Zamknij

Czechy zimą. Najlepsze ośrodki narciarskie

25.10.2022 16:01

Czechy są idealnym kierunkiem dla wielbicieli białego szaleństwa. Dzięki świetnie przygotowanym trasom zjazdowym o różnym poziomie trudności, coraz nowocześniejszej infrastrukturze oraz wielu atrakcjom w stacjach narciarskich czeskie kurorty cieszą się coraz większą popularnością wśród Polaków. Miłośnicy sportów zimowych zdecydowanie mają tutaj w czym wybierać. A to wszystko całkiem blisko naszej granicy.

Czechy - narty w ośrodku Dolní Morava
fot. Mat. partnerskie/Tomáš Rucký

Góry czeskie idealnie nadają się do uprawiania sportów zimowych, a tutejsze ośrodki narciarskie są bardzo dobrze zorganizowane. W sumie jest tutaj ponad 190 stacji narciarskich liczących niemal 800 wyciągów. Oprócz świetnie przygotowanych stoków na odwiedzających czeka też mnóstwo atrakcji w ośrodkach w Karkonoszach, Górach Izerskich, Orlickich, Masywie Śnieżnika, Jesionikach, Rudawach, Beskidach i na Szumawie. Odkrywamy najciekawsze miejsce dla miłośników szusowania.

Karkonosze – w najwyższych czeskich górach

Karkonosze, najwyższe czeskie góry, oferują doskonałe warunki do szusowania. Na narciarzy czeka aż 20 nowoczesnych ośrodków i ponad 180 km tras zjazdowych. Wielbiciele białego szaleństwa znajdą na miejscu największy w Czechach kompleks narciarski, SkiResort Černá Hora–Pec, który oferuje ogółem 50 km tras zjazdowych na jeden skipass. Kompleks tworzy sześć stacji narciarskich – Černá hora–Jańskie Łaźnie, Pec pod Śnieżką, Černý Důl, Malá Úpa, Velká Úpa i Svoboda nad Úpou – między którymi można przemieszczać się na nartach, skibusem lub ratrakiem (dostępnych jest 5 nowych ratraków SnowSAT). Na miejscu można skorzystać też z trasy saneczkowej, snowtubingu i lodowiska.

Karkonosze
fot. Mat. partnerskie/Libor Sváček

Ale to tylko początek niezwykłych propozycji dla amatorów sportów zimowych. Do popularnych miejsc należy także Szpindlerowy Młyn, który został uznany za najlepszy czeski ośrodek narciarski („Czech Republic‘s Best Ski Resort 2021”). Wśród atrakcji warto wymienić trasę slalomową z pomiarem czasu Audi Race Track, snopark Horní Mísečky, oświetlony Funtrack i możliwość wieczornego szusowania na Hromovce (1 540 m n.p.m.).

Nie można pominąć ośrodka Harrachov. To jedna z najpopularniejszych wśród Polaków czeskich stacji narciarskich, ze znakomitymi warunkami śniegowymi (sezon trwa tu dłużej niż w innych ośrodkach). Na miejscu dostępne są trasy zjazdowe (łącznie ponad 7 km) o różnych poziomach trudności.

Warto wymienić też stację Paseky nad Jizerou, która jest świetnym kierunkiem dla rodzin. Udostępniono tu szerokie trasy zjazdowe, które sprawdzą się wśród najmłodszych narciarzy oraz snowboardzistów. Udogodnieniem są też 2 kolejki krzesełkowe, 2 wyciągi narciarskie i 2 taśmy narciarskie dla dzieci. Atrakcją dla bardziej doświadczonych będzie slalomowa trasa z pomiarem czasu.

Rokytnice nad Jizerou
fot. Mat. partnerskie/Tomáš Rucký

Oprócz tego wyróżnia się Rokytnice nad Jizerou, czyli piąty co do wielkości ośrodek narciarski w Czechach. To tu wytyczono najdłuższe trasy zjazdowe w Karkonoszach (w niektórych miejscach o szerokości nawet 100 metrów), idealne dla rodzin z dziećmi, początkujących i doświadczonych narciarzy. Górna stacja na Łysej Górze znajduje się na wysokości 1315 m n.p.m. Wśród udogodnień trzeba wymienić 2 czteroosobowe kolejki linowe, nowy system odpraw i nowoczesny system naśnieżania.

Góry Izerskie – sporty zimowe i panoramiczne widoki

W Górach Izerskich znajdziemy wspaniałe warunki dla miłośników szusowania. Najpopularniejszymi ośrodkami narciarskimi są Ještěd, Tanvaldský Špičák, Bedřichov i Severák. Ten region czeskich gór słynie też z wyjątkowych tras biegowych. Główny szlak – Magistrala Izerska – liczy niemal 180 kilometrów szlaków dla miłośników biegówek. Co roku w Górach Izerskich odbywają się popularne zawody w narciarstwie biegowym – Izerska Pięćdziesiątka.

