Zamknij

Czechy dla aktywnych. Niezwykła piesza trasa dookoła kraju

16.09.2022 10:04

Czechy są idealnym kierunkiem dla tych, którzy lubią aktywnie spędzać urlop. Niezwykłą atrakcją dla wielbicieli turystyki pieszej będzie nowa trasa dookoła Czech. Szlak mierzy aż 2 tys. kilometrów i wiedzie wzdłuż czeskiej granicy. Po drodze nie zabraknie przepięknych widoków z górskimi krajobrazami, skalnymi miastami i rozległymi winnicami. To raj dla aktywnych i szukających bliskiego kontaktu z przyrodą. W czasie wycieczki do Czech warto wziąć też pod uwagę inne trasy piesze oraz szlaki rowerowe.

Góry Złote
fot. Materiały partnerskie/Shutterstock/Bara Vavrova

Czechy ogółem oferują 43 tys. kilometrów szlaków pieszych i narciarskich biegowych oraz ponad 38 tys. kilometrów tras rowerowych. Warto szczególnie zwrócić uwagę na nową trasę dookoła Czech, która została wyznaczona przez Klub Czeskich Turystów. Szlak składa się z dwóch części – północnej i południowej. Mierzą po około 1000 kilometrów i są podzielone na mniejsze odcinki (od 36 do około 160 km), dzięki czemu można łatwo zaplanować sobie zarówno weekendową, jak i dłuższą wycieczkę pieszą. W okresie zimowym, jeśli warunki śniegowe na to pozwolą, nowy szlak będzie można pokonać również na biegówkach. Czechy są idealnym kierunkiem na każdą porę roku!

Piesza trasa dookoła Czech – część północna

Krásná – na zachodnim krańcu Czech

Pierwszy odcinek północnej trasy rozpoczyna się w Krásnej, najbardziej wysuniętej na zachód miejscowości Czech. Dalej, w Bublavie, trasa łączy się z głównym szlakiem wiodącym grzbietami Rudaw i kończy się w jednym z głównych ośrodków górskich Bożym Darze. Odcinek mierzy łącznie 110 kilometrów, a między 26 a 31 kilometrem wiedzie przez terytorium Niemiec.

Rudawy

Kolejny fragment szlaku ma ponad 150 kilometrów i biegnie przez główny grzbiet Rudaw. Po drodze na wszystkich odwiedzających czekają piękne widoki na szczyty górskie. Ostatni odcinek prowadzi przez obszar chronionego krajobrazu Łabskie Piaskowce – uwagę zwracają głębokie wąwozy, których skalne ściany są na szczytach zaokrąglone na skutek erozji. Trasa kończy się pod Dieczyńskim Śnieżnikiem, niedaleko przeprawy promowej przez Łabę.

Děčinský Sněžník
fot. Shutterstock/Franta Krivan

Czeska Szwajcaria i Góry Łużyckie

To jeden z najpiękniejszych odcinków całej trasy dookoła Czech. Mierzy 93,5 km z czego około 5 kilometrów biegnie przez Niemcy. Początkowo szlak prowadzi przez niezwykły i chętnie odwiedzany przez turystów rejon Czeskiej Szwajcarii. Ta przyrodnicza perełka kraju, zachwycająca swoimi krajobrazami, posłużyła nawet producentom z Hollywood za plan filmowy podczas ekranizacji powieści C.S. Lewisa „Opowieści z Narnii”. Dalej trasa wiedzie przez mniej oblegane przez turystów miejsca w Górach Łużyckich – tu przyciągają malownicze wioski i dziewicza przyroda.

Góry Izerskie i Karkonosze

Ten odcinek jest wymagający, ale też niezwykły widokowo. Na pokonanie trasy przez Góry Izerskie i Karkonosze trzeba przeznaczyć trzy lub cztery dni. Droga przez Góry Izerskie wiedzie do malowniczej osady górskiej Izerka, następnie kieruje do głównego szlaku przez grzbiety Karkonoszy. Ciekawym odcinkiem w tej części jest Trasa Przyjaźni Czesko-Polskiej, która prowadzi na Śnieżkę, czyli najwyższy szczyt Karkonoszy oraz Sudetów mierzący 1602 m n.p.m. Widoki z tego miejsca zapierają dech w piersiach. Cały odcinek mierzy 107 kilometrów.

