Zamknij

Czechy. Szlakiem najciekawszych zamków i pałaców

16.09.2022 10:38

Czechy mogą pochwalić się niezwykłym bogactwem zamków i pałaców. Na powierzchni cztery razy mniejszej od Polski znajduje się ponad 200 tych zabytkowych obiektów. Właśnie dlatego ten europejski kraj jest idealnym kierunkiem dla wielbicieli zwiedzania, legend i tajemniczych historii.

Lednice-Valtice park
fot. Materiały partnerskie/JIří Jiroušek

Czechy należy do czołówki europejskiej pod względem liczby zamków i pałaców. Nic dziwnego, że kraj ten każdego roku przyciąga turystów pragnących podziwiać te architektoniczne perełki.

Są jednak atrakcje, które cieszą się szczególną popularnością. Tytuł najczęściej odwiedzanego miejsca w Czechach tradycyjnie należy do Zamku Praskiego, siedziby czeskich władców. Na kolejnych miejscach znalazły się zamki Czeski Krumlow i Lednice. Ale kolejne punkty na liście popularnych zabytków są równie niezwykłe i interesujące jak pierwsza trójka. Wybieramy się w podróż szlakiem najpiękniejszych pałaców i zabytków.

Zamek Praski – najpiękniejszy kompleks zamkowy w Czechach

Zamek Praski, nazywany też zamkiem na Hradczanach, jest tradycyjną siedzibą władców czeskich, a od 1918 roku także prezydentów. Miejsce to nie bez powodu jest najchętniej odwiedzanym zabytkiem w Czechach. Według Księgi rekordów Guinnessa to największy pod względem zajmowanej powierzchni zamek na świecie. Po jego dziedzińcach, pałacach, muzeach i ogrodach można wędrować cały dzień, zgłębiając tajniki barwnej tysiącletniej historii.

Praga, Hradczany
fot. Materiały partnerskie/Martin Rak

Wśród najciekawszych obiektów, wchodzących w skład praskiego kompleksu, wchodzą m.in. Bazylika św. Jerzego, Kaplica Świętego Krzyża, Pałac Lobkovicki czy imponująca katedra św. Wita górująca nad zamkiem. Warto przespacerować się też Złotą Uliczką, która zachwyca malowniczymi domkami przylegającymi do zamkowych murów. Zamek Praski wraz z zabytkowym centrum miasta figuruje na liście UNESCO.

Zamek i pałac Czeski Krumlow – architektoniczna perełka

To kolejny niezwykły punkt na turystycznej mapie zabytków. Zamek i pałac Czeski Krumlow, drugi co do wielkości kompleks zamkowy w Czechach, znajduje się rozległym występie skalnym opływanym przez Wełtawę. Wybudowany w stylu gotyckim gród obejmuje 40 budynków i obiektów pałacowych z pięcioma dziedzińcami. Zwiedzanie tutejszych komnat przypomina podróż w czasie i przestrzeni – można tu prześledzić rozwój architektury od XIV do XIX wieku.

Czeski Krumlow
fot. Materiały partnerskie/Aleš Motejl

Jedną z ciekawostek tego obiektu jest najstarszy na świecie teatr barokowy. Do dziś można tam zobaczyć nie tylko zachowaną scenę, widownię, kanał orkiestrowy i sprzęt sceniczny, ale także kostiumy i rekwizyty teatralne. W kompleksie znajduje się też Muzeum Zamkowe. Ekspozycje prezentują historię zabytkowego obiektu i arystokratycznych rodzin Rosenbergów, Eggenbergów i Schwarzenbergów, którzy od wieków panowali na tutejszych włościach. Cały zespół pałacowy został uznany za narodowy zabytek Czech w 1989 roku, a w 1992 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Pałac Lednice – „ogród Europy”

Wśród najchętniej odwiedzanych zabytków w Czechach trzeba wymienić zespół pałacowo-parkowy Lednice-Valtice. Podczas stuleci powstawał tutaj wyjątkowy kompleks parkowy pełen szlachetnych drzew, romantycznych budowli, stawów i przepięknych zakątków.

Lednice palac
fot. Materiały partnerskie/Vydavatelstvi MCU

Zamek Lednice uzyskał swoją nowogotycką formę dzięki przebudowie w połowie XIX wieku. W tym czasie pełnił funkcję miejsca letnich spotkań szlachty europejskiej. Drugi z zamków – Valtice – był siedzibą austriackich i morawskich możnowładców z Liechtensteinu. Obiekt ten znany jest nie tylko ze swojego piękna, ale i z tradycji winiarskiej. Cały zespół pałacowo-parkowy został wpisany na listę UNESCO i do dziś nazywany jest „ogrodem Europy”.

