Zamknij

Egipt to kierunek uwielbiany przez Polaków. Jakie atrakcje oferuje w wakacje 2022?

Kasia Racławska
09.08.2022 19:51

Egipt to afrykańskie państwo, które jest chętnie wybierane przez polskich turystów. Nic więc dziwnego, że w biurach podróży możemy znaleźć wiele propozycji wycieczek all inclusive na wakacje 2022 właśnie do tego starożytnego kraju piramid. Zobaczcie, jakie atrakcje czekają tu na was, co warto zobaczyć i zjeść w Egipcie oraz co zabrać ze sobą na tego typu urlop.

Egipt wakacje 2022: co warto zobaczyć, co zjeść, co ze sobą zabrać?
fot. Shutterstock

Egipt to kraj położony w północno-wschodniej Afryce. Graniczy z Izraelem i Palestyną, Sudanem oraz Libią. Nic więc dziwnego, że wiele osób obawia się wyjazdu w tamte regiony. Wybierając wakacje w Egipcie, trzeba się liczyć z tym, że spotkamy się tam z zupełnie odmienną kulturą i religią, a także dość rygorystycznymi obyczajami. Czy jednak na pewno jest tam aż tak niebezpiecznie?

Egipt wakacje 2022: co warto zobaczyć w Egipcie?

Wakacje w Egipcie nie są aż tak ryzykowne, jeżeli pozostaniemy w miejscach typowo turystycznych i nie będziemy samemu oddalać się od hotelu. Dlatego dobrą opcją na tego typu urlop są zorganizowane wakacje all inclusive. Warto jednak wykupić wycieczki fakultatywne, dzięki którym zwiedzimy najważniejsze zabytki z przewodnikiem. W Egipcie jest bowiem co oglądać.

Będąc w Egipcie, trzeba zobaczyć legendarne piramidy w Gizie. To trzy główne budowle powstałe około 4,5 tys. lat temu – Piramida Cheopsa, Piramida Chefrena oraz Piramida Mykerinosa. Towarzyszą im mniejsze piramidy, a tuż obok znajduje się ogromny posąg Sfinksa.

Godny odwiedzenia jest również Kair, czyli stolica Egiptu. Można tam zwiedzić Muzeum Starożytności, Wielki Meczet Alabastrowy, Cytadelę Kairską oraz starochrześcijańską Dzielnicę Koptyjską. 30 km od miasta położona jest Sakkara, gdzie również znajdziemy piramidy – choć mniej kultowe.

Warto udać się także na górę Synaj, która jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. U jej podnóży znajduje się klasztor św. Katarzyny, który jest jednym z najważniejszych miejsc dla chrześcijan – wzniesiono go w miejscu, w którym Mojżesz ujrzał anioła zwiastującego wyjście ludu z niewoli Egipskiej i tam też Bóg przekazał mu Dekalog.

Dużą popularnością wśród turystów cieszą się także starożytne świątynie. Są to m.in. Świątynia Luksorska lub Świątynia Hatszepsut – obie mieszczą się nad Nilem. Będąc w tamtych okolicach, warto wybrać się też do Doliny Królów, czyli miejsca pochówku egipskich faraonów.  

Wakacje w Egipcie 2022: co warto zjeść w Egipcie?

W wakacje w Egipcie warto spróbować regionalnej kuchni. Jest to kraj, w którym najlepiej postawić na street food. Absolutnym hitem turystycznym jest shawarma, czyli egipski kebab. Jest to cienki placek (a’ la tortilla) wypełniony mięsem z jagnięciny lub kurczaka, warzywami oraz sosem i pietruszką.

Dużą popularnością cieszy się również kofta. To grillowane mięso jagnięce, podawane z afrykańskim chlebem i sałatką. Z tamtych regionów wywodzi się też popularny na całym świecie falafel – w Egipcie możemy spotkać go w wersji z ciecierzycy lub z bobu.

Na wakacjach w Egipcie warto spróbować również tradycyjnej zupy z juty, która ma specyficzny kolor – zielony. Innym daniem tego typu jest gęsta zupa fasolowa, którą mieszkańcy tego kraju dość często spożywają na obiad.  

Zobacz także: Cypr jest idealnym kierunkiem na wakacje 2022. To miejsce dla fanów dobrego jedzenia i nurkowania

Egipt wakacje 2022: co ze sobą zabrać do Egiptu?

Wybierając się na wakacje w Egipcie, należy mieć ze sobą paszport. Jego ważność musi mieć przynajmniej 6 miesięcy od planowanego powrotu z tego afrykańskiego kraju. Trzeba też zadbać o wyrobienie wizy – musi ona się znaleźć w paszporcie. Wyrabia się ją w egipskim przedstawicielstwie dyplomatycznym. Nie ma możliwości wyrobienia wizy na lotnisku, przed samym wylotem.

Trzeba pamiętać, że Egipt jest krajem muzułmańskim. Należy zatem - ze względu na szacunek dla wyznawców tej wiary – pamiętać o odpowiednim ubiorze. O ile w hotelu możemy czuć się stosunkowo swobodnie, o tyle w miejscach publicznych nie powinniśmy zakładać krótkich spódnic, sukienek, szortów oraz t-shirtów z dużym dekoltem i bez pępka. Należy mieć również zakryte ramiona. Na publicznych plażach zakazane są też kostiumy kąpielowe.  

Egipt wakacje 2022: wycieczki all inclusive

Jak już wspomniałam, Egipt nie jest miejscem bezpiecznym dla samotnych podróżujących. Wczasy all inclusive i wycieczki fakultatywne sprawdzą się zatem idealnie w wakacje 2022.

loader