Skalne Miasto – Ziemia Broumovska

Kolejna część trasy obejmuje baśniowe Skalne Miasto (Adrszpasko-Teplickie Skały), czyli fantazyjny, kamienne korytarze wyrzeźbione siłami natury. Następnie biegnie przez Ziemię Broumovską, w tym niezwykły skalny labirynt. Na całą wędrówkę trzeba przeznaczyć trzy lub cztery dni. Do pokonania jest 98 kilometrów, z czego większość wiedzie wśród formacji skalnych. Ten odcinek jest krajobrazową ucztą dla oczu.

Broumovsko
fot. Materiały partnerskie/Libor Sváček, Vudavatelství MCU

Góry Orlickie i liczne bunkry

W czasie pieszej wędrówki znajdzie się też coś dla miłośników historii wojskowości. Wzdłuż całej trasy można trafić na dziesiątki bunkrów, ekspozycje i wystawy poświęcone II wojnie światowej. Trasa mierzy 89 kilometrów, wiedzie przez łąki i wioski w podgórzu Gór Orlickich. Górskie krajobrazy można podziwiać także z wież widokowych.

Jesioniki i Góry Złote

Najdłuższy odcinek północnej trasy dookoła Czech, mierzący 170 kilometrów, prowadzi przez Śnieżnik Kłodzki, Wysoki i Niski Jesionik. Wycieczkę warto podzielić na dwa odcinki z przystankiem w Jesioniku. Do najciekawszych miejsc na trasie należy między innymi szczyt Śnieżnika Kłodzkiego, Jesionik i Pradziad. Dalej można odbić w kierunku pięknych, dziewiczych Gór Złotych (czes. Rychlebské hory). Nie są to góry wysokie, bo najwyższy szczyt Smrek ma wysokość 1123 m n.p.m. Jednocześnie trasy są łagodne i odpowiednie zarówno na spacery, jak i na wyprawy rowerowe.

Jesioniki, Petrovy kameny
fot. Materiały partnerskie/Shutterstock/Pyty

Podbeskidzie i Beskidy

Kolejny etap trasy to dwudniowy odcinek (58 kilometrów) łączący Niski Jesionik i Beskidy. Uważany jest za najłatwiejszy fragment całego szlaku, mimo że prowadzi częściowo przez Wyżynę Vitkovską. Po drodze warto zatrzymać się m.in. w Nowym Jiczynie z pięknym rynkiem i muzeum kapeluszy.

Ostatni etap trasy północnej należy do najtrudniejszych. Mierzy 105 kilometrów i wiedzie na Radhošť, Smrk i Łysą Górę. Nagrodą za trudy tej wędrówki są przepiękne widoki na zalesione górskie szczyty. Wędrówka kończy się w najbardziej na wschód wysuniętym miejscu Czech.

Piesza trasa dookoła Czech – część południowa

Beskidy – Jaworniki

Południowa część pieszej trasy dookoła Czech jest równie piękna, jak ta północna. Pierwszy odcinek to szlak o długości 115 kilometrów – wiedzie od najbardziej na wschód wysuniętego miejsca Czech, następnie przez Beskidy, aż do pięknych Jaworników. Na wszystkich piechurów czeka tu cisza, spokój i dziewicza przyroda.

Jaworniki, Velký Javorník
fot. Shutterstock/Michael Nosek

Białe Karpaty

Ten odcinek trasy biegnie w pobliżu granicy ze Słowacją. Białe Karpaty to magiczna kraina leżąca w regionie zwanym Morawską Słowacją. Dzięki rozległym łąkom region ten należy do najcenniejszych siedlisk łąkowych w Europie i został sklasyfikowany jako rezerwat biosfery UNESCO. Przed miejscowością Vyškovec trasa ta łączy się ze Szlakiem Bohaterów Słowackiego Powstania Narodowego – najdłuższym znakowanym szlakiem turystycznym na Słowacji.

Podyje i kraina winnic

Ciekawym fragmentem trasy jest ten prowadzący przez Morawy Południowe, czyli krainę winnic, piwniczek winnych oraz urokliwych miasteczek. Szlak zaczyna się w mieście Mikulov i biegnie przez Park Narodowy Podyje, Znojmo, aż do Vranova nad Dyją. Warto szczególnie zwrócić uwagę na wspomniany park Podyje, który nazywany jest „czeską Amazonią”. Jedną z atrakcji, oprócz przepięknej zielonej scenerii, jest Pałac Vranovski uważany za perłę baroku europejskiego.

