Zamknij

Czechy. Wyprawa szlakiem morawskich winnic

16.09.2022 08:00

Czechy są idealnym kierunkiem dla wielbicieli enoturystyki, czyli wypraw winnymi szlakami. Na terenie sąsiadującego z Polską kraju znajdziemy ponad 17 tys. hektarów winnic. To właśnie z tych pięknych, rozległych i urodzajnych miejsc pochodzą takie trunki jak Rulandské šedé czy Tramín červený. Prawdziwą „krainą winem płynącą” są Morawy. Na miejscu wytyczono wiele szlaków pieszych i rowerowych, które pozwalają odkryć niesamowite winne bogactwo Czech.

Winnice w Czechach
fot. Materiały partnerskie/Oldrich Hrb

Turystyka winiarska w Czechach cieszy się dużą popularnością. W kraju organizowane są wycieczki po regionie Moraw, a nawet szkolenia przygotowane specjalnie pod enoturystów. We wrześniu w niemal każdym mieście, wioskach, skansenach czy na dziedzińcach zamków i pałaców, leżących zarówno w morawskich rejonach winiarskich, jak i pozostałych regionach Czech, odbywają się tradycyjne winobrania. Na gości czekają degustacje wina, burczaków i regionalnych przysmaków. Do tego barwne pochody winiarzy w strojach ludowych czy jarmarki rzemiosł. W listopadzie, na świętego Marcina, popularne są festiwale świętomarcińskie związane z degustacją młodego wina i przysmaków z gęsiny. Tutaj każdy może znaleźć coś dla siebie. Odkrywamy magiczny świat czeskiego wina.

Ścieżka Valtice. Perełki UNESCO na Morawach

Wycieczka winnym szlakiem w Czechach to idealny pomysł na połączenie pasji winiarskiej z wędrówkami i odkrywaniem naturalnego bogactwa okolicy. Jednym z najpiękniejszych szlaków winiarskich na Morawach jest ścieżka edukacyjna w okolicy Valtic.

Valtice
fot. Materiały partnerskie/Libor Sváček

Pięciokilometrowa trasa zaczyna się tuż obok barokowego pałacu Valtice i prowadzi do rozległych winnic oraz do punktu widokowego na wzgórzu Reistna. Z tego miejsca roztacza się przepiękny widok na zespół pałacowo-parkowy Lednice–Valtice – cały ten teren, pełen romantycznych budowli, stawów i przepięknych zakątków, został wpisany na listę UNESCO. Trasa wiedzie następnie do centrum miasteczka Valtice, które słynie z licznych winiarni, w których można się zatrzymać i spędzić wieczór.

Rowerem po winiarskim szlaku Podluží

To raj nie tylko dla pasjonatów enoturystyki, ale też wielbicieli zwiedzania na dwóch kółkach. Trasy rowerowe w gminie Podluží wiodą przez najdalej na południe położone obszary winiarskie Moraw. Ogółem mierzą aż 113 kilometrów!

Morawy Południowe
fot. Materiały partnerskie/Richard Semik/Shutterstock

Sieć tych szlaków prowadzi początkowo przez płaski teren, następnie przez pofałdowaną Wyżynę Kijovską w okolicach Starego Poddvorova, aż do północnych obszarów winiarskich Slovácka, gdzie winnice przeplatają się z rozległymi obszarami leśnymi. Na trasie rowerzyści mijają miasta Břeclav, Hodonín, Mikulčice i Moravską Novą Ves. Ciepły klimat, bliskość rzek i bezkresne równiny przyciągały osadników od niepamiętnych czasów, o czym świadczą znaleziska archeologiczne w osadach na Valech koło Mikulčic i Pohansko koło Břeclavi. Winiarski szlak Podluží sprawdzi się idealne dla wielbicieli aktywnego spędzania czasu, zabytków i oczywiście najlepszych czeskich trunków.

Znojemskie trasy. Szlakiem 55 gmin winiarskich

Pod względem powierzchni region znojemski jest największym obszarem winiarskim na Morawach. Szlaki turystyczne w okolicach Znojma łączą aż 55 gmin winiarskich! Na tym rozległym, niesamowitym krajobrazowo terenie każdy, bez względu na kondycję i upodobania, znajdzie dla siebie odpowiednie trasy. Miłośnicy równinnych szlaków wiodących przez pola docenią północną część szlaku oraz okolice rzeki Dyi na południu. Wielbicielom bardziej wymagających terenów spodobają się szlaki wiodące przez Park Narodowy Podyjí i lasy na północ od Znojma. Trasy biegną przez słynne miejscowości winiarskie, w tym między innymi Nový Šaldorf-Sedlešovice, Hnanice, Šatov, Chvalovice czy Vrbovec. W czasie wyprawy w tych rejonach koniecznie trzeba zwiedzić Šobes. To jedna z najstarszych winnic w Europie, uznawana jednocześnie za jedną z najlepszych w Europie. Meandrująca rzeka Dyja, dobra gleba oraz nasłonecznienie winnicy tworzą świetny mikroklimat, który pozwala na uprawę doskonałego wina.