A jakie atrakcje czekają w poszczególnych ośrodkach? Ještěd oferuje 9 km tras narciarskich. Już drugi sezon będzie działał stok Nová Skalka (długość 1,5 km, szerokość 45 m). Dostępne jest też wieczorne szusowanie, a dla dzieci arena Maxiland. Szczyt Ještěd (1012 m npm) wyróżnia się ogromną wieżą telewizyjną i panoramicznymi widokami. Na szczyt prowadzi kolejka linowa, ale dostępna jest tylko dla spacerowiczów.

Z kolei Skiarena Jizerky to 3 stacje narciarskie (Bedřichov, Severák i Tanvaldský Špičák) połączone wspólnym karnetem i skibusem. To dobry wybór dla rodzin z dziećmi.

Góry Orlickie – narty i wyścigi psich zaprzęgów

W Górach Orlickich znajdziemy idealne miejsca dla miłośników szusowania. Do dyspozycji narciarzy są trasy zjazdowe o wszystkich poziomach trudności, doskonale wyposażone snowparki i nowoczesne kolejki linowe. W tym górskim regionie Czech odbywa się co roku wyścig psich zaprzęgów Šediváčkův long uznawany za jeden z najtrudniejszych w Europie.

Říčky w Czechach
fot. Mat. partnerskie/Picasa

Do najpopularniejszych ośrodków narciarskich w Górach Orlickich należą Říčky, Deštné i Skiresort Buková hora. Pierwszy z nich, Říčky, może pochwalić się 3 trasami zjazdowymi o różnych poziomach trudności, 6-osobową kolejką linową z osłoną i wydajnym systemem naśnieżania stoków. Stacja narciarska Deštné sprawdzi się na zimowy urlop z rodziną – na miejscu dostępne są trasy zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych narciarzy. Nie można zapomnieć też o ośrodku Buková hora, gdzie znajdują się dwie najdłuższe trasy zjazdowe w Górach Orlickich. Narciarze mogą skorzystać z kolejki krzesełkowej z osłoną i podgrzewanymi siedzeniami. Są też trasy z pomiarem prędkości, snowparki i możliwość wieczornej jazdy po stokach.

Masyw Śnieżnika – jedna z najdłuższych na świecie kolejek górskich

Najpopularniejszym ośrodkiem górskim w Masywie Śnieżnika jest Dolní Morava. Miejscowość leży pod szczytem Śnieżnika Kłodzkiego, tuż przy granicy z Polską. Oprócz świetnej infrastruktury narciarskiej oferuje też wyjątkowe atrakcje. Wśród najważniejszych trzeba wymienić trasę widokową umieszczoną na szczycie góry i jedną z najdłuższych na świecie kolejek górskich. Nie można zapomnieć też o otwartym wiosną 2022 roku najdłuższym na świecie moście wiszącym, który połączył grzbiety dwóch szczytów górskich. Konstrukcja ta ma aż 721 metrów długości i wznosi się na wysokości 95 metrów nad doliną.

Jeśli chodzi o udogodnienia dla wielbicieli sportów zimowych, ośrodek Dolní Moravy oferuje 8 tras zjazdowych wszystkich kategorii o całkowitej długości ponad 10 km, ze 100-procentową gwarancją śniegu. Do tego 2 czteroosobowe kolejki linowe i 4 wyciągi. Dostępna jest też opcja wieczornego szusowania, trasa saneczkowa, rakiety śnieżne i trasy biegowe połączone z Magistralą Jesionicką. Z myślą o najmłodszych przygotowano park dziecięcy Amálka z wyciągiem i narciarskim plac zabaw dla dzieci.

Jesioniki – najwyżej położony ośrodek narciarski w Czechach

Jesioniki to przepiękne, zalesione pasmo górskie, przez które wiedzie wiele szlaków turystycznych. Właśnie tutaj znajdziemy najwyżej położony ośrodek narciarski w Czechach, Praděd–Ovčárnę (1438 m n.p.m.), nazywany morawskim lodowcem. Panują tu idealne warunki do uprawiania narciarstwa zjazdowego i biegowego. Zimą pokrywa śnieżna wynosi zwykle od 250 do 300 cm.