Podyji, Vranov nad Dyją, Znojmo
fot. Materiały partnerskie/Jiří Jiroušek

Czeska Kanada

To miejsce jest kolejną przyrodniczą perełką na trasie. Czeska Kanada leży na historycznej granicy Czech i Moraw, wzdłuż granicy z Austrią. Po drodze czekają rozległe lasy, stawy rybne, granitowe skały, a także zabytkowe miasta, zamki i pałace. Warto zwiedzić m.in. Pałac Červená Lhota, położony na skalistej wysepce pośrodku stawu. To podobno jedno z najbardziej romantycznych miejsc w okolicy.

Góry Novohradskie

To nie koniec niezwykłych widokowo odcinków. W regionie Gór Novohradskich wędrowcy mają do pokonania 134 kilometry niewymagających tras pośród gęstych lasów, z widokami na stawy rybne, wzdłuż potoków i rzeczek. Po drodze usługi oferują liczne karczmy, restauracje i kempingi.

Szumawa – przez „zielony dach Europy”

Szumawa jest prawdziwym rajem dla miłośników turystyki pieszej i rowerowej. Ze względu na swoje położenie i przyrodę bywa nazywana „zielonym dachem Europy”. Znajdziemy tu jeziora polodowcowe, rozległe torfowiska i pozostałości dawnych puszcz. Odcinek trasy mierzący 81 km wiedzie między innymi wzdłuż Lipna, największej zapory wodnej w Czechach.

Dalsza część szlaku to region środkowej Szumawy biegnący przez piękne szczyty górskie, gęste lasy, zanikłe wioski i popularne ośrodki turystyczne. Na ostatnim odcinku tej trasy (116 km) na wędrowców czekają piękne jeziora i szczyt Ostrý (1293 m n.p.m.), z którego rozciąga się malownicza panorama.

Czeski Las

Na dobrej zakończenie południowej trasy dookoła kraju czeka park krajobrazowy Czeski Las. Jego krajobraz przypomina Szumawę, ale tutejsze góry są o około 300-500 metrów niższe w porównaniu do szumawskich. Najwyższym szczytem jest Čerchov (1042 m n.p.m.). Stoi tam kamienna wieża widokowa z 1905 roku.

Czechy na dwóch kółkach

W Czechach szlaki turystyczne wyznaczane są przez Klub Turystów Czeskich od ponad 130 lat. Nie są to jednak tylko te piesze, ale też rowerowe. W przypadku tych drugich do wyboru są trasy o różnym poziomie trudności – zwykle prowadzą mniej uczęszczanymi drogami asfaltowymi czy utwardzonymi polnymi oraz leśnymi ścieżkami. Ale przez kraj przebiegają także cztery międzynarodowe trasy rowerowe EuroVelo 4, 7, 9 i 13.

Warto wziąć pod uwagę między innymi Łabską Trasę Rowerową. W samych Czechach trasa ta mierzy prawie 400 kilometrów – prowadzi od Karkonoszy, przez północne Czechy, aż do Czeskiej Szwajcarii. Po drodze czekają piękne miasta, w tym m.in. Dvůr Králové, Jaroměř, Hradec Králové, Mělník, Litoměřice czy Děčín. Ostatnim odcinkiem na szlaku jest wspomniana wcześniej kraina Czeskiej Szwajcarii. Warto zrobić sobie tutaj dłuższy przystanek.

W Czechach jest dobrze rozwinięta infrastruktura dla rowerzystów. Udogodnieniem są autobusy przystosowane do przewozu rowerów, tzw. cyklobusy, kursujące w sezonie letnim niemal we wszystkich regionach Czech. Coraz bardziej popularne, szczególnie w terenach górskich, stają się też rowery elektryczne. Wypożyczalnie znajdują się w niemal każdej miejscowości turystycznej.

Materiał powstał przy współpracy z Czeską Centralą Ruchu Turystycznego – CzechTourism. Więcej informacji: #VisitCzechRepublic

VisitCzechRepublic_logo_RGB_BLUE_RED
fot.