Pałac Hluboká – w stylu angielskiej rezydencji królewskiej

To bez wątpienia jeden z najpiękniejszych czeskich pałaców. Budowla swoim kształtem nawiązuje do angielskiej królewskiej rezydencji w Windsorze. Ze względu na swój urok Pałac Hluboká jest popularnym celem nie tylko wśród turystów, a także filmowców, którzy chętnie wykorzystują bajkowy obiekt do nagrywania produkcji dla dzieci.

Pałac, obejmujący 140 pokoi i 11 wież, został otoczony niemal 200-hektarowym parkiem krajobrazowym. Obecnie w pełni odrestaurowany obiekt udostępniony jest dla zwiedzających. Turyści mogą zajrzeć zarówno do prywatnych pokoi, jak i sal wystawowych skrywających imponujące kolekcje obrazów, broni, porcelany oraz szkła. Można również wejść na wieżę widokową czy zwiedzić oranżerię.

Pałac arcybiskupi w Kromierzyżu – „gwiazda filmowa”

To niezwykły punkt na mapie atrakcji Czech. Dawna letnia siedziba ołomunieckich arcybiskupów i unikatowe ogrody tego pałacu należą do najcenniejszych przykładów europejskiej architektury ogrodowej. Nie bez powodu miejsce to zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na fundamentach dawnego zamku postawiono imponującą 34-metrową wieżę. Po pokonaniu 206 schodów i dotarciu na szczyt wieży można podziwiać widoki na całe miasto Kromierzyż.

Kroměříž, ogród pałacowy
fot. Materiały partnerskie/Shutterstock/Forance

Pałac jest też popularnym miejscem wśród filmowców. Kręcono tu zdjęcia między innymi do słynnego filmu „Amadeusz” w reżyserii Miloša Formana, zdobywcy ośmiu Oscarów.

Zamek Karlštejn – perła architektury gotyckiej

Karlštejn należy bez wątpienia do najsłynniejszych i najbardziej imponujących zamków czeskich. Budowla ta została wzniesiona w XIV wieku przez czeskiego króla i cesarza rzymskiego Karola IV jako miejsce przechowywania królewskich skarbów, świętych relikwii i insygniów koronacyjnych.

Karlstejn
fot. Materiały partnerskie/Libor Sváček

Cały kompleks budowli obejmuje m.in. Podzamcze z oryginalną 80-metrową studnią. Wyżej rozpościera się dwupiętrowy Pałac Cesarski z sypialniami króla, jego dworu i szlachty. Kolejny poziom stanowi mniejsza Wieża Mariańska z kaplicą św. Krzyża, która służyła jako magazyn klejnotów koronnych i relikwii świętych. Nad całością dominuje Wielka Wieża, w której miał się znajdować czeski skarb królewski. Jak mówi jedna z legend, zamek Karlštejn przeznaczony był wyłącznie dla potrzeb świeckich i duchowych króla Karola IV, dlatego nie wolno tam było wchodzić kobietom.

Park i pałac Průhonice – neorenesansowy zabytek

Pałac Průhonice, znajdujący się niedaleko Pragi, jest tylko częściowo otwarty dla zwiedzających. Turyści mogą zobaczyć ekspozycję dotyczącą historii pałacu i parku oraz izbę pamięci założyciela parku hrabiego Arnošta Emanuela Silva-Tarouca. Pozostałe pomieszczenia są użytkowane przez Akademię Nauk Republiki Czeskiej.

Pruhonice palac
fot. Materiały partnerskie/Dagmar Veselkova

Warto zwrócić również uwagę na park w Průhonicach. To jeden z największych parków krajobrazowych w Europie (ma powierzchnię 240 hektarów), który położony jest na urozmaiconym terenie doliny meandrującej rzeki. Zwiedzający mogą spacerować po tym niezwykłym terenie, korzystając z 40 km przygotowanych ścieżek. Park należy do światowego dziedzictwa kultury UNESCO wraz z zabytkowym centrum niedalekiej Pragi.

Pałac Loučeň – pośród parkowych labiryntów

Podczas zwiedzania Czech warto wziąć też pod uwagę pałac Loučeň, czyli romantyczny barokowy zabytek z oryginalnymi wnętrzami. Obiekt otoczony jest rozległym parkiem angielskim, w którym znajduje się unikat na skalę europejską – kompleks 12 ogrodowych labiryntów, tzw. labiryntarium. To miejsce umożliwia świetną zabawę, a także relaks i medytację. W XIX wieku częstymi gośćmi pałacu byli liczni artyści.

Loučeň
fot. Materiały partnerskie/Shutterstock/Petr Svoboda

W samym zamku można zobaczyć ekspozycję poświęconą czeskiej gałęzi rodu Thurn-Taxisów na przełomie XIX i XX wieku. Dla turystów dostępna jest także opcja zwiedzania wieczornego i nocnego.

Materiał powstał przy współpracy z Czeską Centralą Ruchu Turystycznego – CzechTourism. Więcej informacji: #VisitCzechRepublic

VisitCzechRepublic_logo_RGB_BLUE_RED
fot.