Jesioniki, Pradziad
fot. Mat. partnerskie/Daniel Prudek/Shutterstock

Jesioniki słyną też z najdłuższej w Czechach trasy zjazdowej, która znajduje się w ośrodku Ramzová i mierzy 3381 m. Do popularnych stacji narciarskich należą także Kouty nad Desnou – całkowita długość tras zjazdowych wynosi tutaj 11,5 km. Tutaj też znajduje się najdłuższa niebieska trasa zjazdowa na Morawach o długości 3050 metrów. Narciarze mogą też skorzystać z nowoczesnej 6-osobowej kolejki linowej.

Jest też ośrodek Karlov pod Pradědem, a tam 12 km tras zjazdowych na jeden skipass. Do tego 4 kolejki linowe, wieczorne szusowanie i snowpark. Warto wspomnieć dodatkowo o stacji narciarskiej Kopřivná. W ramach infrastruktury udostępniono 6-osobową ogrzewaną kolejkę linową z osłoną, 2 szerokie trasy zjazdowe z wieczornym szusowaniem oraz atrakcje dla dzieci – snowtubing, park dziecięcy i ruchomą taśmę.

Beskidy – jeden skipass, 5 ośrodków narciarskich

Najpopularniejszym ośrodkiem narciarskim w Beskidach jest Bílá, leżąca w dolinie rzeki Bílá Ostravice nieopodal Frýdlantu nad Ostravicí. Miejsce to oferuje ponad 5 km tras zjazdowych idealnych dla początkujących i średnio zaawansowanych narciarzy. Nowoczesny system naśnieżania gwarantuje bardzo dobre warunki na stoku. Na miłośników biegówek czekają dwie trasy okrężne o długości 20 i 33 km.

Bílá, ośrodek w Czechach
fot. Mat. partnerskie/Tomáš Rucký

Nowością w czeskich Beskidach jest Skiregion Valašsko obejmujący pięć ośrodków narciarskich – Kohútka, Razula, Kyčerka, Karolinka i Jezerné – na terenie których można szusować na jeden skipass. Kompleks tych ośrodków to łącznie 13 km tras narciarskich i 20 wyciągów.

Rudawy – dla miłośników nart biegowych

Pasmo górskie Rudawy, leżące na granicy Czech i Niemiec, oferuje wielbicielom narciarstwa świetnie przygotowane trasy zjazdowe oraz biegowe o różnych poziomach trudności i łączące się z trasami saksońskimi.

Głównymi ośrodkami sportów zimowych są tutaj Klínovec – najwyższy szczyt Rudaw (1244 m n.p.m.), Boží Dar – najwyżej położone miasto w Europie Środkowej (1020 m n.p.m.) oraz Plešivec (1028 m n.p.m.). Na grzbiet Rudaw wiedzie biegowa Magistrala Rudawska o długości 242 kilometrów.

Klínovec, Czechy
fot. Mat. partnerskie/Tomáš Rucký

Dużą popularnością cieszy się czesko-niemiecki kompleks narciarski InterSkiregion Fichtelberg – Klínovec. Na miejscu przygotowano ponad 44 km tras zjazdowych. Udostępniono też 7 kolejek linowych. Ci, którzy lubią wieczorne szusowanie, też będą mieli taką możliwość. Zaletą tego kompleksu narciarskiego jest bez wątpienia fakt, że dwa największe ośrodki Rudaw są dostępne na jeden skipass. Do wyciągów podwozi bezpłatny skibus.

Szumawa – narty w zdrowym klimacie

Dziewicza przyroda, piękne krajobrazy i zdrowy klimat sprawiają, że warunki zimowego wypoczynku na Szumawie są doskonałe. Wielbiciele nart biegowych powinni wybrać okolice Kvildy. Wytyczono tu ponad 50 kilometrów tras biegowych, które prowadzą do ciekawych miejsc, na przykład do Źródła Wełtawy.

Najpopularniejszym ośrodkiem narciarskim na Szumawie jest Lipno. Na narciarzy czeka tu ponad 13 km tras zjazdowych. Najbardziej stromą trasę znajdziemy w stacji narciarskiej Špičák koło Železnej Rudy – w najbardziej stromym odcinku ma nachylenie 45° i przewyższenie 330 metrów. Całkowita długość trasy wynosi 1405 metrów.

Špičák - Železná Ruda
fot. Mat. partnerskie/Tomáš Rucký

Lipno uznawane jest za jeden z najlepszych ośrodków narciarskich w Czechach, również dla rodzin z dziećmi. Na miejscu dostępne są szkółki narciarskie dla dzieci (Fox park) oraz Skischool Lipno z trasą zjazdową o długości 1250 metrów.

Materiał powstał przy współpracy z Czeską Centralą Ruchu Turystycznego – CzechTourism. Więcej informacji: #VisitCzechRepublic

VisitCzechRepublic_logo_RGB_BLUE_RED
fot.