Zamknij

Co zobaczyć i co zjeść w Gruzji? Wakacje 2022 powinieneś spędzić właśnie tutaj

24.07.2022 18:07
Gruzja
fot. Shutterstock

Gruzja w ostatnim czasie staje się coraz popularniejsza na wakacje. Turystów kuszą góry, dostęp do morza, jedna z najsmaczniejszych kuchni na świecie, a także mnóstwo atrakcji. Co zobaczyć w Gruzji i kiedy najlepiej tu jechać?

Gruzja to piękne państwo położone na pograniczu Europy i Azji. Graniczy z Rosją, Armenią, Turcją i Azerbejdżanem. Zlokalizowana jest też między górami a Morzem Czarnym, dlatego ma wiele do zaoferowania. Stolicą kraju jest bajkowe Tbilisi, które warto odwiedzić choć raz w życiu. Tysiące turystów zmierza na gruzińskie szlaki, ale przyjezdżają tu też po to, żeby spróbować lokalnych dań, które uchodzą za jedne z najlepszych na świecie. Jakie jeszcze atrakcje do zaoferowania ma Gruzja i o czym warto pamiętać przed wyjazdem?

Wakacje 2022 w Gruzji

Gruzja to nieoczywisty kierunek na wakacje 2022, ale z pewnością warto go brać pod uwagę. Oferuje nie tylko dostęp do morza, ale też możliwość spacerowania po górskich szlakach, z których rozpościerają się niezwykłe widoki. W dodatku na turystów w Gruzji czeka pyszne jedzenie, które uchodzi za jedno z najlepszych na świecie. Jak spędzić wakacje 2022 w Gruzji i co tu zobaczyć?

Co warto zobaczyć w Gruzji

Gruzja to raj nie tylko dla plażowiczów, ale przede wszystkim dla osób kochających góry. Warto zatem wybrać się tu na piesze wycieczki z plecakiem.

Wakacje w Gruzji zacznijcie od zwiedzenia Tbilisi. Warto przespacerować się po zabytkowej dzielnicy Betlemi, zajrzeć pod pomnik Matki Gruzji, na ulicę Rustaveli, Plac Wolności, Most Pokoju, a także wjechać kolejką linową na twierdzę Narikala. Ze wzgórza Mtatsminda będziecie mieli świetny widok na miasto, ale też na majestatyczne góry Kaukazu.

Poza stolicą kraju czeka na was też bajkowe Kutaisi wraz z wpisaną na listę UNESCO katedrę Bagrati. Odwiedźcie też Uszguli, czyli wioskę, która leży na wysokości 2200 m n.p.m. i w której zatrzymał się czas.

Nie możecie pominąć też Stefancmindy, w której znajduje się najczęściej fotografowane miejsce w Gruzji, czyli kościółek Sameba zlokalizowany na wzgórzu. Z kolei na miłośników turystyki wysokogórskiej czeka Kazbek, czyli wygasły wulkan i jeden z najwyższych szczytów Kaukazu i najwyższy szczyt we wschodniej Gruzji. Ma 5034 m n.p.m.

Fani egzotycznych klimatów znajdą tu też skalne miasta takie jak Wardzia czy Upliscyche. Także im powinien spodobać się zamek Chertwisi, jeden z najstarszych w Gruzji.

Na sympatyków aktywnego spędzania czasu czekają tutaj kilometry szlaków, które warto przejść z plecakiem.

Zobacz także: Wizz Air ogłosił nową trasę z Polski do Gruzji. Wrócą też dwa zawieszone połączenia

Co warto zjeść w Gruzji

Gruzja to bogactwo smaków i jeden z najpyszniejszych regionów na całym świecie. Tradycyjnym daniem są chinkali, czyli pierożki z soczystym farszem. Chaczapuri z kolei nie trzeba nikomu przedstawiać - to występujące w różnych wariantach gruzińskie pieczywo zachwyca wszystkich. Fani warzyw ucieszą się na pewno na myśl o faszerowanym pastą z orzechów włoskich bakłażanie, czyli badridżani. Znajdziecie tu też różne rodzaje gulaszu, serów, past warzywnych i wiele innych pyszności.

Co ze sobą zabrać do Gruzji i kiedy jechać

Do Gruzji można wybrać się przez cały rok, ale większość osób jedzie tu na wakacje. W lipcu i sierpniu temperatura osiąga tu 25 stopni Celsjusza. Wtedy warto się tu wybrać na wypoczynek na słońcu i nad morzem. Z kolei na zwiedzanie najlepsze są czerwiec i wrzesień - wtedy temperatura osiąga ok. 20 stopni.

Do Gruzji najlepiej zabrać ze sobą ubrania na każdą pogodę, a także wygodne buty. Przyda się też coś, co ochroni was przed deszczem oraz wiatrem. Pomyślcie również o wygodnych butach i plecaku, w którym pomieścicie potrzebne rzeczy - m.in. przewodnik i mapy.

Wizzair ogłosił nową trasę z Polski do Gruzji. Wrócą też dwa zawieszone połączenia