowe miejsce, muszą zaopatrzyć się w kuny. Co prawda w niektórych miejscach można płacić też w euro, ale nie jest to oficjalna waluta Chorwacji. Już niebawem jednak się to zmieni i kraj ten zostanie kolejnym członkiem strefy euro.

Chorwacja zmienia walutę. Wprowadza euro zamiast kuny

W maju br. parlament chorwacki podjął decyzję o przystąpieniu do strefy euro. Za zmienieniem waluty opowiedziało się 117 deputowanych, zaś przeciw było tylko 13 osób. Jeden deputowany z kolei wstrzymał się od decyzji, a 20 w ogóle nie brało udziału w głosowaniu. 

Chorwacja oficjalnie zmieni walutę 1 stycznia 2023 roku. Tamtejszy premier jednak postanowił, że od 5 września br. mieszkańcy kraju i turyści we wszystkich miejscach będą mogli płacić zarówno w euro, jak i w kunach. Takie zasady będą obowiązywać aż do końca 2023 r. Będzie to tzw. okres przejściowy. Później jedyną walutą będzie euro.

Kurs wymiany został ustalony na poziomie 7,5345 kuny za 1 euro.

Ciekawy jest też wygląd chorwackiej waluty. Jak podaje portal polskatimes.pl, na monecie o nominalne 1 euro pojawi się wizerunek kuny. Ponadto znajdzie się tam również mapa kraju, kilka liter głagolicy (najstarsze znane pismo słowiańskie) oraz szachownica, czyli jeden z symboli państwowych Republiki Chorwackiej.

Zobacz także: Z wulkanu Etna wylewa się rzeka lawy. Do sieci trafiły niezwykłe nagrania [WIDEO] 

Kuna obowiązywała w Niepodległym Państwie Chorwackim w czasie II wojny światowej. W 1994 roku została ponownie wprowadzona jako narodowa waluta Chorwacji.

RadioZET.pl/reuters.com/polskatimes.pl