Znojmo, Czechy
fot. Materiały partnerskie/Libor Sváček

Wycieczkę rowerową można tu rozpocząć na przykład w Lukovie, Podmolí czy też w Havraníkach. Niezwykłym punktem na trasie jest Malowana Piwniczka Winna w Šatovie. Czym wyróżnia się to miejsce? Piaskowe ściany piwnicznych korytarzy zdobią trójwymiarowe malowidła wykonane przez artystę ludowego (można tam zobaczyć między innymi krasnale, postacie z baśni, motywy religijne czy alpejskie krajobrazy). Malowana Piwniczka jest udostępniona do zwiedzania, a także do degustacji lokalnych win.

Strážnicka trasa. Ludowa architektura i białe wina

To dłuższa trasa, ale bez wątpienia godna polecenia. Cały szlak mierzy ponad sto kilometrów i biegnie od Uherskiego Ostrohu i Rohatca, aż do stoków Białych Karpat. Na turystów czekają przede wszystkim piękna architektura ludowa i pyszne białe wina.

Piwniczki winne Petrov – Plže
fot. Materiały partnerskie/ Aleš Motejl

Na jednodniową wycieczkę można wyruszyć trasą z miasta Bzenec, gdzie zachwycają najciekawsze zabytki regionu Strážnicko, w tym między innymi słynne piwniczki winne Petrov – Plže. Obiekty te wyróżniają się typowymi dla tego rejonu kolorami (są biało–niebieskie) oraz ciekawymi ornamentami. Razem tworzą swoiste uliczki z dwoma „rynkami”, gdzie odbywają się koncerty. U podnóża Białych Karpat trasa schodzi do malowniczej wioski winiarskiej Blatnice pod świętym Antonínkem i do Ostrožskiej Lhoty.

Mikulovska ścieżka. Szlakiem winiarskich wiosek

Tę niezwykłą trasę można przemierzyć na kilka sposobów – pieszo, na rowerze, a nawet autem. Wszystko zależy od tego, jak bardzo aktywnie chcemy spędzić urlop na Morawach. Dwudziestokilometrowa ścieżka Mikulovska oferuje możliwość poznania tajników winiarstwa pod Pálavą. Szlak rozpoczyna się przy parkingu, tuż obok banku Komerční banka w Mikulovie. Dalej prowadzi przez rynek, gdzie można zatrzymać się w centrum informacji turystycznej, aby uzyskać aktualne informacje na temat otwartych piwnic winnych, imprez winiarskich i atrakcji turystycznych w okolicy. Trasa prowadzi prosto do wiosek winiarskich pod Pálavą, na południu regionu.

Morawy Południowe, Pálava
fot. Materiały partnerskie/Jiří Jiroušek

Z czego słynie ta część Moraw? Pálava to rezerwat biosfery UNESCO, który zachwyca białymi skałami, kwitnącymi łąkami, romantycznymi ruinami średniowiecznych zamków, jeziorami i oczywiście zalanymi słońcem winnicami. Można tu nie tylko podziwiać przepiękne krajobrazy, ale też skosztować najlepszych czeskich win.

Uherskě Hradiště. Najlepsze tradycje winiarskie

Trasa winiarska w okolicach Uherskiego Hradiště jest idealna na jednodniową wycieczkę dla rodzin. Szlak wiedzie po mało uczęszczanych szosach oraz ścieżkach rowerowych, dzięki czemu jest bezpieczny. Co więcej, oferuje wiele atrakcji – spodoba się miłośnikom wina, architektury ludowej i zabytków przyrody.

Całkowita długość tej trasy wynosi 75 km. W czasie wyprawy można zwiedzić i podziwiać miasta Uhersky Ostroh, Ostrožską novą ves, Bzenec, Hluk, Vlčnov i Uherské Hradiště. W tym ostatnim, a dokładniej w dzielnicy Mařatice, można zobaczyć przepiękne piwniczki winne. To dobry wybór dla wszystkich miłośników enoturystyki.

Materiał powstał przy współpracy z Czeską Centralą Ruchu Turystycznego – CzechTourism. Więcej informacji: #VisitCzechRepublic

VisitCzechRepublic_logo_RGB_BLUE_RED
fot.