Zamknij

Lato 2022 w Europie najgorętsze w historii. Alarmujące wyniki raportu

12.09.2022 13:50

W 2022 r. Europa doświadczyła najcieplejszego lata w historii pomiarów – wynika z raportu opublikowanego przez Serwis Monitorowania Atmosfery Copernicus (C3S). Jedna z badaczek Freja Vamborg, wyjaśniła, że "intensywna seria fal upałów w całej Europie i niezwykle suche warunki doprowadziły do lata ekstremów z rekordami pod względem temperatury, suszy i aktywności pożarowej w wielu częściach kontynentu". Rekordowo gorący na naszym kontynencie był też sierpień.

Pożary w Europie
fot. LOIC VENANCE/AFP/East News

Serwis Monitorowania Atmosfery Copernicus (C3S) opublikował najnowszy raport, w którym analizuje zmiany klimatyczne zachodzące w Europie i na świecie w 2022 roku. Wynika z niego, że Europa doświadczyła najcieplejszego lata w historii pomiarów. 

Lato w Europie 2022 najcieplejsze w historii pomiarów

Poprzedni rekord średniej temperatury odnotowanej w okresie czerwiec-sierpień – czyli lata meteorologicznego – został pobity o 0,4 stopnia Celsjusza. Dotychczas za najcieplejsze lato w Europie było uważane to z 2021 roku.

Rekordowo ciepły okazał się też w tym roku sam sierpień. Według raportu był to jeden z trzech najcieplejszych sierpni w skali globalnej. Średnia temperatura w tym miesiącu była wyższa o 0.3°C wyższa niż średnia dla miesiąca w latach 1991-2022. Była ona zbliżona do wartości z sierpnia 2017 i 2021 oraz w granicach około 0,1 st. C od wyższych wartości osiągniętych w sierpniu 2016 i 2019 roku.

Copernicus dodał, że temperatura w sierpniu była "najbardziej powyżej średniej na wschodzie kontynentu". Wartości "znacznie powyżej średniej" zarejestrowano na południowym zachodzie Europy, gdzie były one szczególnie wysokie również w lipcu i czerwcu.

Susza w Europie

W raporcie podano też, że lato 2022 r. charakteryzowało się gorącymi i suchymi warunkami nad dużą częścią Europy Zachodniej. W znacznej części Skandynawii, regionach Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej, Grecji i zachodniej Turcji warunki były przeważnie bardziej wilgotne niż przeciętnie.

Starszy Naukowiec w Serwisie Monitorowania Atmosfery, Freja Vamborg, stwierdziła, że "seria fal upałów w całej Europie i niezwykle suche warunki, doprowadziły do lata ekstremów z rekordami pod względem temperatury, suszy i aktywności pożarowej w wielu częściach Europy, wpływając na społeczeństwo i przyrodę na różne sposoby".

Z danych Serwisu Copernicus wynika, że nie tylko w sierpniu temperatury w Europie biły rekordy, ale także przez całe lato, przy czym poprzedni rekord letni wystąpił zaledwie rok temu.

Źródło: Copernicus, TVN Meteo

loader